[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 12. 07. 2025   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Environmentálna subkomisia pripravila konferenciu a ekovýchovnú akciu
P:3, 30. 05. 2018 08:42, DOM

Prešov 30. mája (TK KBS) Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) zorganizovala 25. a 26. mája 2018 v Ľutine medzinárodnú odbornú konferenciu a rodinno-ekovýchovné podujatie zamerané na ochranu stvorenstva – prírody a životného prostredia v živote bežného kresťana. Konalo sa pod záštitou Prešovského arcibiskupstva a predsedu ES KBS Mons. Jána Babjaka, SJ, prešovského arcibiskupa metropolitu.

Odborníci zo Slovenska, Čiech i Poľska diskutovali o jednotlivých zložkách životného prostredia, o dokonalosti a zároveň o citlivosti vybraných druhov živočíchov, napr. plesnivec alpínsky, murárik červenokrídly, včela domová či netopieroch. Príspevky a predovšetkým diskusie k príspevkom sa zamerali na otázky praktického napĺňania úlohy človeka v starostlivosti a súžití so stvorenstvom. Človek, ak chce prežiť a byť zdravý, musí pochopiť a v praktickom živote napĺňať citlivý vzťah voči živej prírode, ako aj jednotlivým zložkám životného prostredia – k vode, ovzdušiu, klíme, prírodným zdrojom, energiám a pod.

Lutina, enviro

Kresťania by mali ísť v tomto zodpovednom prístupe k stvorenstvu príkladom. Hovorí o tom Evanjelium, mnohí svätí z minulosti, duchovní otcovia, odborníci ale napríklad aj súčasný pápež František vo svojej encyklike Laudato si´ - o starostlivosti o náš spoločný domov, v ktorej okrem iného, uvádza: „Postoje, ktoré prekážajú na ceste hľadania riešení krízy životného prostredia aj medzi veriacimi, siahajú od odmietnutia problému až k nezáujmu, k pohodlnej rezignácii alebo k slepej dôvere v technické riešenia. Potrebujeme novú univerzálnu solidaritu...“

"V záveroch z konferencie sa prítomní odborníci zhodli, že každý z nás a obzvlášť kresťanské cirkvi majú možnosti a zároveň dôležitú úlohu, či priamo až povinnosť v ochrane stvorenstva pozitívne vplývať na súčasnú spoločnosť. Misia kresťanstva v ochrane prírody a životného prostredia má byť napĺňaná tak cez duchovnú oblasť, prácu s veriacimi, tábory, kázne, príspevky v časopisoch a iných médiách, spovede z environmentálnych hriechov a pod., ako aj napríklad cez udržateľnú starostlivosť o pôdu, lesy, pozemky a budovy, ktoré sú vo vlastníctve a správe cirkevného spoločenstva. Potrebujeme zodpovednú solidaritu," uvádza subkomisia v tlačovej správe.

TK KBS informoval Daniel Lešinský

( TK KBS, dle; ml ) 20180530023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]