[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Tagle na oslave Biblického diela: Božie slovo je v centre našej misie
P:3, 28. 05. 2018 11:10, DOM

Ružomberok 28. mája (TK KBS) Katolícke biblické dielo oslávilo 25. výročie svojho vzniku. Na Slávnosť Božieho Slova, ktorá sa konala v sobotu 26. mája 2018 v Ružomberku, bol hlavným hosťom prezident Katolíckej biblickej federácie kardinál Luis Antonio Tagle. V Kostole Svätej Rodiny v Rybárpoli slávil slávnostnú svätú omšu, na ktorej sa prihovoril aj v homílii. Prinášame ju v plnom znení.

-

Moji drahí bratia a sestry v Ježišovi Kristovi,

biblické čítania vybrané pre túto svätú omšu sú naozaj vhodné pre slávenie 25. výročia Katolíckeho biblického diela na Slovensku. Pripomínajú nám, že Božie slovo je v centre našej misie.

V evanjeliu, vzkriesený Pán, skôr než vystúpil do prítomnosti a slávy Boha Otca, posiela svojich apoštolov na misiu. Majú ísť - nie tam, kde si sami vyberú, ale ku "všetkým národom". Ich putovanie malo účel: nie však taký, ktorý si sami určili, ale ten, aby získavali učeníkov - tak ako ich poveril Ježiš. Nie je to turistický alebo rekreačný výlet, ktorý si naplánovali apoštoli. Je to misionárska cesta, ktorú plánuje sám Ježiš. Nejdeme len tak. Sme poslaní.

Národy sa stanú Ježišovými učeníkmi krstom, v mene trojjediného Boha a skrze poslušnosť tomu, čo Ježiš povedal. Nekrstíme v našom mene. Nevyučujeme naše vlastné slová, ale slová Ježiša Krista. Je dobré si uvedomiť, že Ježiš vyslal aj tých učeníkov, ktorí mali pochybnosti. Vedel, že Svätý Duch bude pokračovať v ich vyučovaní, bude ich učiť Ježišove slová. Nesľúbil im úspech a slávu. Jediný prísľub, ktorý dal, bol dar jeho prítomnosti, "Ja som s vami po všetky dni, až do skončenia sveta". On vždy bude Emanuel, Boh s nami.

Prvé čítanie zo Skutkov Apoštolov ilustruje ako sa rozvíjala misia Cirkvi po Turícach na príklade osoby Filipa. Prenasledovanie a rozohnanie apoštolov sa nestalo prekážkou pre misiu rannej Cirkvi. Naopak, boli to príležitosti na šírenie evanjelia. Filip bol učeníkom a apoštolom podľa Ježišovej vízie. Bol citlivý na vedenie Ducha Svätého. Pozorne načúval podnetom Ducha. Poslúchal bez váhania. Filip nasledoval Ježišov misijný mandát pre apoštolov: vysvetlil eunuchovi Písma a pokrstil ho.

Filip je vzorom pre všetkých misionárov. Bol otvorený pre to, aby sa nechal poslať kdekoľvek, kde Duch Svätý chcel; otváral mysle pre chápanie Božieho Slova a pre prijatie krstu, sviatosti viery. Je zaujímavé, že po skončení tejto misie bol Filip unesený Svätým Duch preč od eunucha. Nezáleží totiž na Filipovej prítomnosti. Podstatná je prítomnosť Ježiša - v Slove, vo sviatosti a v Duchu. Misionári by mali vedieť, kedy sa v pokore "stratiť", aby ľuďom pripomenuli, že je to Ježiš, kto bude s nami až do konca čias. Sme len služobníkmi Ježiša, ktorého slovo a prítomnosť buduje Cirkev. Amen.

-

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, lat; ml, mk ) 20180528042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]