TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 08. 2019   Meniny má Tichomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Obete bývalého režimu si pripomenuli na podujatí Jáchymovské peklo
P:3, 28. 05. 2018 11:00, DOMJáchymov 28. mája (TK KBS) V piatok 25. mája a v sobotu 26. mája 2018 sa konal 29. ročník spomienkového podujatia Jáchymovské peklo. Pripravili ho Konfederácia politických väzňov pobočka v Karlových Varoch a ústredie KPV ČR. Spomínali na niekoľko desiatok tisíc nevinných obetí bývalého komunistického režimu, ktorí boli odsúdení k dlhodobým rokom odňatia slobody, časť ktorých strávila dlhé roky otrockou prácou na ťažbe uránovej rudy v neľudských podmienkach jáchymovských lágrov. Tieto obete by nemali byť nikdy zabudnuté, mali by byť ocenené, preto je potrebné si tieto udalosti pripomínať i v súčasnosti.

Hlavná časť osláv sa konala v sobotu 26. mája, keď bola za všetky obete svätá omša v kostole sv. Joachima a Anny v Jáchymove, ktorú celebroval emeritný plzeňský biskup Mons. František Radkovský, s prítomnými kňazmi. V jej úvode biskup pripomenul, že aj keď nás už delí od pripomínaných udalostí viac než pol storočia, je potrebné si ich pripomínať bez nenávisti, s modlitbou za tých, ktorí trpeli, aj za tých ktorí ich mučili a prenasledovali.

Vo svojej homílií vychádzal z biblických čítaní, ktoré boli pre túto príležitosť vybrané. Pripomenul že Božie slovo platí pre všetky situácie už vyše 2 000 rokov a vtedy keď sme sa podľa neho snažili správať, tak to bolo dobré pre nás i pre svet. I dnes je potrebné predovšetkým v rodinách a nielen tam, aby si ľudia dokázali odpustiť a vidieť nielen to negatívne ale aj to dobré. Tiež na pracoviskách, aj v spoločnosti, v štáte i medzi štátmi. I keď je situácia ťažká, je potrebné odpustiť a vždy začať znova. Je potrebné si stále minulosť pripomínať, lebo národ, ktorý zabudol na svoju minulosť, na svoje chyby, ktoré prežil ich bude musieť prežívať znova. Osobitne je potrebné ich pripomínať mladej generácií, ktorá o nich veľa nevie a to nie je záležitosť len tých, ktorí tieto udalosti prežili, lebo ich ubúda. Máme sa snažiť byť ľuďmi, ktorí sa usilujú o pravdu, spravodlivosť, vzájomné pochopenie, ktorí presádzajú dobro i vtedy, keď to pre nich nie je výhodné.

Po skončení svätej omše sa konala pietna spomienka, kladenie vencov a prejavy u pamätníku Brána ku slobode. Začala sa hymnou k sv. Václavovi, v prednese posádkovej hudby z Prahy a položením viac než 25 vencov a kytíc k pamätníku od prezidenta ČR, Senátu ČR, Parlamentu ČR, vlády ČR, Armády ČR, Karlovarského kraja, miest Karlovy Vary, Horní Slavkov, Jáchymov, Ostrov, Konfederácie politckých väzňov ČR i KVPS SR, skautov, a ďalších politických a spoločenských organizácií.

Starosta mesta Jáchymov Bronislav Grulich pripomenul tohtoročné 100. výročie vzniku ČSR a privítal zástupkyňu predsedu senátu Miluši Horskou, poslanca parlamentu ČR Jakuba Michálka, hejtmanku karlovarského kraja Janu Vildoumetzovú, podpredsedu KPVS ČR Lea Žídka, politických väzňov, ich rodinných príslušníkov a všetkých hostí a prítomných. Povedal že je mu ľúto, že sa udalosti, ktoré si pripomíname sa stali v tomto meste.

Podpredsedníčka senátu Libuša Horská pripomenula obete komunizmu na jáchymovsku a príbramsku, ktorých chceli ich prenasledovatelia zlomiť a zlikvidovať ich. Tu boli podľa nej ničení za živa, boli tu vraždení vedome a to vedome a úkladne, tými, ktorí pohŕdajú ľuďmi. Likvidovaní a prenasledovaní boli ľudia len preto, že mali odlišné názory, uviedla. Poslanec a podpredseda ústavoprávneho výboru parlamentu ČR Jakub Michálek zaspomínal na svojho pradedečka Landu i ďalších predkov, ktorí boli komunistickým režimom prenasledovaní.

Hejtmanka Karlovanského kraja Jana Vildoumetzová prítomných pozdravila v mene karlovarského kraja, kraja s kúpeľnou minulosťou i prítomnosťou i s minulosťou politických väzňov, pre ktorých bol každý deň o zachovaní ľudskej dôstojnosti. Väzni platili za to, že mali svoj názor a nezľavili zo svojich morálnych zásad. Platili cenou najväčšou, svojou dôstojnosťou, svojim životom. Je potrebné na týchto ľudí si spomínať.

Za platformu európskej pamäti a svedomia sa prihovoril člen predsedníctva Miroslav Lehký. Vyjadril svoju úctu vďačnosť obetiam komunistickej totality i to, že sme voči ním zaviazaní, že budeme hovoriť pravdu a usilovať o spravodlivosť. Hovoriť pravdu celú, konkrétnu, ktorá nechce byť počutá, ktorá je relativizovaná, ktorá sa snaží náš pohľad zatieniť nezáujmom, egoizmom a polopravdami. Táto pravda musí byť odovzdaná mladým generáciám. Úsilie o spravodlivosť nie je pomsta. Znamená jasné deklarovanie zla, obnovu právneho vedomia svedomia spoločnosti, ktorá bola viac ako 40 rokov devastovaná komunistickým režimom. Tiež znamená vieru v spravodlivosť, uviedol.

Predseda KPVS Peter Sandtner pripomenul, že tieto miesta sú spojené aj s obeťami politických väzňov zo Slovenska a pripomenul, že bol vyhlásený za blahoslaveného jáchymovský väzeň salezián Titus Zeman a začala sa rímska fáza procesu blahorečenia bohoslovca vincentína Jána Havlíka, ktorý zomrel na následky jáchymovského väzenia.

Podpredseda KPV ČR Leo Žídek vyjadril svoju vďačnosť za možnosť stretnúť sa na tomto pamätnom mieste, za to že tu môžeme ďakovať za dar slobody a života a prejaviť svoju vďačnosť tým, ktorí tu padli. Tiež že môžeme zaspomínať na udalosti našich mladých rokov i zamyslieť nad súčasnosťou, ktorá nám kladie znepokojujúce otázky.

Biskup František Radkovský povedal, že čo si pripomíname a vážime je vernosť svedomiu, ktorú mali ľudia ktorí tu trpeli a položili život a na druhej strane bolo mnoho tých, ktorí v dobe nacistickej či komunistickej totality svoje svedomie zradili. Aj v dnešnej spoločnosti je potrebná výchova svedomia. Spoločnosť je natoľko kvalitná, nakoľko je citlivé jej svedomie, nakoľko je schopná sa podľa neho správať, zasadzovať sa za vysoké ciele. Je to predovšetkým povinnosť tých, ktorí majú dôveru spoločnosti. Aby bolo dostatok tých, ktorí dokážu povedať nie všetkému zlu, podvodom, klamstvu.

Hymnami SR a ČR bolo spomienkové stretnutie ukončené. Tohtoročný 29. ročník Jáchymovského pekla bolo aj príležitosťou stretnúť sa ešte s niekoľkými žijúcimi politickými väzňami, ktorých už veľa medzi nami nezostáva. Ako sa vyjadrili niekoľkí rečníci, od minulého ročníka ubudli spomedzi nás niektorí na druhú stranu života a pýtali sa, čo bude potom, keď zomrie posledný politický väzeň komunistickej totality. Na spomienkovom podujatí sa zúčastnili mnohí rodinní príslušníci politických väzňov, ktorí sa vracajú na miesta kde ich blízki prežili najťažšiu časť svojho života a často o tom nemohli hovoriť keďže pri prepustení boli prinútení podpísať sľub mlčanlivosti a svoje spomienky si často odnášali na večnosť.

Počas komunistickej totality v rokoch 1948 – 1989 bolo 236 ľudí popravených, odsúdených cca 147.000, v táboroch nútených prác a koncentračných táboroch väznených cca 186.000, v PTP cca 118.000 ľudí, zastrelených na úteku viac ako 350 ľudí a perzekúcie ich rodinných príslušníkov a odporcov komunistickej totality, nie je možné vyčísliť. Všetky tieto obete je potrebné s vďačnosťou si pripomínať.

TK KBS informoval Ľudovít Košík( TK KBS, lko; ml ) 20180528035   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 690 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019