[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Europoslanec Mikolášik o prijatí federácie Jeden z nás u Svätého Otca
P:3, 22. 05. 2018 19:22, ZAH

Vatikán 22. mája (RV) Prinášame odkaz na rozhovor Miroslavom Mikolášikom o stretnutís členov výkonného výboru Európskej federácie hnutí za život „Jeden z nás“ (One of us) s pápežom Františkom.

MUDr. Miroslav Mikolášik, kresťanský demokrat pôsobiaci v Európskom parlamente, ktorý je členom výkonného výboru Európskej federácie hnutí za život „Jeden z nás“ (One of us) sa v piatok 18. mája stretol so Svätým Otcom Františkom. Na osobitnú audienciu prišiel spolu so skupinou spomenutej európskej federácie pro-life. Opýtali sme sa ho na cieľ  a priebeh ich stretnutia so Svätým Otcom a čo toto stretnutie znamená pre budúcu prácu európskej pro-life federácie. Miroslav Mikolášik v rozhovore približuje aj činnosť Pracovnej skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v rámci Európskejo parlamentu, ktorej je predsedom. 

- -

ROZHOVOR

- -

Oficiálna informácia On of Us

Pápež František prijal vo štvrtok 18. mája Výkonný výbor Európskej Federácie za život a ľudskú dôstojnosť One of Us. Po pozdrave prítomných šestnástich predstaviteľov Federácie sa im srdečne prihovoril. ”Som vám vďačný za návštevu a za vašu prácu, ktorá ide „proti súčasnému prúdu," povedal Svätý Otec. “Naša kultúra je kultúrou skartovania. Boj za život je bojom za širšiu kultúru, v ktorej treba každý jeden ľudský život rešpektovať. Pre dnešného človeka sú takéto postoje akoby reč z Marsu. Bude na vás, aby ste tieto myšlienky šírili a reprezentovali túto kultúru," uviedol František.

Svätý Otec narážal na experimentovanie s ľudskými životmi, selekciu a výber, ktorý čaká choré deti so  zriedkavými chorobami a na kontrolu pôrodnosti, podľa ktorej majú byť „ všetci normálni“. Pápež naznačil, že pokusy prebiehajú neraz aj v laboratóriách, ale nie vždy „s rešpektom voči životu.” Pápež František tiež uviedol politicky nekorektné prirovnanie: “Všetci hovoríme o Mengeleovi, no bez zábran dnes robíme to isté”. “Keď som bol dieťaťom, učiteľ dejepisu  nám rozprával o Sparťanoch, ktorí zhadzovali hendikepované deti zo skalných útesov. Bol to teror. Dnes to isté nerobíme z vrcholu útesov, ale na klinikách a v laboratóriách“, povedal pápež František.

Napokon sa zo zanietením vyjadril k eutanázii, ktorá je niekedy regulovaná zákonmi, inokedy dokonaná potajomky u osôb, osobitne starších, ktoré spoločnosť vylúčila pod zámienkou, “toto nie je život”. Svätý Otec prízvukoval predstaviteľom Federácie One of Us, aby pokračovali vo svojej práci a upevňovali v ľuďoch presvedčenie, že každý život má byť “ chránený a nežne rešpektovaný”.

Carlo Casini, zakladateľ a čestný prezident Federácie vyjadril opätovné uistenie, že Federácia zostáva verná  Petrovmu nástupcovi, všeobecnej Cirkvi a magistériu, Keďže na “nenarodený život sa útočí v dôsledku mimoriadnej ekonomickej nadvlády”,  Federácia potrebuje mať úzky vzťah k Cirkvi a ráta s jej posilou. Stretnutie so Svätým Otcom Otcom bolo pre členov Federácie veľkou radosťou a cťou. Udialo sa v deň dvoch dôležitých výročí, narodenín sv. Jána Pavla II., pápeža za život a v deň odsúhlasenia potratového zákona (94/78) talianskym Senátom, ktorý bol o štyri dni na to, 22.mája pred štyridsiatimi rokmi schválený.

„Dušou Európy je uznanie rovnakej dôstojnosti všetkých ľudských bytostí, vôľa stať sa konečne kontinentom pokoja a šíriť pokoj po celom svete“, povedal na záver Carlo Casini. Pripomenul, že One of Us sa zrodilo zo spoločnej túžby s Jaime Mayor Orejom pripomínať zabudnutú skutočnosť,  že prijatie najchudobnejších a počatých je základným kameňom pokoja ”. “Pracujeme na ekumenizme za život”, povedal Jaime Mayor Oreja, prezident Federácie, spokojný s audienciou. Pápež po požehnaní daroval prítomným ruženec, vrátane sedemnásteho najmladšieho účastníka ešte len v lone matky, ktorej daroval ruženec pre deti (Zdroj: One of us / Anna Kováčová-Habovštiaková).

( TK KBS, RV, oou, ah; ml ) 20180522042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]