[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utorková homília: Rozlúčka sv. Pavla ako vzor pre biskupa i pápeža
P:3, 16. 05. 2018 08:15, ZAH

Vatikán 16. mája (RV) V centre utorkovej rannej homílie pápeža Františka je prvé liturgické čítanie zo Skutkov apoštolov (20,17-27), kde sa Pavol lúči so staršími Cirkvi pred odchodom do Jeruzalema, kam ide «spútaný Duchom». Apoštol svedčí o poslušnosti voči Duchu Svätému a o láske k Božiemu stádu. Modlime sa o to, aby všetci biskupi boli takíto, povedal Svätý Otec.

 „Je to významný krok, krok, ktorý zasahuje srdce. V hodine rozlúčky možno vidieť prejdenú cestu každého biskupa“, komentoval pápež liturgické čítanie.

Pavlovo spytovanie svedomia

Spomínaný  biblický úryvok hovorí o tom, ako Pavol zvoláva do Efezu starších Cirkvi, presbyterov. Koná stretnutie rady presbyterov, aby sa s nimi rozlúčil. A prvá vec, ktorú robí, je akýsi druh spytovania svedomia – hovorí o tom, čo pre komunitu vykonal a predkladá im to na posúdenie. Pavol sa zdá byť trochu pyšný, avšak je objektívny, povedal pápež. Chváli sa jedine dvoma vecami: „vlastnými hriechmi a krížom Ježiša Krista, ktorý ho zachránil“.

Apoštol načúva Duchu Svätému

Pavol neskôr vysvetľuje, že „spútaný Duchom“ musí ísť teraz do Jeruzalema. Svätý Otec to komentuje nasledovne: „Je to skúsenosť biskupa, biskupa, ktorý vie rozlíšiť Ducha, ktorý vie rozlíšiť, kedy hovorí Duch Boží a ktorý sa vie brániť, keď hovorí duch sveta.“

Pavol akýmsi spôsobom vie, že postupuje „smerom k súženiu, smerom ku krížu. Toto nás vedie k myšlienkam o Ježišovom vstupe do Jeruzalema. Ježiš tam šiel, aby trpel, a aj Pavol smeruje k utrpeniu“. Apoštol „sa v poslušnosti obetuje Pánovi. To je to spútanie Duchom. Je to biskup, ktorý ide vždy vpred, avšak podľa Ducha Svätého. Toto je Pavol“, uviedol pápež František.

Rozlúčka: bdejte nad stádom

Nakoniec, uprostred zármutku prítomných sa apoštol lúči a zanecháva im rady, svoj testament. Ten však má ďaleko od nejakého svetského testamentu, týkajúceho sa vlastnenia vecí, poznamenal Svätý Otec a ďalej zostal pri osobe sv. Pavla:

„Jeho veľkou láskou je Ježiš Kristus. Druhou láskou je stádo. „Bdejte nad sebou, aj nad celým stádom.“ Bdejte nad stádom, buďte biskupmi „pre“ stádo, pre stráženie stáda, a nie pre to, aby ste sa šplhali nahor v rámci cirkevnej kariéry, to nie.“

Pavlov testament

Pavol zveruje presbyterov Bohu s istotou, že on ich ochráni a pomôže im. Potom sa vráti k svojim skúsenostiam hovoriac, že netúžil po striebre ani po zlate, ani po odeve.

„Pavlov testament je svedectvom. Je tiež ohlasovaním. A je aj výzvou: „Prešiel som touto cestou. Teraz pokračujte vy.“ Aký vzdialený je tento testament od svetských závetov plných hmotných majetkov typu: „Toto zanechávam tomu, tomu a tamtomu...“.

Pavol nemal nič, mal jedine Božiu milosť, apoštolskú odvahu, zjavenie Ježiša Krista a spásu, ktorú mu dal Pán.“

Pápež František sa modlí za hodinu vlastnej rozlúčky

„Keď toto čítam, myslím na seba, pretože som biskupom a musím sa rozlúčiť“, povedal pápež a dodal:

„Vyprosujem si od Pána milosť, aby som sa mohol takto rozlúčiť. Pri spytovaní svedomia neskončím tak víťazne, ako Pavol... Avšak Pán je dobrý, je milosrdný. Myslím na biskupov, na všetkých biskupov. Nech Pán dá milosť nám všetkým, aby sme sa mohli takto lúčiť – v tomto duchu, s touto silou, s touto láskou k Ježišovi Kristovi, s touto dôverou v Ducha Svätého.“

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20180516016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]