[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Duka: Kardinál Beran je veľká postava dejín, nenechal sa zlomiť
P:3, 17. 04. 2018 10:15, ZAH

Praha 17. apríla (TS ČBK) „Kardinál Beran predstavuje kľúčovú postavu muža, ktorý sa nikdy nenechal zlomiť, aj keď ponuky na kompromis boli veľké. Kardinál Beran sa vracia, ale stúpenci komunistickej diktatúry sú v Parlamente Českej republiky a vlastniac poslaneckú imunitu môžu svoje názory hlásať otvorene, napriek tomu, že parlament schválil zákon o zločinnosti obidvoch totalít,“ povedal uplynulý piatok na tlačovej konferencii Dominik Duka.

Telesné pozostatky kardinála Berana budú vyzdvihnuté vo štvrtok 19. apríla z hrobu v krypte Baziliky sv. Petra, kde bol pochovaný v roku 1969 podľa priania pápeža bl. Pavla VI. „Prieskum preukázal, že sa jednalo o dočasný hrob, ktorý bude následne zrušený a náhrobná doska by mala byť umiestnená v Plzni, v rodisku kardinála Berana. Jeho ostatky budú uložené do jednoduchej dubovej rakvy, podobnej, akú mal Ján Pavol II.,“ uviedol organizátor repatriácie Vojtěch Mátl z pražského arcibiskupstva.

Súčasne v rovnaký deň, vo štvrok 19. apríla sa uskutoční významná udalosť v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha, pretože na tomto mieste bude slávnostne odhalené súsošie sv. Vojtecha, Radima a Radly sochárky Karly Vobišovej, ktorého sádrový odliatok bol umiestnený v katedrále v roku 1947. Avšak tak ako kardinál Beran po nástupe komunistického režimu bol internovaný, tiež model súsošia bol po roku 1948 odstránený z katedrály.

„Je veľmi vzácne, že sa niečo podobného podarilo dokončiť, tento rok to bude už 70 rokov od dokončenia modelu sochy. Považujem to za splatenie záväzku,“ povedal Juraj Kotaílk z AVU, ktorý sa spolupodieľal na reštaurátorských prácach modelu sochy.

Rakvu s telesnými pozostatkami privezie do Prahy vládny špeciál v piatok 20. apríla, jeho prílet je naplánovaný na 18. hodinu na letisko Kbely. V okamihu po dosadnutí lietadla na zem, sa po celej zemi na znak úcty pamiatky kardinála Berana na 5 minút rozozvučia zvony všetkých kostolov. Vládnu delegáciu povedie minister zahraničných vecí ČR Martin Stropnický.

„Jednotka čestnej stráže vynesie rakvu s pozostatkami na katafalk a zaznie pieseň Čechy krásné, Čechy mé, ktorá sa hrala tiež pri jeho návrate z koncentračného tábora. Krátku modlitbu sa pomodlí vojenský kaplán a telesné pozostatky kardinála si uctí ministerka obrany ČR Karla Šlechtová a predseda senátu Milan Štěch. Po zaznení štátnej hymny bude kolóna smerovať ku Kostolu sv. Vojtecha v Dejvicích,“ uviedol Vojtěch Mádl.

Práve tam kardinál Beran pôsobil vo funkcii rektora arcibiskupského seminára a tam ho tiež zatklo gestapo. Okrem toho bol v Dejvicích veľmi obľúbeným a vyhľadávaným spovedníkom a duchovným pastierom. Na pamiatku jeho pôsobenia sa preto budú v Kostole sv. Vojtecha sláviť vešpery, ktorým bude predsedať súčasný rektor seminára.

Ďalšou zastávkou bude Bazilika Panny Márie na Strahove, kde sa bude sláviť modlitbová vigília zo sviatku sv. Vojtecha. Podľa V. Mátla bol Strahov vybratý, pretože tam kardinál Beran predniesol svoju posledné slobodnú kázeň v predvečer Sviatku Božieho Tela v roku 1949.

Rakva s telesnými pozostatkami zostane cez noc v strahovskom kláštore, odkiaľ ráno v sobotu 21. apríla o desiatej hodine bude procesia pokračovať. Rakva bude umiestnená na pohrebnom voze, pred ktorým pôjdu katolícke spolky a zástupci rytierov, rehoľníkov, kňazov a biskupov. Za rakvou budú kráčať arcibiskupi Dominik Duka a Ján Graubner, čestní hostia a ostatní prítomní.

V katedrále sa bude od 11:00 h sláviť svätá omša ku cti sv. Vojtecha. Počas bohoslužby bude v blízkosti oltára vystavená lebka mučeníka sv. Vojtecha. Rakva bude umiestnená pred oltárom.

Prvé čítanie nebude počuť, ale bude prevádzané do znakovej reči v českom jazyku pre nepočujúcich, ako pripomienku toho, že kardinál Beran bol riaditeľom Ústavu pre hluchonemých v Krči a veľmi sa zasadzoval o ich integráciu do spoločnosti. Počas svätej omše tiež zaznie 19 úderov na zvon Žigmund, je to súčet rokov, ktoré kardinál Beran strávil v koncentračnom tábore a v internácii,“ dodal Vojtěch Mátl.

Po skončení liturgie svätej omše, ktorej hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka OP, bude rakva s pozostatkami kardinála Berana vystavená k verejnej úcte do pondelka 23. apríla, kedy po večernej bohoslužbe od 18. hodín bude uložená v novozriadenom sarkofágu v Kaplnke sv. Anežky.

Pápež František povolil prevoz telesných pozostatkov v súlade s testamentom Jozefa Berana na začiatku tohto roka. Telo je pochované v Bezilike sv. Petra vo Vatikáne, pretože vláda v komunistickom Československu nepovolila návrat kardinálových telesných pozostatkov do vlasti. Kňaz zomrel v roku 1969 vo vyhnanstve vo Vatikáne a Cirkev sa usiluje o jeho blahorečenie (Zdroj: TS ČBK).

( TK KBS, TS ČBK, pz, ml; pz ) 20180417020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním