[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 19. 05. 2022   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Don Maník je už viac ako tri roky provinciálom ukrajinských saleziánov
P:3, 17. 04. 2018 09:55, DOM

Bratislava 17. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Don Karol Maník je už viac ako tri roky provinciálom ukrajinských gréckokatolíckych saleziánov. V Ľvove vedú gymnázium a učňovku, majú internát a tiež takzvaný rodinný dom, kde bývajú chlapci siroty alebo takí, ktorých súd odobral rodičom. Saleziáni tiež spravujú farnosť a momentálne budujú dom a oratórium v Kyjeve. Aktuálne don Karol Maník pricestoval na Slovensko, aby si obnovil víza. Redaktorovi Rádia LUMEN Pavlovi Hudákovi prezradil, že na Ukrajinu šiel s obavami, ale dnes je za službu u našich východných susedov vďačný.

Mladí ľudia sú na západe Ukrajiny hladní po duchovných veciach. Hovorí provinciál ukrajinských saleziánov don Karol Maník, ktorému to troch pripomína situáciu u nás v deväťdesiatych rokov. „Mládež má záujem, je otvorená pre duchovné hodnoty. Nedá sa s ňou jednoducho komunikovať, príde do toho kostola a pýta sa," spomína v rozhovore pre Rádio LUMEN. Dodáva, že pokiaľ ideme viac na východ, záujem o duchovné veci klesá. Saleziáni momentálne budujú nový dom, kaplnku a oratórium v Kyjeve, kde by sa na pozvanie miestneho biskupa chceli venovať najmä študentom. „Toto beriem ako pre seba možno takú osobnú výzvu, že ako pomôcť tam, ísť do úplne iného prostredia, iné podmienky, iná mentalita, pracujeme, budujeme. Ťažko sa s nimi dohodnúť. Povedia, že o mesiac to bude, takže radšej nehovorím ten termín, ale sme ich prosili, tých, čo budujú, že by sme to chceli v septembri," povedal.

Na Ukrajine je stále cítiť aj vojnu. Bojuje sa síce len na východe, ale dôsledky znáša celá krajina. „Chodia tam chlapi aj z Ľvova aj zo západnej Ukrajiny, majú tam povinnosť byť nejaký mesiac. Oni proste sú tam, vrátia sa alebo sa nevrátia. Zvyšujú sa ceny potravín, ceny energií, platy sa nezvyšujú. A to nám tí ľudia povedia a prídu a čo máme robiť? A ja sa sám čudujem z čoho žijú.“ Na Ukrajine kňazi nedostávajú výplatu od štátu. Provinciál Don Karol Maník však vidí v oblasti financií aj veľkú pomoc od Boha. „Sirotinec nemá štátnu dotáciu a už 10 rokov funguje, čiže vidieť ako ho Pán Boh podporuje," hovorí. Saleziánska gréckokatolícka provincia na Ukrajine má tridsaťdva členov, vrátane študentov. Veľkým problémom preto je pre ukrajinských saleziánov na čele so Slovákom nedostatok ľudí pre potreby, ktoré sú v krajine.

Don Karol Maník bol menovaný za provinciála saleziánov na Ukrajine 7. júla 2014. Nahradil provinciála dona Onorina Pistrellata, ktorý tam pôsobil od roku 2005. Provincia grécko-katolíckych saleziánov na Ukrajine (www.sdbua.net) – pod patronátom Márie Pomocnice – vznikla v roku 2005 najprv ako delegatúra, začlenená pod provinciu so sídlom v Moskve; na jeseň 2012 hlavný predstavený rozhodol, že bude Ukrajina samostatnou saleziánskou provinciou.

Životopis dona Karola Maníka

Don Karol Maník sa narodil 3. októbra 1967 v Prešove. Jeho rodičia, robotníci, dali svojim trom deťom základy viery. Počas štúdia na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Prešove sa rozhodol denne chodiť do kostola. Kamaráti ho priviedli na vtedy tajné stretnutia so saleziánmi. Po čase a najmä povzbudený z duchovných cvičení sa rozhodol zapojiť sa do apoštolátu. V štúdiách pokračoval na Vysokej škole technickej v Košiciach (dnes Technická univerzita). Saleziánsky noviciát začal ešte v období komunizmu. Po jeho absolvovaní zložil 31. januára 1990 prvé rehoľné sľuby a začal študovať teológiu v Prešove pričom bol začlenený do komunity v Košiciach. Ako mladý salezián bol jedným zo zakladateľov DOMKY – združenia saleziánskej mládeže. Doživotné sľuby zložil 17. februára 1995, na druhý deň prijal diakonskú vysviacku a 12. augusta v tom istom roku bol vysvätený za kňaza. Ako trojročný mladý kňaz bol v roku 1998 poverený službou direktora v novom saleziánskom stredisku v Bratislave na Mamateyovej. Túto úlohu plnil šesť rokov, počas ktorých získal bohatú pastoračnú i riadiacu skúsenosť. V školskom roku 2004-2005 pôsobil v Košiciach na Kalvárii. Od 15. augusta 2005 vykonával úlohu provinciálneho vikára a zodpovedného za formáciu. V roku 2008 ho vtedajší hlavný predstavený saleziánov don Pascual Chávez vymenoval 8. júna za provinciála saleziánov na Slovensku. Túto službu vykonával s veľkým nasadením, obetavosťou a pracovitosťou plných šesť rokov. Po jej skončení zostal ako bývalý provinciál k dispozícii hlavnému predstavenému, ktorý ho 7. júla 2014 menoval provinciálom saleziánov na Ukrajine (zdroj: Archív TK KBS / Saleziáni don Bosca).

( TK KBS, RL, phu; ml; pz ) 20180417019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním