TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2019   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František apeloval na politikov za spravodlivosť a mier v Sýrii
P:3, 16. 04. 2018 09:01, ZAHVatikán 16. apríla (RV) V Tretiu veľkonočnú nedeľu sa Námestie sv. Petra vo Vatikáne napoludnie zaplnilo veriacimi, ktorí sa prišli pomodliť spolu so Svätým Otcom „Raduj sa, nebies Kráľovná“ a prijať jeho požehnanie.

Pápež František v príhovore pripomenul, že z viery vo vzkrieseného Krista vychádza kresťanská perspektíva pohľadu na ľudské telo. Vysvetlil, že vzťah kresťana k ľudskému telu je pozitívny a úctivý, pretože ono predstavuje „úžasný Boží dar, určený na to, aby v jednote s dušou naplno vyjadroval Jeho obraz a podobu“. Pápež pripomenul závažnosť hriechu neúcty a násilia voči telu blížneho, ktoré sú „urážkou Boha Stvoriteľa“. Osobitne zdôraznil závažnosť telesného znevažovania detí, žien a starcov.

V súvislosti s vystupňovaným napätím po raketovom útoku na Sýriu pápež vyzval zodpovedných politikov k dosiahnutiu spravodlivého mieru v Sýrii: „Som hlboko rozrušený aktuálnou situáciou vo svete, v ktorej sa napriek prostriedkom, ktoré má medzinárodné spoločenstvo k dispozícii, nedarí dohodnúť sa na spoločnej akcii v prospech mieru v Sýrii a v ďalších regiónoch sveta. Zatiaľ čo sa neúnavne modlím za pokoj a pozývam všetkých ľudí dobrej vôle konať podobne, znovu apelujem na zodpovedných v politike, aby zvíťazila spravodlivosť a mier.“   

V závere stretnutia Svätý Otec pripomenul nového blahoslaveného mučeníka Luciána Botovasou, laika, otca rodiny a hrdinského svedka Krista. V jeho rodisku na Madagaskare ho blahorečil prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Amato. Pápež František sa modlil aj za Ekvádor v súvislosti so správou o zavraždení troch novinárov unesených koncom marca v hraničnej oblasti medzi Ekvádorom a Kolumbiou. Vyzval tiež k duchovnej podpore všetkých ťažko chorých, ktorí sú v krajných situáciách, aby bola rešpektovaná ich ľudská dôstojnosť. Menoval dva konkrétne prípady: Vincenta Lamberta vo Francúzsku a malého chlapčeka Alfieho Evansa v Anglicku.

-

Plné znenie príhovoru Svätého Oca pred modlitbou Regina Caeli - Raduj sa, nebies Kráľovná

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Ústredným bodom dnešnej tretej Veľkonočnej nedele je spoločná skúsenosť učeníkov so Vzkrieseným Kristom. Špeciálne je to vidieť v evanjeliu, ktoré nás opäť privádza do večeradla, kde sa Ježiš zjavuje apoštolom a obracia sa na nich s pozdravom: „Pokoj vám!“ (Lk 24,36). Je to pozdrav Vzkrieseného Krista, ktorý nám udeľuje pokoj: „Pokoj vám!“. Ide tu pritom tak o vnútorný pokoj, ako aj o pokoj, ktorý vládne vo vzťahoch medzi ľuďmi. Príbeh, ako je vyrozprávaný evanjelistom Lukášom, dáva veľký dôraz na reálnosť Vzkriesenia. Ježiš totiž nie je nijaký prízrak. Nejde tu o akési zjavenie sa Ježišovej duše, ale o jeho skutočnú prítomnosť v jeho vzkriesenom tele.

Ježiš vníma, že apoštoli sú rozrušení z toho, že ho vidia; že sú zmätení, pretože nepochopili skutočnosť vzkriesenia. Myslia si, že vidia ducha; ale vzkriesený Ježiš nie je nijaký duch, je to človek s telom a dušou. Preto, aby ich presvedčil, im hovorí: „Pozrite na moje ruky a nohy“ – ukazuje im svoje rany – „že som to ja! Dotknite sa ma a presvedčte sa! Veď duch nemá mäso a kosti a vidíte, že ja mám“ (v. 39). Zdá sa, že to ale nestačilo premôcť pochybnosti učeníkov. Evanjelium ďalej hovorí aj o inej zaujímavosti: učeníci v sebe pociťovali takú veľkú radosť, že jej nemohli uveriť: „Nie, to nie je pravda! To nemôže byť pravda! Toľká radosť nie je možná!“ No Ježiš, aby ich presvedčil, hovorí: „Máte tu niečo na jedenie?“ (v. 41). Oni mu ponúkli pečenú rybu; Ježiš ju vzal a pred nimi zjedol. To všetko pre to, aby ich presvedčil.

Ježišov dôraz na reálnosť jeho zmŕtvychvstania objasňuje kresťanský pohľad na telo: telo nie je nijaká záťaž pre dušu, ani jej väzenie. Telo bolo stvorené Bohom a človek nie je úplným, ak nie je jednotou tela a duše. Ježiš, ktorý premohol smrť a vstal z mŕtvych s telom i dušou, nám dáva pochopiť, že máme o tele zmýšľať pozitívne. Telo sa môže stať príležitosťou či nástrojom hriechu, no nie telo spôsobuje hriech, ale naša morálna slabosť. Telo je úžasný dar od Boha určený na to, aby spoločne s dušou vyjadroval plnosť obrazu a podoby s Bohom. Práve kvôli tomu máme mať veľký rešpekt a starosť o naše telo a telo ostatných.

Každý útok, zranenie alebo násilie na tele blížneho je urážkou Boha Stvoriteľa! Mám tu na mysli najmä deti, ženy a starých ľudí, s ktorými sa telesne zle zaobchádza. V tele týchto ľudí nachádzame telo samotného Krista. Ježiš – doráňaný, objekt posmechu, osočovaný, ponížený, zbičovaný, ukrižovaný – nás učí láske. Láske, ktorá sa jeho zmŕtvychvstaním ukázala byť silnejšia než hriech a smrť, a ktorá chce vykúpiť všetkých tých, ktorí vo svojom tele zažívajú formy otroctva našich čias.

Vo svete, v ktorom veľmi často prevažuje arogancia moci voči slabším a materializmus  udúšajúci ducha, nás dnešné evanjelium volá k tomu, aby sme boli ľuďmi schopnými hľadieť do hĺbky, plnými úžasu a veľkej radosti z toho, že stretli vzkrieseného Pána. Volá nás k tomu, aby sme boli ľuďmi, ktorí dokážu prijať a vážiť si novosť života, ktorú on rozsieva v dejinách, aby ich tak nasmeroval k novému nebu a novej zemi. Kiež je nám na tejto ceste oporou Panna Mária, do materského príhovoru ktorej sa s dôverou zverujeme.

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20180416010   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 620 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019