[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Bielonedeľnej púti na Katarínku sa zúčastnilo doteraz najviac putujúcich
P:3, 09. 04. 2018 14:28, DOM

Dechtice 9. apríla (TK KBS) V nedeľu 8. apríla privítala Katarínka už po devätnásty raz putujúcich aj návštevníkov na Bielonedeľnej púti. Približne 200 ľudí putovalo malokarpatskými lesmi zo železničnej stanice Buková a ďalších 300 návštevníkov sa do podujatia zapojilo už priamo na mieste. Celú púť absolvoval spoločne s pútnikmi aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

Katarinka, put

Bielonedeľná púť je tradičné podujatie, ktoré prebieha vždy týždeň po Veľkej noci. Program začal príchodom osobného vlaku, úvodným slovom organizátorov a požehnaním biskupa Haľka. Približne dvanásť kilometrová cesta bola sprevádzaná zastaveniami a historickými faktami o niekdajších mnohotisícových púťach na Katarínku. Hlavným bodom programu bola svätá omša v Kostole sv. Kataríny, na ktorú prišlo viac než 500 návštevníkov.

Katarinka, put

Mons. Jozef Haľko sa prihováral slovami, aby sa ľudia nehanbili za svoju vieru, za Ježiša Krista. „Ani ten najmodernejší človek netúži po ničom inom, ako po láske, ktorá sa dáva, ktorá sa daruje, ktorá vykračuje zo seba a ktorá dáva zmysel pre život.“

Katarinka, put

Spolu s pomocným biskupom bolo prítomných tiež viacero kňazov, ktorým je blízka myšlienka projektu Katarínka. Svätú omšu koncelebrovali Ondrej Chrvala, Miroslav Kováč, Ľudovít Kubán, Martin Halčák, dominikáni Bartolomej Vladimír Hurňanský, Matej Juraj Šulík a františkán Félix-Mária Zdenko Žiška. Po svätej omši nasledoval už voľný program, ktorý prítomní ľudia využili na prechádzku po okolí, opekanie či historické sprevádzanie s výkladom.

Katarinka, put

Mimoriadny záujem bol aj o výstup do zrekonštruovanej kostolnej veže. Avšak bezpečnostné podmienky a obmedzená kapacita 16 ľudí neumožnili vstup toľkým záujemcom. Hlavná sezóna, kedy bude veža otvorená každý deň, začne na prelome mesiacov jún – júl a potrvá do začiatku septembra. Do leta bude veža otvorená príležitostne počas víkendov.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok vstupuje projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke organizuje Občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov. V tejto sezóne bude pokračovať archeologický výskum, obnova krypty, či konzervácia ruín v objekte kláštora. Zároveň budú prebiehať prípravy na oslavu 400. výročia založenia kláštora. Zakladacia listina bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnickom kaštieli, dňa 21. decembra roku 1618.

K správe bolo vydané FOTO.

TK KBS informovalo o.z. Katarínka

( TK KBS, ozk; ml ) 20180409037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]