TK KBS

Dnes je streda 23. 01. 2019   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na Veľkonočný pondelok: Ježiš zrúcal múry rozdelenia medzi ľuďmi
P:3, 02. 04. 2018 20:01, ZAHVatikán 2. apríla (RV) Asi 20 tisíc veriacich vo Veľkonočný pondelok na poludnie zaplnilo kvetmi vyzdobené Námestie sv. Petra. Pápež František sa s nimi v druhý deň Veľkonočnej oktávy pomodlil mariánsku antifónu Raduj sa, Nebies kráľovná a z okna pápežského domu im udelil požehnanie.

V príhovore Svätý Otec vysvetlil dosah Ježišovho veľkonočného víťazstva nad hriechom, ktorým zbúral múr rozdelenia medzi ľuďmi. Ovocím Veľkej noci je tak obnovenie bratských vzťahov medzi ľuďmi. Bratské spoločenstvo je nevyhnutným základom každého úsilia o spoločné dobro či sociálnu spravodlivosť, pripomenul pápež František. Toto bratstvo je Ježišovým veľkonočným darom.

Dátum 2. apríl je v medzinárodnom kalendári vedený ako Svetový deň povedomia o autizme. Pri tejto príležitosti prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter Turkson vydal posolstvo, v ktorom upozornil na potrebu stáť po boku rodín s takto znevýhodnenými členmi. Aj pápež František osobne podporil solidárnosť s trpiacimi autizmom, keď po modlitbe Raduj sa Nebies kráľovná povedal:

„Chcem ubezpečiť všetkých o osobitnej modlitbe v súvislosti so Svetovým dňom povedomia o autizme, ktorý si dnes pripomíname.“

Pápež František tiež prosil o pokoj vo svete a za slobodu pre zajatých a unesených:

„Prosme o dar pokoja pre celý svet, zvlášť pre ľudí, ktorí trpia kvôli prebiehajúcim konfliktom. Opäť obnovujem svoju výzvu, aby boli tí, ktorí boli unesení alebo nespravodlivo uväznení, prepustení a mohli sa vrátiť do svojich domovov.“

-

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou „Regina Caeli Laetare“

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Pondelok po Veľkej noci sa nazýva aj „Anjelský pondelok“, a to podľa veľmi peknej tradície, odkazujúcej sa na biblické zdroje o zmŕtvychvstaní. Evanjeliá totiž rozprávajú o tom, že keď ženy prišli k hrobu, našli ho otvorený (porov. Mt 28,1-10; Mk 16,1-7; Lk 24,1-12). Boli v obavách, že nebudú môcť do hrobu vstúpiť, lebo jeho otvor bol zavalený veľkou skalou. Hrob však našli otvorený, a z jeho vnútra sa im prihovoril hlas, oznamujúci im, že Ježiš tam nie je, lež vstal z mŕtvych.

Po prvýkrát tu zaznievajú slová: „Vstal z mŕtvych“. Evanjelisti nám hovoria, že s touto správou ako prví prišli anjeli, t. j. Boží poslovia. Prítomnosť anjelov tu má svoj význam: tak ako vtelenie Slova bolo zvestované anjelom Gabrielom, tak aj pre prvé zvestovanie zmŕtvychvstania nebolo postačujúce ľudské slovo. Bolo potrebné slovo vyššieho bytia, ktoré by komunikovalo skutočnosť, ktorá je tak ohromná a neuveriteľná, že by sa ju nijaký človek neodvážil vysloviť. Po tomto prvom zvestovaní, komunita učeníkov začína opakovať: „Pán naozaj vstal z mŕtvych a zjavil sa Šimonovi“ (Lk 24,34). Je skutočne nádherná táto správa. Povedzme ju všetci spolu: „Pán naozaj vstal z mŕtvych“. Táto prvá správa, že „Pán naozaj vstal z mŕtvych“, si vyžadovala vyššiu inteligenciu než tú ľudskú.

Dnešný deň je dňom oslavy a družnosti zvyčajne prežívanej v kruhu rodiny. Je dňom stráveným s rodinou. Po slávení Veľkej noci je ešte stále cítiť potrebu stretnúť sa s našimi drahými a priateľmi a oslavovať. Veď bratské spoločenstvo je ovocím Kristovej Veľkej noci, v ktorej svojou smrťou a zmŕtvychvstaním porazil hriech, ktorý oddeľoval človeka od Boha, človeka od seba samého i od jeho bratov. Veľmi dobre vieme, že hriech vždy spôsobuje rozdelenie a vždy plodí nepriateľstvo. Ježiš však zbúral medzi ľuďmi múr rozdelenia a znovu ustanovil mier tým, že začal utkávať sieť nového bratského spoločenstva. V našej dobe je veľmi dôležité nanovo objavovať bratstvo a spôsob akým ho žili prví kresťania. Objavovať spôsob, ako dať priestor Ježišovi, ktorý nikdy nerozdeľuje, ale vždy zjednocuje. Bez bratských vzťahov a vzájomného zdieľania dobier nemožno hovoriť ani o pravom spoločenstve, ani o úsilí o spoločné dobro či sociálnu spravodlivosť. Bez bratského zdieľania dobier nemožno docieliť vytvorenie cirkevnej alebo občianskej komunity, iba ak zhluk jednotlivcov hnaných alebo zoskupených kvôli vlastným záujmom. Bratstvo je ale milosťou danou od Ježiša.

Kristova Veľká noc však svetu priniesla i ďalšiu skutočnosť: nový dialóg a nové vzťahy; novosť, ktorá sa pre kresťanov stala zodpovednosťou. Ježiš totiž povedal: „Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať“ (Jn 13,35). Práve z tohto dôvodu sa nemôžeme uzavrieť do nášho vnútra, do našej skupinky, ale sme povinní zaoberať sa spoločným dobrom, starať sa o našich bratov, najmä o tých najslabších a tých, čo sú odsunutí na okraj. Iba bratské vzťahy môžu byť garanciou trvalého mieru, iba bratské vzťahy môžu poraziť chudobu, urovnať napätia a vojny, vykoreniť korupciu a kriminalitu. Ten istý anjel, čo oznámil „Vstal z mŕtvych“, nech nám pomáha žiť v bratskej láske, v novom dialógu, v nových vzťahoch a so starosťou o spoločné dobro.

Panna Mária, ktorú počas veľkonočného obdobia vzývame titulom Nebies kráľovná, nech nás posilňuje svojou modlitbou, aby sa bratstvo a spoločenstvo, ktoré v tomto veľkonočnom období máme možnosť zažiť, stali štýlom nášho života a dušou našich vzťahov.

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV mk, jb, ab; ml ) 20180402002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 600 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019