[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa modlil v rímskom Koloseu v spojení s miliónmi veriacich
P:3, 31. 03. 2018 13:01, ZAH

Vatikán 31. marca (RV) Milióny veriacich na celom svete sa včera modlili Krížovú cestu s pápežom Františkom, prenášanú z rímskeho Kolosea. Na historickom mieste umučenia kresťanov prvých storočí pri Fláviovskom amfiteátri sa zhromaždilo okolo 20 tisíc ľudí. Meditácie nad klasickými štrnástimi zastaveniami Kristovej trpiteľskej cesty pripravili stredoškolskí a vysokoškolskí študenti z Ríma.

Autori textov sa striedali pri nesení kríža so zástupcami trpiacej Cirkvi v Sýrii a Iraku, ako aj ďalšími, ktorí majú pri veľkopiatkovej krížovej ceste tradične vyhradené miesto. Nechýbala skupinka sprevádzajúca chorých z talianskeho združenia Unitalsi a františkáni zo Svätej zeme. Pri úvodnom a záverečnom zastavení niesol kríž generálny vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu Mons. Angelo De Donatis, ktorý prevzal pastiersku službu len pred necelým rokom.

Svätý Otec František uzavrel slávenie modlitbou, v ktorej pre všetkých vyprosoval od Pána Ježiša Krista postoje zahanbenia, kajúcnosti a nádeje. Prosil o milosť zanechať postoje arogancie, krátkozrakosti a skazenosti a stotožniť sa s kajúcim zločincom, ktorý očami viery dokázal rozpoznať v Ježišovej zdanlivej porážke jeho božské víťazstvo, v duchu pokľaknúť pred jeho milosrdenstvom a „s počestnosťou si ulúpiť raj“.

Modlitba pápeža Františka na záver krížovej cesty v Koloseu

Pane Ježišu, upierame na teba svoj pohľad, plný hanby, kajúcnosti a nádeje. Pred tvojou preveľkou láskou nech nás preniká hanba, že sme ťa nechali samého trpieť za naše hriechy:

- hanba, že sme zutekali pred skúškou, hoci sme ti tisíc ráz povedali: „aj keď ťa všetci opustia, ja ťa nikdy neopustím“.

- hanba, že sme si vybrali Barabáša, a nie teba; moc, a nie teba; vonkajší imidž, a nie teba; bôžika mamony, a nie teba; svetáckosť, a nie večnosť.

- hanba, že sme ťa ústami a srdcom pokúšali vždy, keď sme ti v čase skúšky povedali: „ak si Mesiáš, zachráň sa a uveríme ti!“

- hanba, pretože mnohí ľudia, dokonca aj niektorí tvoji služobníci, sa nechali zviesť ambíciami a márnou slávou, stratiac svoju dôstojnosť a prvotnú lásku.

- hanba, pretože naše generácie zanechávajú mladým svet rozštiepený rozdeleniami a vojnami; svet požieraný egoizmom, kde mladí, maličkí, chorí a starí sú vyhostení.

- hanba, že sme stratili hanbu.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätej hanby!

Náš pohľad je aj plný kajúcnosti, ktorá pred tvojím veľavravným mlčaním pokorne prosí o milosrdenstvo:

- kajúcnosti, ktorá klíči z istoty, že iba ty nás môžeš zachrániť od zlého, uzdraviť z malomocenstva nenávisti, egoizmu, pýchy, chamtivosti, pomstychtivosti, žiadostivosti, modloslužby; že iba ty nás môžeš opäť objať a darovať nám synovskú dôstojnosť a radovať sa z nášho návratu domov, do života.

- kajúcnosti, ktorá vyrastá z vnímania našej malosti, ničoty, márnosti, a ktorá sa necháva pohladiť tvojím lahodným i mocným pozvaním k obráteniu.

- kajúcnosti Dávida, ktorý z priepasti svojej biedy opäť v tebe nachádza svoju jedinú silu.

- kajúcnosti, ktorá sa rodí z našej hanby, ktorá sa rodí z istoty, že nespokojné bude naše srdce, kým nenájde teba a v tebe svoj jediný prameň plnosti a pokoja.

- kajúcnosti Petra, ktorý pri stretnutí s tvojím pohľadom horko zaplakal, že ťa zaprel pred ľuďmi.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätého pokánia!

Pred tvojím najvyšším majestátom sa v temnote našej beznádeje zapaľuje iskierka nádeje, pretože vieme, že tvojou jedinou mierou lásky k nám je to, že náš miluješ bezhranične.

- nádeje, pretože tvoje posolstvo naďalej, aj dnes, inšpiruje množstvo ľudí a národov, že iba dobro môže poraziť zlobu a zlo, že iba odpustenie môže zbúrať zášť a pomstu, že iba bratské objatie môže rozptýliť nevraživosť a strach z druhého.

- nádeje, pretože tvoje obeta aj dnes naďalej šíri vôňu božskej lásky, ktorá pohladzuje srdcia mnohých mladých ľudí, ktorí ti zasväcujú svoje životy a stávajú sa živými príkladmi lásky a obetavosti v tomto našom svete, požieranom logikou profitu a ľahkého zisku.

- nádeje, pretože mnohí misionári a misionárky aj dnes naďalej prebúdzajú uspaté svedomie ľudstva, riskujúc život, aby ti slúžili v chudobných, vyradených, prisťahovalcoch, v tých, ktorých nevidno, vo vykorisťovaných, hladných a väznených.

- nádeje, pretože tvoja Cirkev, svätá a zložená z hriešnikov, aj dnes, napriek všetkým snahám zdiskreditovať ju, neprestáva byť svetlom, ktoré osvecuje, dodáva odvahu, dvíha a svedčí o tvojej bezhraničnej láske k ľudstvu; neprestáva byť vzorom altruizmu, archou spásy a prameňom istoty a pravdy.

- nádeje, pretože z tvojho kríža, plodu chamtivosti a zbabelosti mnohých učiteľov Zákona a pokrytcov, vyprýštilo zmŕtvychvstanie, ktoré premenilo temnotu hrobu na jas nedeľného úsvitu, ktorý nikdy nezapadá, a naučilo nás, že tvoja láska je našou nádejou.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätej nádeje!

Syn človeka, pomôž nám vyzliecť sa z arogancie lotra po tvojej ľavici, i tých krátkozrakých a skazených, ktorí v tebe videli príležitosť niečo vyťažiť; odsúdeného, ktorého možno kritizovať; porazeného, ktorému sa možno posmievať; ďalšiu príležitosť ako zvaliť na iných, a dokonca na Boha, svoje vlastné previnenia.

A prosíme ťa naopak, Boží Syn, aby sme sa stotožnili s tým dobrým lotrom, ktorý na teba hľadel s očami plnými zahanbenia, kajúcnosti a nádeje; ktorý očami viery videl v tvojej zdanlivej porážke božské víťazstvo a takto pokľakol pred tvojím milosrdenstvom a s počestnosťou si ulúpil raj! Amen!

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Medzi veriacimi, ktorí niesli kríž, boli aj dve iracké rehoľníčky z Rádu dominikánok sv. Kataríny. Sestra Genevieve Al Haday je jednou z tých 120 tisíc kresťanov, čo v noci zo 6. na 7. augusta 2014 utiekli z Ninivskej roviny pred inváziou ISISu, aby si zachránili holý život v Erbile, v oblasti irackého Kurdistanu. Dominikánka, ktorá pochádza priamo z irackého Karakoša sa podelila pre agentúru SIR týmito slovami: „Spolu s krížom ponesiem môj iracký národ, jeho kresťanských mučeníkov, všetky bolesti vytrpené až po dnešok. Osobitne budem pamätať na spolusestry z našej kongregácie, ktoré si veľa vytrpeli kvôli vojne a na všetkých tých, čo ešte nespoznali Ježiša. (...)

Videla som ľudí, ako kráčali pešo, s tým málom, čo boli schopní vziať si so sebou z vlastného príbytku, nasmerovaní do púšte nevediac, čo ich tam čaká. Ako „vysídlené medzi vysídlenými“ – takto sme zostali s naším kresťanským obyvateľstvom, vo dne v noci, majúc na pamäti najmä deti. Dnes, vďaka Bohu, sa do Karakoša vrátilo vyše 10 tisíc ľudí a znovu sme otvorili jednu školu, dve škôlky a sirotinec. Toto je pre nás znak vzkriesenia a nádeje. Kríž je spásou nás všetkých.“

„Na tento kríž, ktorý ma pozvali niesť, chcem vložiť aj nádeje mojej zeme, Iraku, ktorý chce vstať z mŕtvych z trosiek vojny. Veľká noc nám dáva pozdvihnúť zrak a hľadieť do budúcnosti s nádejou. Chceme dopomôcť k znovuzrodeniu našej krajiny pracujúc s bratmi moslimami, s ktorými nemáme problémy. Prítomnosť kresťanov v Iraku rozpráva o ich vernosti, ktorú mali voči svojej zemi.“

( TK KBS, RV ak, jb; ml ) 20180331002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]