[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa modlil v rímskom Koloseu v spojení s miliónmi veriacich
P:3, 31. 03. 2018 13:01, ZAH

Vatikán 31. marca (RV) Milióny veriacich na celom svete sa včera modlili Krížovú cestu s pápežom Františkom, prenášanú z rímskeho Kolosea. Na historickom mieste umučenia kresťanov prvých storočí pri Fláviovskom amfiteátri sa zhromaždilo okolo 20 tisíc ľudí. Meditácie nad klasickými štrnástimi zastaveniami Kristovej trpiteľskej cesty pripravili stredoškolskí a vysokoškolskí študenti z Ríma.

Autori textov sa striedali pri nesení kríža so zástupcami trpiacej Cirkvi v Sýrii a Iraku, ako aj ďalšími, ktorí majú pri veľkopiatkovej krížovej ceste tradične vyhradené miesto. Nechýbala skupinka sprevádzajúca chorých z talianskeho združenia Unitalsi a františkáni zo Svätej zeme. Pri úvodnom a záverečnom zastavení niesol kríž generálny vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu Mons. Angelo De Donatis, ktorý prevzal pastiersku službu len pred necelým rokom.

Svätý Otec František uzavrel slávenie modlitbou, v ktorej pre všetkých vyprosoval od Pána Ježiša Krista postoje zahanbenia, kajúcnosti a nádeje. Prosil o milosť zanechať postoje arogancie, krátkozrakosti a skazenosti a stotožniť sa s kajúcim zločincom, ktorý očami viery dokázal rozpoznať v Ježišovej zdanlivej porážke jeho božské víťazstvo, v duchu pokľaknúť pred jeho milosrdenstvom a „s počestnosťou si ulúpiť raj“.

Modlitba pápeža Františka na záver krížovej cesty v Koloseu

Pane Ježišu, upierame na teba svoj pohľad, plný hanby, kajúcnosti a nádeje. Pred tvojou preveľkou láskou nech nás preniká hanba, že sme ťa nechali samého trpieť za naše hriechy:

- hanba, že sme zutekali pred skúškou, hoci sme ti tisíc ráz povedali: „aj keď ťa všetci opustia, ja ťa nikdy neopustím“.

- hanba, že sme si vybrali Barabáša, a nie teba; moc, a nie teba; vonkajší imidž, a nie teba; bôžika mamony, a nie teba; svetáckosť, a nie večnosť.

- hanba, že sme ťa ústami a srdcom pokúšali vždy, keď sme ti v čase skúšky povedali: „ak si Mesiáš, zachráň sa a uveríme ti!“

- hanba, pretože mnohí ľudia, dokonca aj niektorí tvoji služobníci, sa nechali zviesť ambíciami a márnou slávou, stratiac svoju dôstojnosť a prvotnú lásku.

- hanba, pretože naše generácie zanechávajú mladým svet rozštiepený rozdeleniami a vojnami; svet požieraný egoizmom, kde mladí, maličkí, chorí a starí sú vyhostení.

- hanba, že sme stratili hanbu.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätej hanby!

Náš pohľad je aj plný kajúcnosti, ktorá pred tvojím veľavravným mlčaním pokorne prosí o milosrdenstvo:

- kajúcnosti, ktorá klíči z istoty, že iba ty nás môžeš zachrániť od zlého, uzdraviť z malomocenstva nenávisti, egoizmu, pýchy, chamtivosti, pomstychtivosti, žiadostivosti, modloslužby; že iba ty nás môžeš opäť objať a darovať nám synovskú dôstojnosť a radovať sa z nášho návratu domov, do života.

- kajúcnosti, ktorá vyrastá z vnímania našej malosti, ničoty, márnosti, a ktorá sa necháva pohladiť tvojím lahodným i mocným pozvaním k obráteniu.

- kajúcnosti Dávida, ktorý z priepasti svojej biedy opäť v tebe nachádza svoju jedinú silu.

- kajúcnosti, ktorá sa rodí z našej hanby, ktorá sa rodí z istoty, že nespokojné bude naše srdce, kým nenájde teba a v tebe svoj jediný prameň plnosti a pokoja.

- kajúcnosti Petra, ktorý pri stretnutí s tvojím pohľadom horko zaplakal, že ťa zaprel pred ľuďmi.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätého pokánia!

Pred tvojím najvyšším majestátom sa v temnote našej beznádeje zapaľuje iskierka nádeje, pretože vieme, že tvojou jedinou mierou lásky k nám je to, že náš miluješ bezhranične.

- nádeje, pretože tvoje posolstvo naďalej, aj dnes, inšpiruje množstvo ľudí a národov, že iba dobro môže poraziť zlobu a zlo, že iba odpustenie môže zbúrať zášť a pomstu, že iba bratské objatie môže rozptýliť nevraživosť a strach z druhého.

- nádeje, pretože tvoje obeta aj dnes naďalej šíri vôňu božskej lásky, ktorá pohladzuje srdcia mnohých mladých ľudí, ktorí ti zasväcujú svoje životy a stávajú sa živými príkladmi lásky a obetavosti v tomto našom svete, požieranom logikou profitu a ľahkého zisku.

- nádeje, pretože mnohí misionári a misionárky aj dnes naďalej prebúdzajú uspaté svedomie ľudstva, riskujúc život, aby ti slúžili v chudobných, vyradených, prisťahovalcoch, v tých, ktorých nevidno, vo vykorisťovaných, hladných a väznených.

- nádeje, pretože tvoja Cirkev, svätá a zložená z hriešnikov, aj dnes, napriek všetkým snahám zdiskreditovať ju, neprestáva byť svetlom, ktoré osvecuje, dodáva odvahu, dvíha a svedčí o tvojej bezhraničnej láske k ľudstvu; neprestáva byť vzorom altruizmu, archou spásy a prameňom istoty a pravdy.

- nádeje, pretože z tvojho kríža, plodu chamtivosti a zbabelosti mnohých učiteľov Zákona a pokrytcov, vyprýštilo zmŕtvychvstanie, ktoré premenilo temnotu hrobu na jas nedeľného úsvitu, ktorý nikdy nezapadá, a naučilo nás, že tvoja láska je našou nádejou.

Pane Ježišu, vždy nám dávaj milosť svätej nádeje!

Syn človeka, pomôž nám vyzliecť sa z arogancie lotra po tvojej ľavici, i tých krátkozrakých a skazených, ktorí v tebe videli príležitosť niečo vyťažiť; odsúdeného, ktorého možno kritizovať; porazeného, ktorému sa možno posmievať; ďalšiu príležitosť ako zvaliť na iných, a dokonca na Boha, svoje vlastné previnenia.

A prosíme ťa naopak, Boží Syn, aby sme sa stotožnili s tým dobrým lotrom, ktorý na teba hľadel s očami plnými zahanbenia, kajúcnosti a nádeje; ktorý očami viery videl v tvojej zdanlivej porážke božské víťazstvo a takto pokľakol pred tvojím milosrdenstvom a s počestnosťou si ulúpil raj! Amen!

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Medzi veriacimi, ktorí niesli kríž, boli aj dve iracké rehoľníčky z Rádu dominikánok sv. Kataríny. Sestra Genevieve Al Haday je jednou z tých 120 tisíc kresťanov, čo v noci zo 6. na 7. augusta 2014 utiekli z Ninivskej roviny pred inváziou ISISu, aby si zachránili holý život v Erbile, v oblasti irackého Kurdistanu. Dominikánka, ktorá pochádza priamo z irackého Karakoša sa podelila pre agentúru SIR týmito slovami: „Spolu s krížom ponesiem môj iracký národ, jeho kresťanských mučeníkov, všetky bolesti vytrpené až po dnešok. Osobitne budem pamätať na spolusestry z našej kongregácie, ktoré si veľa vytrpeli kvôli vojne a na všetkých tých, čo ešte nespoznali Ježiša. (...)

Videla som ľudí, ako kráčali pešo, s tým málom, čo boli schopní vziať si so sebou z vlastného príbytku, nasmerovaní do púšte nevediac, čo ich tam čaká. Ako „vysídlené medzi vysídlenými“ – takto sme zostali s naším kresťanským obyvateľstvom, vo dne v noci, majúc na pamäti najmä deti. Dnes, vďaka Bohu, sa do Karakoša vrátilo vyše 10 tisíc ľudí a znovu sme otvorili jednu školu, dve škôlky a sirotinec. Toto je pre nás znak vzkriesenia a nádeje. Kríž je spásou nás všetkých.“

„Na tento kríž, ktorý ma pozvali niesť, chcem vložiť aj nádeje mojej zeme, Iraku, ktorý chce vstať z mŕtvych z trosiek vojny. Veľká noc nám dáva pozdvihnúť zrak a hľadieť do budúcnosti s nádejou. Chceme dopomôcť k znovuzrodeniu našej krajiny pracujúc s bratmi moslimami, s ktorými nemáme problémy. Prítomnosť kresťanov v Iraku rozpráva o ich vernosti, ktorú mali voči svojej zemi.“

( TK KBS, RV ak, jb; ml ) 20180331002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]