[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mikloško: Sviečková manifestácia a November 1989 zavŕšili historické vzopätie
P:3, 26. 03. 2018 10:15, DOM

Bratislava 26. marca (TK KBS) Prinášame plné znenie príhovoru Františka Mikloška (katolíckeho disidenta a aktivistu, ktorý bol pred 30 rokmi zvolávateľ Sviečkovej manifestácie), ktorý zaznel v nedeľu 25. marca 2018 pri pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave.

-

Plné znenie príhovoru Františka Mikloška (katolíckeho disidenta a aktivistu, ktorý bol pred 30 rokmi zvolávateľ Sviečkovej manifestácie)

Vážený pán prezident Kiska,

vážený pán prezident Gauck,

vážený pán minister, pani ministerka,

predstavitelia vlády, parlamentu, vážení predstavitelia cirkví, náboženských spoločností, nadácii, milí priatelia.

Dnes si pripomíname 30. výročie pamätnej Sviečkovej manifestácie. Ľudia tu, na týchto miestach stáli, držali v rukách horiace sviece a modlili sa za svoje požiadavky. Menovanie biskupov podľa vôle Svätého Otca a za úplnú náboženskú a občiansku slobodu.

Dnes tieto výzvy znejú príliš abstraktne, ale za štyridsať rokov komunizmu na Slovensku trpeli desaťtisíce politických väzňov, stovky popravených, tisíce odvlečených do sovietskych gulagov a pracovných táborov. Prenasledovaní gréckokatolíci, kňazi, rehoľníci, veriaci všetkých vyznaní, atď. Títo mučeníci sú a navždy zostanú symbolom tej doby. Oni boli nositeľmi slobody slobody v našej krajine a zostávajú vždy našou pýchou. Ich vernosť a utrpenie nám dali sebavedomie, že v roku 1989 sme s hrdosťou a pokojne mohli pozrieť do tváre vyspelých demokratických krajín Európy a sveta.

Sviečková manifestácia i spomienka na ňu nám vyjadruje celú túto komunistickú éru, jej krutosť i začiatok jej porážky. Ak hovoríme o Sviečkovej manifestácii o prvom záblesku porážky komunizmu v Československu i v Európe, spomienka na ňu nám zároveň hovorí o fascinácii dejinami, o krehkosti a nevypočítateľnosti dejín.

Ak by sme vtedy, na tomto námestí, niekomu povedali, že o 30 rokov bude samostatné Slovensko, budeme členmi Európskej únie a NATO, budeme voľne cestovať po Európe, naši mladí ľudia budú môcť študovať v zahraničí, asi by nám nevenovali pozornosť. A ešte viac by tomu neverili tí, ktorí mali vtedy v rukách komunistickú moc, ktorá sa zdala, že tu bude navždy. Toto všetko sa v jednej chvíli zrútilo ako domček z karát.

Sviečková manifestácia je odkaz všetkým, ktorí majú v rukách moc a zneužívajú ju, že pánom dejín nie sú oni, ale nakoniec Boh. Obeť a modlitby stámiliónov umučených a prenasledovaných ľudí v komunistických krajinách sveta, áno, aj modlitby, úzkosť a vernosť ľudí pred 30 rokmi na tomto námestí pripravili nakoniec ten biblický zázrak, ktorého sme boli v novembri 1989 svedkami.

Človek vo vypätých chvíľach života odkrýva svoju identitu. Rovnako je to s národom. Toto sa udialo pred 30 rokmi na tomto námestí. Ohrození brutálnou silou slovenský človek s modlitbou na perách nezutekal, ale zotrval verne na svojich požiadavkách, lebo bol presvedčený o ich správnosti. Sila tohto nenásilneho odporu patrí k najvýraznejším charizmám nášho človeka.

My sme neprežívali dejiny víťaznými vojnami a porážkami. My sme kráčali dejinami vnútornou odhodlanosťou zachovať dedičstvo svojich otcov. Viera v Boha, úcta k tradícii a k základným hodnotám ako rodina, pohostinnosť, ako malý národ možno istá dávka skepsy k urýchleným rozhodnutiam nám dávali silu žiť a rozvíjať sa. Áno, v našich dejinách boli aj zrady, kolaborácie, utláčanie bezbranných, zneužíanie moci vo svoj sebecký prospech, ale vďaka Bohu, vždy sa našli ľudia, ktorí v rozhodujúcich chvíľach ukázali odvahu a narysovali ďalšie smerovanie spoločnosti na Slovensku.

V čase, keď sa zdalo, že slovenská spoločnosť je unavená a vyhorená, ozvali sa mladí ľudia a zhromaždili na slovenských námestiach desaťtisíce ľudí, aby spoločne zakričali ku všetkým, ktorí zneužívajú svoju moc "Chceme slušné Slovensko". Tohto sme boli svedkami v predchádzajúcich dňoch. Znovu sa ukázala tá sila nenásilneho odporu a dôslednosti vo svojich požiadavkách. Ak to bude znamenať zrod ďalšieho generačného vzopätia našej spoločnosti, tak je to v týchto časoch aj náš slovenský prínos k novodobým dejinám nielen postkomunistickej, ale celej Európy. Generácia sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia takéto svedectvo podala. Sviečková manifestácia a November 1989 zavŕšili historické vzopätie. Patrí im za to naša vďaka.

Vážení prítomní, želám vám pekný sviatočný večer a rovnako krásne a pokojne prežitie nastavajúcich veľkonočných sviatkov.

-

( TK KBS, fm; ml ) 20180326031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23