[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská nadácia ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi ďakuje za prvý rok
P:3, 24. 03. 2018 08:05, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need, u nás známa skôr ako Kirche in Not, oslavuje svoj prvý rok pôsobenia na Slovensku. Od 25. marca 2017 má ACN na Slovensku priame zastúpenie prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Prvé výročie je pre ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi nielen dôvodom na doterajšie bilancovanie, ale predovšetkým momentom úprimnej vďačnosti, ktorú riaditeľka národnej kancelárie Martina Hatoková vyjadruje vo svojom ďakovnom liste, ktorý prinášame v plnom znení.

-

Milí priatelia,

25. marec je dňom, kedy sa všetci kresťania skláňajú pred tajomstvom, ktoré si Boh zvolil, aby nám vyšiel v ústrety. Je oslavou života: toho počatého (Deň počatého dieťaťa) i života, ktorému nebola dopriana sloboda (30. výročie sviečkovej manifestácie). Dvadsiaty piaty marec je slávnostným dňom aj pre ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi, pripomíname si totiž 1. výročie otvorenia 24. národnej kancelárie pápežskej nadácie ACN (Aid to the Church in Need), ktorá na Slovensku aj pod názvom Kirche in Not účinne pomáha duchovne aj finančne už viac ako štvrťstoročie.

Poslaním ACN je pomáhať kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Už po roku pôsobenia ACN na Slovensku sa ukazuje, že naši ľudia majú čo ponúknuť svojim trpiacim sestrám a bratom v rôznych častiach sveta. Slováci z vlastnej nedávnej skúsenosti sami vedia, čo znamená byť prenasledovanou Cirkvou, čo znamená trpieť pre vieru a vzrastať i z mála.

Od svojich kolegov v zahraničí sa denne dozvedáme, aké nepredstaviteľné príkoria  zažívajú prenasledovaní kresťania v mnohých krajinách. Jedinou nádejou trpiacich veriacich zostáva Kristus a jeho Cirkev zosobnená v každom z nás!

Pomôcť druhému nie je len o dobrom pocite. Je to výsada, v ktorej stretáva človek človeka a v ňom stretáva Boha. Počas nášho spoločného prvého roka ste nám svojou empatiou a svojou osobnou  angažovanosťou nepretržite potvrdzovali, že pomoc, dar a obeta patria medzi najvzácnejšie hodnoty dobre fungujúcej spoločnosti a živej Cirkvi.

S mnohými z vás sme sa stretli osobne – u nás alebo u vás, s inými sme zasa boli v kontakte prostredníctvom telefonátov, osobných listov, e-mailov, informačných newsletterov, sociálnych sietí, výstupov v médiách. Niektorí z vás, zvlášť nadšení mladí ľudia, nám dobrovoľne pomohli na púti v Levoči v lete 2017. Tých, ktorým téma prenasledovania kresťanov nie je ľahostajná, sme zasa mali možnosť spoznať na tématických konferenciách. V rámci jesennej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec sme spoločne s vami vyprosovali pokoj vo svete. Spolu s vami sme ešte v marci 2017 osobne alebo  sprostredkovane „prežívali“ svedectvo melchitského gréckokatolíckeho arcibiskupa Jean-Abdo Arbacha z vojnou zmietanej Sýrie. Mnohí z vás sa stali súčasťou kampane Z ruín k domovu, ktorej cieľom je umožniť, aby sa čo najviac irackých rodín mohlo vrátiť domov na Ninivskú planinu, do kolísky kresťanstva. Niektorí ste dokonca v decembri 2017 v rámci kampane prišli osobne pozdraviť aj irackú lekárku a rehoľnú sestru Larsu Anees Yousif Khazmee, ktorá nám všetkým priniesla na Slovensko informácie, vlastné svedectvo a hlboké poďakovanie za modlitby a materiálnu podporu irackým rodinám.

V deň svojich prvých narodenín nemôžeme urobiť nič iné, len poďakovať sa nášmu dobrému Bohu za Jeho požehnanie a vám, ktorí sa celé roky modlíte a podporujete trpiacich a skúšaných vo viere, za vašu úprimnú podporu.

V mene tých, ktorí kričia, ale ich hlas nepočuť, lebo sú prenasledovaní, zaznávaní, „maličkí“, v mene tých, ktorí od hladu, utrpenia či vyčerpania nevládzu ani plakať, v mene tých všetkých ĎAKUJEME:

vám, drahí otcovia biskupi, na pozvanie ktorých sme prišli na Slovensko,

vám, milí kňazi, vašim farníkom, rehoľným spoločenstvám bratov a sestier za vaše modlitby a podporu,

vám, našim spolupracovníkom na Slovensku i v zahraničí,

médiám a tlačovým agentúram doma i v zahraničí,

všetkým známym i neznámym finančným darcom a dobrovoľníkom,

jednotlivcom, organizáciám a spoločenstvám, ktoré verne plnia svoju misiu a tým spolu s nami a inými budujú Božie dielo na Slovensku i vo svete.

V neposlednom rade ďakujeme aj vám – svojim blízkym, rodinám a priateľom za to, že stojíte pri ACN Slovensko, modlíte sa za nás a celkom obyčajne, ľudsky nás podporujete.

Keď sme dnes svedkami šliapania po hodnotách akými sú život, sloboda a láska, nemôžeme robiť nič iné, len to, k čomu nás nabáda Svätý Otec František: „Neprestaňte!“

Neprestávame! Pokračujeme!

Každých 21 sekúnd je na niektorom konkrétnom mieste vo svete slávená svätá omša za podporovateľov diela ACN. Pri príležitosti našich prvých narodenín prijmite, prosím, od nás ešte jeden špeciálny darček: 25. marca 2018 bude slávená svätá omša práve za vás! Celebrovať ju bude duchovný asistent ACN International, otec Martin M. Barta.

Aj na príhovor sv. Jozefa, patróna národnej kancelárie ACN Slovensko, nech vás, vaše rodiny a vašich najbližších, vaše farnosti a vaše mestá naďalej žehná náš dobrý Boh, ktorý po čase púšte príde so vzkriesením a živou vodou.

Martina Hatoková, riaditeľka národnej kancelárie

-

ACN – Aid to the Church in Need je medzinárodnou dobročinnou a pastoračnou organizáciou. Je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Vznikla v roku 1947 a v roku 2011 bola povýšená na nadáciu pápežského práva. ACN každoročne realizuje približne 6 000 projektov v takmer 150 krajinách sveta. Podporuje ju vyše 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi od marca 2017.

( TK KBS, ACN; ml ) 20180324003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]