[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 10. 2023   Meniny má Levoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podľa ACN sa obyvatelia sýrskej Východnej Ghúty ocitli v pasci
P:3, 13. 03. 2018 12:13, ZAH

Damask 13. marca (TK KBS) Andrzej Halemba, riaditeľ Sekcie Blízky východ pápežskej nadácie ACN - Aid to the Church in Need, upozornil na situáciu obyvateľov sýrskej Východnej Ghúty, ktorí sa ocitli odrezaní od pomoci. Svoje nedávne skúsenosti priamo z terénu aj aktuálne informácie poskytnuté patriarchom Melchitskej gréckokatolíckej cirkvi Youssefom Absi, biskupmi v Damasku a organizáciou Charita Sýria sprostredkoval v rozhovore dňa 12. marca 2018 Tobiasovi Lehnerovi (ACN).

„Obyvatelia Východnej Ghúty sú v pasci. Niekoľko tisícok ľudí! Nemajú prakticky žiaden prístup k potravinám. Nemajú žiadnu zdravotnú starostlivosť. Mnohí boli zranení a potrebujú chirurgický zákrok. Neboli vytvorené žiadne humanitárne koridory, ktoré by ľuďom umožnili uniknúť z obkľúčenia. Zdá sa, že sa tak deje aj preto, lebo povstalci používajú civilné obyvateľstvo ako „ľudský štít". Na druhej strane sa vláda obáva, že spolu s civilnými utečencami by sa mohli pokúsiť preniknúť hlbšie do mesta aj samovražední útočníci. Strach a teror úplne ovládli celú oblasť."

Prebiehajúca vojenská ofenzíva v Sýrii sa nedotýka len obyvateľov Východnej Ghúty. Štyri kilometre ďalej sa rozprestiera centrum Damasku. V západných častiach Damasku naďalej pôsobia jednotky Islamského štátu. Andrzej Halemba v rozhovore vyzýva k objektívnemu posudzovanie situácie: „Je nutné hovoriť nielen o operáciách vládnych síl, ale aj o vojenských ambíciách islamistov: mínometné ostreľovanie zvonku, teroristické útoky vo vnútri mesta." Európske médiá upriamujú svoju pozornosť na brutálne taktiky vládnych jednotiek.

Na Lehnerovu sugestívnu otázku, či sa nám takto podsúva len časť celej pravdy, Halemba odpovedá: „Pravda je v časoch vojny vždy prvou obeťou. Obe strany páchajú vojnové zločiny. Obe strany sú vinné. Obe strany majú na svedomí nespočetné množstvo obetí. Za sedem rokov vojny bolo zabitých alebo zranených viac ako milión ľudí. A okrem zranení tela sú tu ešte zranenia duše. Na uzdravenie duší budú potrebné desaťročia."

„Situácia je hrozivá, " pokračuje. „Mínometná paľba neustáva. Konvoje s humanitárnou pomocou boli zastavené. Je absolútne nevyhnutné, aby potravinová a zdravotná pomoc dorazili k obyvateľom Východnej Ghúty okamžite," naliehavo apeluje Halemba. „Je však veľmi dôležité pamätať aj na státisíce utečencov, ktoré našli útočisko v Damasku. Mnohí ľudia prišli o svojich blízkych, mnohí boli vážne zranení pri útokoch. Všetci stratili svoju budúcnosť."

Nadácia ACN poskytla Sýrii od vypuknutia konfliktu humanitárnu pomoc vo výške 21 miliónov eur. Andrzej Halemba konkretizuje kroky ACN, ktoré je nevyhnutné podniknúť okamžite: „Našou prioritou v Damasku je pomôcť ľuďom, ktorí stratili svojich blízkych, raneným a tým, ktorí neodkladne potrebujú chirurgický zákrok. Dokonca aj vo veľkých mestách ako Damask sú oblasti, ktoré sú takmer nedostupné alebo zabudnuté. Potrebujeme sa postarať o ľudí, ktorí tam uviazli. Podporujeme prácu miestnych rehoľníkov, práve oni patria ku kľúčovým humanitárnym pracovníkom. Spolupracujeme s ďalšími organizáciami v Damasku. Pomoc, ktorú poskytujeme, je určená všetkým, nik z nej nie je vylúčený. Kresťanská dobročinnosť nepozná hranice a nezaujíma ju vierovyznanie."

TK KBS informovala Ivana Šalgová

( TK KBS, is, mk ) 20180313010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]