TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na SDM v Paname odovzdajú mladým 1,5 milióna ružencov z Betlehema
P:3, 06. 03. 2018 10:05, ZAHPanama 6. marca (TK KBS) Na Svetových dňoch mládeže v Paname pápež František vyzve všetkých mladých, aby sa modlili za pokoj. Na tento účel budú k dispozícii ružence vyrobené z olivového dreva v Betleheme. Projekt vznikol ako odpoveď na želanie Svätého Otca na podnet Mons. Pierra Bürchera, emeritného biskupa Reykjavíku na Islande. Projekt sa rozbehol už na jeseň a podporuje ho švajčiarska asociácia Saint-Jean-Marie Vianney Lausanne a Charita Jeruzalem. 

Projekt poskytne 1,5 milióna ružencov, vyrobených v Betleheme rodinami v núdzi, ktoré budú odovzdané mladým na Svetových dňoch mládeže v Paname, aby ich povzbudili modliť sa za pokoj. „Rozhodli sme sa nazvať projekt Ave JMJ, kde ave znamená modlitbu v ruženci, modlitbu k Panne Márii a skratka JMJ je skratka de la Jornada Mundial de la Juventud, teda Svetové dni mládeže, ale tiež sú to začiatočné písmená mien Jesús, José y María – Ježiš, Jozef a Mária,“ vysvetlil Mons. Bürcher. 

Emeritný biskup hlavného mesta na Islande opustil svoju funkciu v 2015 roku vo veku 69 rokov kvôli zdravotným dôvodom a od roku 2004 je členom Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne a správy Svätej zeme. Mons Bürcher v súčasnosti venuje svoj čas na striedačku medzi Jeruzalem a Švajčiarsko, jeho rodnej krajiny a webu terasanta.net vysvetlil, ako vznikla myšlienka tejto aktivity. 

Emeritný arcibiskup Reykjavíku rozpráva o tom, že tento nápad prijal od svojho dávneho priateľa švajčiarskeho spisovateľa Daniela Pitteta, ktorý pri príležitosti Roku zasväteného života napísal knižku "Milovať znamená dať všetko", ktorá bola distribuovaná v náklade päť miliónov kusov, z ktorých milión bol odovzdaný mladým na Svetových dňoch v Krakove. 

Spisovateľ povedal, že keď prezentoval tento projekt pápežovi Františkovi, sám pápež mu zveril misiu pozvať mladých ľudí, ktorí sa zúčastnia na Svetových dňoch v Paname modliť sa za pokoj. Tam vznikla myšlienka vyrobiť veľmi špeciálne ružence. „Boli navrhnuté dve možnosti: vyrobiť ich v Číne alebo vychádzajúc z toho, že olivovník je symbolom pokoja, vyrobiť ich v Betleheme, aby ich vyrobili ľudia, ktorí nemajú prácu,“ rozprával Mons. Bürcher. 

V tejto súvislosti sa odvoláva aj na Harouta Bedrossiana z oddelenia pre získavanie prostriedkov jeruzalemskej charity, ktorého tiež cituje portál terrasanta.net: „Prijali sme tento projekt, pretože sme sociálnou rukou Katolíckej cirkvi. Naším zámerom je zapojiť chudobných a núdznych, aby mohli pracovať a žiť dôstojne.“ 

Počíta sa s tým, že ružence budú vyrábané v jedenástich lauratóriách, respektíve umeleckých dielňach v Beit Sahour, Beit Jala a Betlehem a do Panamy ich pošlú v októbri. Na výrobu bude potrebných celkovo 81 miliónov zrniek a 1,5 milióna malých drevených krížikov. Bude na nich laserom napísané slovo Betlehem a JMJ 2019. Spolu s výrobou ružencov sa pripravuje aplikácia, ktorá naučí deti modliť sa svätý ruženec tak, že si aplikáciu stiahnu do telefónu.

„Pápež vyjadril svoje želanie modliť sa za pokoj na svete špeciálne pre Jeruzalem a Blízky východ.“ Potom, ako sa dozvedel od arcibiskupa Panamy Mons. José Domingo Ulloa, že námestie Svetových dní mládeže môže pojať iba päťstotisíc osôb, Mons. Bürcher rozhodol, že každý mladý človek, ktorý sa zúčastní dostane tri ružence – jeden preňho, jeden, aby ho dal niekomu, kto príde na stretnutie v Paname a tretí, aby ho dal niekomu vo svojej rodnej krajine. 

Zdroje: ACI Stampa, Gaudium Pressum, Terrasanta.net / Preložila: Zuzana Morávková / Spracovala: Emília Senková ( TK KBS, aci, gpr, ter, zmo, ese; ml ) 20180306015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 477 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020