[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Vladimír Fekete sa chce modliť a pracovať pre pokojný Azerbajdžan
P:3, 19. 02. 2018 14:03, ZAH

Baku 19. februára (TK KBS) Biskupská vysviacka Mons. Vladimíra Feketeho v Baku bola nielen udalosťou miestnej Cirkvi, ale aj príležitosťou pre posilnenie vzájomných vzťahov medzi predstaviteľmi náboženstiev v Azerbajdžane na najvyššej úrovni.

Nový biskup pripravil v utorok 13. februára v Kongresovom centre Hyat Regency oficiálnu recepciu pre predstaviteľov spoločenských, vzdelávacích a náboženských inštitúcií krajiny i pre veľvyslancov akreditovaných v Azerbajdžane. Okrem najvyššieho predstaviteľa kaukazských moslimov Šejk-ul-Islam Alahšukura Pašazadeho a predstaviteľa ruskej pravoslávnej Cirkvi v Azerbajdžane arcibiskupa Alexandra sa na nej zúčastnili tiež predstavitelia Aparátu prezidenta republiky, niekoľkí členovia parlamentu i predstavitelia Ministerstva kultúry i Ministerstva zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky.

Mons. Vladimír Fekete privítal hostí a krátko sa im prihovoril v angličtine. Nadviazal na udalosť svojej biskupskej vysviacky, ktorú vníma ako významnú aj pre Azerbajdžanskú republiku. „V Azerbajdžane som zatiaľ prežil osem rokov ako katolícky kňaz. Rozhodnutím Svätého Otca Františka sa Azerbajdžan stáva mojou novou vlasťou. V predchádzajúcich rokoch som tu spoznal veľa vynikajúcich ľudí, miestnych i cudzincov, veriacich moslimov, kresťanov, židov, ale i mnoho neveriacich ľudí, ktorí hľadajú zmysel svojho života.“

Ďalej vyjadril svoje presvedčenie, že spolu s ostatnými tradičnými náboženstvami má v Azerbajdžane svoje nezastupiteľné miesto a poslanie i Katolícka cirkev, ktorá ponúka jednotlivcom i celej spoločnosti svoju modlitbu i konkrétnu pomoc v pozitívnom rozvoji a raste. „Tak ako doteraz, aj v budúcich rokoch sa chcem modliť i pracovať preto, aby Azerbajdžan ostal i naďalej ostrovom pokoja, dobrých medziľudských vzťahov a spolupráce; aby bol krajinou, v ktorej je dosť miesta pre všetkých čestných a pracovitých ľudí; krajinou, ktorá si váži slobodu a dôstojnosť vlastných občanov i všetkých, ktorí žijú na jej území.“ Pred prítomnými hosťami potom vystúpili so svojimi prejavmi aj Šejk-ul-Islam Alahšukur Pašazade a pravoslávny arcibiskup Alexander. Pre Apoštolského prefekta biskupa Vladimíra Feketeho bola táto recepcia zavŕšením programov súvisiacich s jeho biskupskou vysviackou.

( TK KBS, sal, rhsdb; ml ) 20180219019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]