TK KBS

Dnes je streda 20. 02. 2019   Meniny má Lívia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri Anjel Pána pápež František otvoril registráciu na SDM do Panamy
P:3, 11. 02. 2018 21:05, ZAHVatikán 11. februára (RV) V dnešnú 6. cezročnú nedeľu, ktorá sa tentoraz kryje s tradičným Svetovým dňom chorých sa Svätý Otec František stretol s veriacimi pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána. V krátkej katechéze sa zameral na výklad evanjelia o Ježišovom uzdravení malomocného (Mk 1,40-45).

Po spoločnej modlitbe a udelení požehnania pápež František oficiálne otvoril registráciu na Svetové dni mládeže v januári 2019 v Paname. S pomocou dvojice mladých v bielych tričkách s modro-červeným emblémom SDM sa ako prvý zaregistroval cez dotykový displej tabletu, pričom dodal: „Tak už som zaregistrovaný ako pútnik na Svetové dni mládeže. Musíme sa pripraviť! Pozývam všetkých mladých sveta prežívať s vierou a s nadšením túto udalosť milosti a bratstva či už tak, že prídu do Panamy alebo sa na nej zúčastnia vo vlastných spoločenstvách.“

Svätý Otec vyslovil aj blahoprianie pred blížiacim sa 15. februárom, ktorý bude Čína a ďalšie krajiny Ďalekého východu sláviť ako lunárny nový rok. Pozdravil aj prítomnú rímsku komunitu Konžskej demokratickej republiky a pripomenul, že v piatok 23. februára sa bude sláviť deň modlitby a pôstu za pokoj.

V dnešný 26. svetový deň chorých sa Svätý Otec prihovoril zvlášť im: „Osobitnú myšlienku venujem chorým vo všetkých častiach sveta, ktorí trpia nielen chýbajúcim zdravím, ale často aj osamelosťou a vytisnutím na okraj. Svätá Panna, Uzdravenie chorých, nech pomáha každému nájsť útechu na tele i na duši, vďaka adekvátnej zdravotnej starostlivosti a bratskej láske, ktorá vie prejaviť konkrétnu a solidárnu pozornosť.“

-

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Túto i minulú nedeľu nám Evanjelium, podľa Markovho rozprávania, predstavuje Ježiša ako uzdravuje ľudí z rozličných chorôb. Do tohto kontextu teda veľmi vhodne zapadá Svetový deň chorých, ktorý pripadá práve na dnešný deň 11. februára,  spomienku Preblahoslavenej Panny Márie Lurdskej. S pohľadom srdca upriameným k jaskyni v Massabielle teda kontemplujeme Ježiša ako pravého lekára tiel i duší, ktorého Boh Otec poslal na tento svet, aby uzdravoval ľudstvo, poznačené hriechom a jeho následkami.

Dnešná evanjeliová stať (porov. Mk 1,40-45) nám hovorí o uzdravení človeka trpiaceho na malomocenstvo, ochorenie, ktoré bolo v Starom zákone považované za závažný stav nečistoty a kvôli ktorému musel malomocný žiť v úplnej izolácii od spoločenstva, osamote. Situácia malomocného bola skutočne žalostná, pretože podľa dobového spôsobu zmýšľania bol považovaný za nečistého i pred Bohom, nielen pred ľuďmi. Aj pred Bohom. Preto malomocný z Evanjelia úpenlivo prosí Ježiša týmito slovami: „Ak chceš, môžeš ma očistiť“ (v. 40).

Keď to Ježiš počul, súcítil s ním (porov. v. 41). Je veľmi dôležité upriamiť našu pozornosť práve na tento Ježišov vnútorný poryv, ako sme to robili počas celého Jubilejného roka milosrdenstva. Ak totiž človek nevstúpi do Ježišovho srdca, plného súcitu a milosrdenstva, nemôže pochopiť Kristovo dielo, ba ani osobu samotného Krista. Je to práve milosrdenstvo, ktoré vedie Ježiša Krista k tomu, aby podal malomocnému mužovi svoju ruku, aby sa ho dotkol a povedal mu: „Chcem, buď čistý!“ (v. 40).

Ten najväčší šok ale nastáva vtedy, keď sa Ježiš malomocného dotýka, pretože Mojžišov zákon to úplne zakazoval. Dotknúť sa malomocného znamenalo nakaziť sa aj zvnútra, duchovne, t. j. stať sa nečistým. V tomto prípade ale nejde o vplyv malomocného na Ježiša, aby ho nakazil. Práve naopak. Ježiš vplýva na malomocného, aby ho očistil. Na tomto uzdravení, popri súcite a milosrdenstve, tiež obdivujeme i Ježišovu odvahu. On totiž nedbá ani o možné nakazenie sa, ani na predpisy. Vnútorne je pohnutý len vôľou oslobodiť daného človeka z choroby, ktorá ho sužuje.

Bratia a sestry, nijaká choroba nie je príčinou nečistoty. Choroba má zaiste dopad na celú osobu, ale v nijakom prípade nenarúša ani nezabraňuje jej vzťah s Bohom. Naopak. Chorý človek môže byť ešte viac zjednotený s Bohom. Naproti tomu, hriech je to, čo nás robí nečistými! Egoizmus, pýcha, účasť vo svete korupcie – to sú choroby srdca, z ktorých je potrebné sa očistiť, tak ako to urobil malomocný, obrátiac sa s prosbou na Ježiša: „Ak chceš, môžeš ma očistiť“.

A teraz sa na chvíľu stíšme a každý z nás – vy, ja, všetci – sa zamyslime nad svojím srdcom, pozrime sa do svojho vnútra, aby sme mohli uvidieť svoju nečistotu, svoje hriechy. Každý z nás, v tichu, iba hlasom svojho srdca nech povie Ježišovi: „Ak chceš, môžeš ma očistiť“. Potichu tak urobme všetci.

„Ak chceš, môžeš ma očistiť“. - „Ak chceš, môžeš ma očistiť“.

Zakaždým, keď s kajúcim srdcom pristúpime k sviatosti zmierenia, Pán i nám zopakuje: „Chcem, buď čistý!“. Akú veľkú radosť to spôsobuje! Zmizne malomocenstvo srdca a my opäť môžeme radostne prežívať náš synovský vzťah s Bohom a  znovu byť plne zaradení do spoločenstva.

Na príhovor Panny Márie, našej Nepoškvrnenej Matky, prosme Pána, ktorý prinavrátil chorým zdravie, aby svojím nekonečným milosrdenstvom ozdravoval i naše vnútorné zranenia a aby nám tak opäť daroval nádej i pokoj srdca.

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20180211003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 614 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019