Bratislava 6. februára (TK KBS) O aktuálnych otázkach ľudskej mravnosti, ako aj obsahu, posolstve a výzvach encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor dnes diskutovali na medzinárodnej konferencii Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave. V zaplnenej Aule Benedikta XVI. Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vystúpil nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery. Pridali sa k nemu profesor morálnej teológie Livio Melina, prezident Pápežského teologického inštitútu Jána Pavla II. v Ríme, profesor filozofickej antropológie Stephan Kampowski z rovnakého inštitútu a rektor Kňazského seminára svätého Františka Xaverského v Badíne Ján Viglaš. Za Konferenciu biskupov Slovenska prítomných privítal jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Podotkol, že nie je nič nezvyčajné, "ak chceme hovoriť o mravnosti." Veľký záujem o toto podujatie je podľa neho dôkazom, že mnohí ľudia majú stále záujem poznať náuku viery a mravov tak, ako o nej hovorí evanjelium a Katolícka cirkev. "Hovoriť o tejto téme je o to viac naliehavé, o čo viac naši súčasníci dospievajú k názoru, že dnešný človek už stratil túžbu po ideáloch a cnostiach, ako ich po stáročia predstavovalo kresťanstvo," uviedol. "Práve naopak, denne sme konfrontovaní s otázkami, ktoré svedčia, že nie všetci rozumejú požiadavkám evanjelia na svätý, a teda aj na mravný život. Sme svedkami, že mnohí ľudia si dobrovoľne volia životný štýl, ktorý je zreteľne v rozpore s prirodzeným Božím zákonom. Táto svojvôľa najviac poznačila inštitúciu manželstva a rodiny. Dnes sme svedkami šírenia rodovej ideológie. Svätý Otec František ju často označuje za zlo, voči ktorému sa treba brániť."
Encyklika Veritatis splendor je podľa predsedu slovenskej biskupskej konferencie zrelým filozofickým a teologickým dielom, často označovaná za dokument, ktorý prostredníctvom kresťanskej antropológie umožňuje lepšie chápať závažné morálne problémy našich čias. Encyklika podľa neho zdôrazňuje formáciu svedomia." Zdá sa mi, že toto je jeden z tých odkazov, ktorý v našej sekularizovanej a niekedy voči kresťanom nepriateľskej dobe, naberá stále viac na sile. Formácia svedomia je dôležitá pre každého človeka, ale zvlášť pre nás, katolíkov, aby sme lepšie porozumeli vlastnej viere a vnútorne si osvojili mravné princípy, ktoré nám Boh odovzdával v Zjavení. Z toho vyplývajú praktické pastoračné úlohy: venovať viac času formácii svedomia detí, mládeže a snúbencov, ale vlastne všetkých sociálnych skupín, ktoré sa usilujú s čistým svedomím riešiť mnohoraké morálne dilemy, uviedol v príhovore bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska.
Druhá jeho poznámka sa týkala pozitívneho Božieho zákona. "Ak chcú aj politici prijímať spravodlivé zákony, musia byť v súlade s pozitívnym Božím zákonom. V opačnom prípade vedú ku životu v hriechu. Je úlohou nášho katolíckeho spoločenstva pripomínať a vysvetľovať verejným predstaviteľom túto pravdu. Zvlášť v situácii, keď sú neraz vystavení veľkému, aj medzinárodnému tlaku, aby súhlasili s normami, ktoré sú v priamom rozpore s evanjeliovým posolstvom," uviedol. V závere pripomenul, že sa teší,že "začíname toto podujatie, aby sme spoločne uvažovali nad veľkými témami, ktoré odjakživa trápili človeka. Mám nádej, že táto diskusia môže výraznou mierou prispieť k duchovnej obnove, k obnove života podľa evanjelia a k formácii svedomia kresťanov na Slovensku. Všetkým nám želám, aby toto stretnutie prinieslo mnoho nových cenných impulzov pre náš každodenný kresťanský život," prihovoril sa účastníkom medzinárodnej konferencie arcbibiskup Zvolenský.
Následne vystúpil kardinál Müller, hovoril o obsahu, posolstve a výzvach encykliky Veritatis splendor. S témou “Svedomie a pravda” vystúpil profesor morálnej teológie Livio Melina, prezident Pápežského teologického inštitútu Jána Pavla II. v Ríme. O “Mravnom konaní” hovoril profesor filozofickej antropológie Stephan Kampowski z rovnakého inštitútu. Záverečná prednáška patrila rektorovi Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne Jánovi Viglašovi, ktorý priblížil tému “Vnútorne nezriadené skutky”. Pozvané osobnosti sa v rámci pokúsili odpovedať aj na viaceré aktuálne otázky ľudskej mravnosti a iné témy. Medzinárodnú konferenciu pripravila Konferencia biskupov Slovenska spolu s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Bola to tradičná jarná konferencia biskupskej konferencie, ktoré už majú svoju niekoľkoročnú tradíciu. KBS pripraví po jej ukončení z príspevok zborník, ktorý zverejni na svojej webstránke.
K správe bolo vydané FOTO.