TK KBS

Dnes je piatok 22. 02. 2019   Meniny má Etela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v Číne nemá v úmysle vytesňovať štát – interview kard. Parolina
P:3, 02. 02. 2018 12:20, ZAHVatikán/Čína 2. februára (RV) „Znovu sa naučiť jazyku spolupráce a jednoty“, v „nádeji, že dôjdeme k tomu, aby sme už viac nemuseli hovoriť o biskupoch «legitímnych» a «nelegitímnych», «tajných» a «oficiálnych»“, ale „aby sme sa stretli medzi bratmi“. Toto želanie v súvislosti so situáciou Cirkvi v Číne vyslovil vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v rozhovore pre portál Vatican Insider, publikovanom 31. januára aj ďalšími médiami.

Hlavný obsah rozhovoru kard. Parolina dnes priniesol aj vatikánsky denník L´Osservatore Romano. Len deň predtým Svätá stolica oficiálne dementovala falošné správy ohľadom údajnej nejednotnosti postoja pápeža a členov Rímskej kúrie v otázkach týkajúcich sa vzťahov s Čínou.

Kardinál Parolin v rozhovore s novinárom Giannim Valentem pripomenul historické etapy vývoja vzťahov medzi Čínskou ľudovou republikou a Svätou stolicou a zdôraznil, že Svätá stolica sleduje duchovný cieľ a nemá v úmysle vytesňovať štát. „Cirkev nežiada iné, než vyznávanie vlastnej viery, definitívne uzatvárajúc dlhé obdobie kontrapozícií, aby sa otvoril priestor väčšej dôvere a ponúkol sa pozitívny príspevok katolíkov pre dobro celej spoločnosti“, uviedol šéf vatikánskej diplomacie.

A aj keď „v súčasnosti sú ešte otvorené mnohé rany“, ktoré si vyžadujú „malé či veľké obety, všetkým musí byť jasné, že toto nie je cena politickej výmeny“, zdôraznil vatikánsky štátny sekretár.

„V Číne azda viac než inde vedeli katolíci aj napriek mnohým ťažkostiam a utrpeniam strážiť autentický poklad viery, udržiavajúc pevný zväzok hierarchickej jednoty medzi biskupmi a Petrovým nástupcom“, uviedol kardinál Parolin, pričom vysvetlil, že „jednota medzi biskupom Ríma a všetkými katolíckymi biskupmi sa dotýka srdca jednoty Cirkvi: nie je to súkromná otázka medzi pápežom a čínskymi biskupmi alebo medzi Apoštolským stolcom a civilnými autoritami“.

Ako dodal štátny sekretár, „hlavným cieľom Svätej stolice v prebiehajúcom dialógu je práve chrániť jednotu Cirkvi v línii rýdzej tradície a stabilnej cirkevnej disciplíny“.

To v skratke znamená, ako ďalej uviedol kardinál Parolin, že „v Číne neexistujú dve Cirkvi, ale dve komunity veriacich, ktorí sú povolaní uskutočniť postupnú cestu zmierenia smerom k jednote“. A tak tu „teda nejde o udržiavanie trvalej konfliktnej situácie medzi protikladnými princípmi a štruktúrami, ale o nájdenie realistických pastoračných riešení, ktoré by dovolili katolíkom žiť ich vieru a spoločne pokračovať v diele evanjelizácie v špecifickom čínskom kontexte“.

„Cirkev pozná a zdieľa ťažké utrpenie znášané mnohými katolíkmi v Číne, ako aj ich veľkodušné svedectvo o Evanjeliu», dodal kardinál. Ďalej vysvetlil, že v tomto kontexte zohráva zásadnú dôležitosť otázka menovania biskupov: „Nesmieme zabúdať na to, že sloboda Cirkvi a menovanie biskupov boli vždy opakujúcimi sa témami vo vzťahoch medzi Svätou stolicou a štátmi“, pripomenul štátny sekretár.

„Istotne, cesta vzťahov s Čínou rozbehnutá prostredníctvom aktuálnych kontaktov je stupňovitá a je ešte vystavená mnohým nepredvídaným udalostiam, tak ako aj novým možným situáciám krízovej naliehavosti“; takže „nikto nemôže vo svojom svedomí povedať, že má dokonalé riešenia na všetky problémy“. Preto „je treba čas a trpezlivosť, aby sa mohli zahojiť mnohé osobné rany spôsobené vzájomne vo vnútri komunít“.

Žiaľ, dodal ďalej kardinál Parolin, „ešte bude treba čeliť nedorozumeniam, námahám a utrpeniam. No akonáhle sa adekvátne zváži bod menovania biskupov, zostávajúce ťažkosti by viac nemali byť takého charakteru, že by čínskym katolíkom bránili žiť v jednote navzájom medzi sebou a s pápežom“.

Vatikánsky štátny sekretár ďalej vyjadril uistenie, že „Cirkev nikdy nezabudne na minulé i súčasné skúšky a utrpenia čínskych katolíkov. Preto čínskym katolíkom v duchu veľkého bratstva hovorím: sme vám nablízku, a to nielen modlitbou, ale aj každodenným nasadením sa pre to, aby sme vás sprevádzali a podporovali na ceste plnej jednoty“, povedal štátny sekretár.

Kardinál Parolin pripomenul aj významný list, ktorý adresoval čínskym katolíkom 27. mája 2007 pápež Benedikt XVI. V súvislosti s tým zdôraznil, že „misiou vlastnou Cirkvi nie je zmeniť štruktúry či administráciu štátu, ale hlásať ľuďom Krista, Spasiteľa sveta, opierajúc sa o Božiu moc. Cirkev v Číne sa nechce stavať na miesto nahrádzajúce štát, ale túži ponúknuť pokojný a pozitívny príspevok pre dobro všetkých“.( TK KBS, RV zk; pz ) 20180202019   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 373 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019