TK KBS

Dnes je piatok 22. 02. 2019   Meniny má Etela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec vyjadril solidaritu s chorými na lepru a kondoloval Afganistanu
P:3, 29. 01. 2018 12:00, ZAHVatikán 29. januára (RV) Svätý Otec František mal v nedeľu mimoriadne bohatý program. Ráno slávil eucharistiu v Bazilike Santa Maria Maggiore pri príležitosti sviatku prenesenia mariánskej ikony Salus Populi Romani, ktorú predstavili obnovenú po zreštaurovaní. Na obed sa vo Vatikáne s veriacimi pomodlil Anjel Pána a popoludní o štvrtej sa stretol s ukrajinskými gréckokatolíkmi v Bazilike svätej Sofie. 

Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána Svätý Otec pozdravil okolo 25 tisíc veriacich, medzi ktorými boli početné skupiny detí z rímskych farností, ktoré prišli spolu s animátormi v rámci podujatia „Karavána pokoja“ na podporu solidarity s trpiacimi na Blízkom východe. Svätý Otec dnes pripomenul aj 65. svetový deň boja proti lepre a vyjadril solidaritu Afganistanu zasiahnutému terorizmom. 

V príhovore pred modlitbou Anjel Pána sa pápež František sústredil na evanjelium 4. cezročnej nedele o verejnom prejavení sa Ježišovej moci v kafarnaumskej synagóge pri kázaní a vyhnaní nečistého ducha: „Ježiš prišiel zruinovať diabla, zruinovať démona, poraziť ho. Tento nečistý duch pozná Ježišovu moc a ohlasuje aj jeho svätosť. Ježiš ho zahriakuje slovami: „Mlč a vyjdi z neho!“ . Týchto zopár Ježišových slov stačí na to, aby získal víťazstvo nad Satanom, ktorý vyšiel von z toho človeka“.

-

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium tejto nedele (porov. Mk 1,21-28) je súčasťou rozsiahlejšieho rozprávania označovaného ako „Deň v Kafarnaume“. V centre dnešného rozprávania je udalosť exorcizmu, skrze ktorú sa Ježiš predstavuje ako prorok mocný v slovách i činoch.

Ježiš vchádza v sobotu do kafarnaumskej synagógy a začína vyučovať. Ľudia sú v úžase nad jeho slovami, pretože to nie sú bežné slová, nepodobajú sa na to, čo zvyčajne počúvali. Zákonníci síce vyučovali, ale bez vlastnej autority. A Ježiš vyučuje s autoritou. Ježiš teda vyučuje ako ten, kto má autoritu, zjavujúc tak, že je Boží vyslanec, a nie len čisto človek, ktorý sa musí opierať vo svojom vyučovaní iba o predchádzajúce tradície. Ježiš má plnú autoritu. Jeho náuka je nová a evanjelium hovorí, že ľudia to komentovali ako „nové učenie, podávané s mocou“ (porov. v. 27).

Súčasne sa Ježiš zjavuje ako mocný aj v skutkoch. V kafarnaumskej synagóge je človek posadnutý nečistým duchom, ktorý sa prejavuje vykrikovaním týchto slov: „Čo ťa do nás, Ježiš Nazaretský? Prišiel si nás zničiť? Viem, kto si: Boží Svätý! (v. 24). Diabol hovorí pravdu: Ježiš prišiel zruinovať diabla, zruinovať démona, poraziť ho. Tento nečistý duch pozná Ježišovu moc a ohlasuje aj jeho svätosť. Ježiš ho zahriakuje slovami: „Mlč a vyjdi z neho!“ (v. 25). Týchto zopár Ježišových slov stačí na to, aby získal víťazstvo nad Satanom, ktorý vyšiel von z toho človeka „zalomcujúc ním a s veľkým krikom“, hovorí evanjelium (v. 26).

Táto udalosť zanecháva v prítomných silný dojem. Všetkých popadol strach a pýtajú sa: „Čože je toto? [...] Aj nečistým duchom rozkazuje a poslúchajú ho!“ (porov. v. 27). Ježišova moc potvrdzuje autoritu jeho vyučovania. On nehovorí len slová, ale koná. Takto dáva najavo Boží plán slovami i mocou činov. V evanjeliu totiž vidíme, že Ježiš, vo svojej pozemskej misii zjavuje Božiu lásku rovnako kázaním, ako aj nespočetnými skutkami pozornosti a pomoci voči chorým, núdznym, deťom, hriešnikom.

Ježiš je náš Učiteľ, mocný v slovách a činoch. Ježiš nám odovzdáva všetko to svetlo, ktoré osvetľuje neraz tmavé cesty nášho života. Odovzdáva nám aj silu potrebnú na prekonanie ťažkostí, skúšok, pokušení. Myslime na to, aká veľká milosť je to pre nás, že sme spoznali tohto Boha, tak mocného a tak dobrého! Učiteľa a priateľa, ktorý nám ukazuje cestu a ujíma sa nás, zvlášť keď sme v núdzi.

Panna Mária, žena počúvania, nech nám pomáha vytvoriť si ticho okolo nás i v našom vnútri, aby sme uprostred lomozu toho, čo hlása svet začuli to slovo, ktoré má autoritu: slovo jej Syna Ježiša, ktoré ohlasuje zmysel našej existencie a oslobodzuje nás z každého otroctva, aj z otroctva Zlého.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Kondolencia po atentáte v Afganistane

Po spoločnej modlitbe Anjela Pána a apoštolskom požehnaní Svätý Otec predniesol tieto slová:

„Včera prišla z Afganistanu tá bolestná správa o strašnom teroristickom masakre spáchanom v hlavnom meste Kábul, s vyše stovkou mŕtvych a množstvom zranených. Pred niekoľkými dňami ďalší ťažký atentát, rovnako v Kábule, rozsieval hrôzu a smrť vo veľkom hoteli. Dokedy afganský ľud bude musieť znášať toto neľudské násilie? Modlime sa v tichu za všetky obete a ich rodiny; a modlime sa za všetkých, ktorí v tej krajine pokračujú v práci na budovaní pokoja.“  

V sobotu 27. januára talibanský atentátnik priviezol nálož sanitkou do frekventovanej štvrte v centre Kábulu. Výsledok je najmenej 103 mŕtvych a 235 zranených. V nedeľu 21. januára obsadenie kábulského hotela Inter-Continental skupinou bojovníkov Talibanu zanechalo za sebou 22 mŕtvych.

Svetový deň boja proti lepre

Ďalšia výzva Svätého Otca sa týkala solidarity s chorými na tzv. Hansenovu chorobu, čiže lepru:

„Dnes si pripomíname Svetový deň chorých na malomocenstvo. Táto choroba žiaľ ešte stále zasahuje ľudí, hlavne medzi tými najnúdznejšími a najchudobnejšími. Týchto bratov a sestry uisťujeme o našej blízkosti a solidarite. A modlíme sa aj za tých, ktorí im pomáhajú a vyvíjajú úsilie na ich znovuzaradenie do spoločnosti.“

Pri príležitosti dnešného 65. svetového dňa boja proti lepre vydal prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kard. Peter Turkson aj osobitné posolstvo. Poukazuje v ňom na svedectvo milosrdenstva sv. Františka z Assisi a sústreďuje sa na obranu základných ľudských práv ľudí trpiacich leprou, na zmierňovanie spoločenského biľagu, ktorým sú poznačení, na ich prístup k liečbe a na ich dôstojné znovuzačlenenie do spoločnosti.

Kardinál Turkson uvádza aj údaje Svetovej zdravotníckej organizácie za rok 2017, že výskyt Hansenove choroby sa koncentruje najmä v 14 krajinách, medzi ktorými je na prvom mieste India so 135 tisíc prípadmi, Brazília s 25 tisíc prípadmi a Indonézia so 17 tisíc prípadmi. Dokonca i v Európe sa eviduje 32 nových prípadov nakazenia v roku 2016. V celosvetovom meradle sa každé 2 minúty nakazí touto chorobou ďalšia osoba.
Detská akcia solidarity „Karavána pokoja“

Na záver dnešného stretnutia s veriacimi na námestí sv. Petra Svätý Otec pozval k mikrofónu v otvorenom okne svojej pracovne chlapca a dievča z Detskej katolíckej akcie v Ríme. Tá dnes zorganizovala niekoľkotisícový sprievod detí z Rímskych farností na Námestie sv. Petra s názvom „Karavána pokoja“. Ich dvaja zástupcovia po boku pápeža prečítali svoj odkaz a priblížili program solidarity s deťmi v Iraku a iných krajinách Blízkeho východu, ktoré trpia telesným postihnutím a následkami vojny.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20180129019   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 541 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019