[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Viganò: Aby novinárska profesia nestratila vierohodnosť a identitu
P:3, 25. 01. 2018 12:21, ZAH

Vatikán 25. januára (RV) V súvislosti s publikovaním pápežského posolstva na Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov sa na mikrofón Vatikánskeho rozhlasu vyjadril prefekt Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Dario Edoardo Viganò. K obsahu posolstva pápeža Františka, ktoré je zamerané na predchádzanie falošným správam „fake news“ a na podporovanie „žurnalistiky pokoja“, okrem iného uviedol: 

„Toto všetko nás povzbudzuje, aby sme sa nevzdávali pri hľadaní a šírení pravdy, predovšetkým pri výchove a vzdelávaní mladých. Ako pripomínal Pavol VI.: «Človek, a tým viac kresťan, sa nikdy nevzdá svojej schopnosti prispieť k prebojovaniu sa k pravde: a to nielen tej abstraktnej či filozofickej, ale aj tej konkrétnej a každodennej, týkajúcej sa jednotlivých udalostí: ak by tak urobil, poškodil by tým vlastnú osobnú dôstojnosť»“ (porov. Posolstvo 1972: Spoločenské komunikačné prostriedky v službe pravdy).

Akým spôsobom môžu novinári uviesť do praxe posolstvo Svätého Otca k dnešnému dňu?

„Predovšetkým som presvedčený, že je osožné znovu uviesť do centra diskusie zodpovednosť komunikácie. Táto hodnota, spoločne so slobodou vyjadrovania, je schopná urobiť samotnú komunikáciu priestorom počúvania, dialógu a dokonca názorovej rôznosti, i keď vo formách normálnej dialektiky interakcie. Teda vychádzajúc zo základných požiadaviek kladených profesionálnou deontológiou (etikou), je nevyhnutné zrekonštruovať kontext, aby prinášané fakty obsahovali autentické svetlo bez tieňov poloprávd či ponášania sa na pravdu. Myslím, že rovnako občania ako aj inštitúcie by v tomto procese mali nájsť nové formy spojenectva, počnúc od škôl, cez politiku, až k profesijným zväzom. V opačnom prípade novinárska profesia stratí okrem vierohodnosti aj vlastnú identitu.“

( TK KBS, RV zk, ml; mk ) 20180125028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]