TK KBS

Dnes je piatok 24. 05. 2019   Meniny má Ela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bernard Bober poďakuje za 25 rokov biskupskej služby
P:3, 24. 01. 2018 14:47, DOMKošice 24. januára (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober si pripomenie 25. výročie svojej biskupskej služby. Za najťažšie zo svojej pastoračnej služby považuje biskupské začiatky. "Pretože to bolo práve v zmenených podmienkach, kde všetko vrelo na Slovensku, kde aj cirkev chcela ukázať, že v niečom, čo sa jej bránilo, si teraz chce svoje práva uplatňovať," povedal Bober.

"Tie krajšie roky sú, keď je človek zdravý a práca mu takpovediac prischne, keď ju rád robí a permanentne robí, tak má k nej návyk už a ak vidí aj výsledky, že ho ľudia vítajú a radi ho počúvajú. To boli také tie najkrajšie roky, po desiatich rokoch," doplnil Bober. Jednou z vecí, ktorým sa chce do budúcna viac venovať, sú rodiny a ľudia na periférii.

"Nie je tu nejaký neokomunizmus, ktorý by bol útočný a hľadal spôsob v našom prostredí, až tak nejako zasahovať. Skôr je tu možnože výzva ľudí, ktorí sa pýtajú, že čo budeme robiť s rozvodmi, s ľuďmi, ktorí prepadávajú do chudoby a nedosiahli ešte dno svojej viery a ako im pomôcť. Potom je tu ešte vlastný cirkevný problém, že čo urobiť, aby ľudia neodchádzali z kostolov, z cirkvi, aby kňazi neodchádzali zo svojej služby," skonštatoval Bober s tým, že je potrebné byť v dianí medzi mladými, veriacimi a kňazmi, kde je možné načúvať ich problémom.

Výročie biskupskej služby si pripomenie ďakovnou svätou omšou v Dóme svätej Alžbety v Košiciach v utorok 30. januára o 10.00 h. Zúčastniť sa jej má apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello i kardinál Jozef Tomko, ktorý bol hlavným svätiteľom arcibiskupa Bobera pred 25 rokmi. Celkovo by sa podľa riaditeľa - moderátora Arcibiskupského úradu v Košiciach Jána Urbana slávnosti malo zúčastniť približne 400 hostí.

"Z príležitosti výročného roku pre nás sa budú konať dve púte. Prvá bude v máji, od 8. do 10., keď navštívime Lurdy a druhá púť bude v októbri a tam navštívime Svätú zem," priblížil Urban.

Košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober sa narodil 3. novembra 1950 v Zbudskom Dlhom v okrese Humenné. Za kňaza bol vysvätený 8. júna 1974 v Bratislave. Následne pôsobil v Humennom, Snine, Zborove, Kecerovciach a v roku 1991 sa stal generálnym vikárom. Svätý otec Ján Pavol II. ho 28. decembra 1992 menoval za titulárneho biskupa Vissalského a košického pomocného biskupa. V katedrále svätej Alžbety v Košiciach ho 30. januára 1993 Jozef kardinál Tomko vysvätil za biskupa. Za košického arcibiskupa bol menovaný 4. júna 2010 a 10. júla v tom istom roku kánonicky prevzal úrad arcibiskupa-metropolitu Košickej arcidiecézy (Zdroj: TASR).

-

Prinášame medailón arcibiskup Bobera, ktorý dnes zaznel na tlačovej konferencií v Košiciach.

Dvadsať päť rokov biskupskej služby Mons. Bernarda Bobera

Generálnym vikárom sa stal v roku 1991.
28. decembra 1992 ho pápež Ján Pavol II. menoval za titulárneho biskupa Vissalského a košického pomocného biskupa.
30. januára 1993 ho Jozef kardinál Tomko v katedrále sv. Alžbety v Košiciach vysvätil za biskupa
1994 – účasť na obnove Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach.
1995 – veľký podiel na príprave návštevy Svätého Otca Jána Pavla II., ktorý kanonizoval Košických mučeníkov a ustanovil Košickú cirkevnú provinciu.
4. júna 2010 menovaný za košického arcibiskupa.
10. júla 2010 kánonicky prevzal úrad arcibiskupa-metropolitu Košickej arcidiecézy.

Jeho biskupské motto: Cum caritate, oboedientia et misericordia – s láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom.
V rámci Konferencie biskupov Slovenska (KBS) bol ešte ako pomocný biskup poverený vedením Rady pre masmédiá. Pri KBS vznikla aj Rada pre pastoráciu menšín a zvlášť Rómov. Viedol a dodnes ju vedie. Gaboltovské púte Rómov sú viditeľným vrcholom dlhodobej a účinnej pastorácie Rómov v Košickej arcidiecéze.

Už ako pomocný biskup sa venoval cirkevnému školstvu v rámci arcidiecézy. Bol tiež poverený vedením Komisie pre katechizáciu a školstvo pri KBS, čo mu doteraz zaberá veľkú časť jeho bohatej agendy. Podpredsedom KBS je prvé obdobie.

Jeho pastoračná služba v arcidiecéze – početné návštevy farností, vysluhovania sviatosti birmovania, vysviacky diakonov a kňazov a konsekrácie nových i opravených kostolov.

Krátko po kánonickom prevzatí arcidiecézy priniesol do Košíc (v septembri 2011) vzácnu relikviu sv. Ondreja apoštola a nadviazal priateľskú družbu s talianskou arcidiecézou Amalfi-Cava de Tirreni.

Mons. Bernarda Bobera charakterizuje mimoriadna mariánska úcta. Intenzívne sa usiluje o obnovu mariánskych pútnických miest, ktoré vyhlásil za diecézne svätyne. Sú to predovšetkým Gaboltov a Obišovce, kde v októbri 2017 zasvätil celú arcidiecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Každoročne usporadúva arcidiecézne púte do svetových pútnických destinácií, kam putuje vždy s veľkou skupinou pútnikov z celého východu Slovenska.

Veľmi mu leží na srdci pastoračná starostlivosť o rodiny. V najbližšom čase chce otvoriť diecézne Centrum pre rodinu. Podporuje univerzitnú pastoráciu, v ktorej pracuje najviac kňazov v porovnaní s ostatnými slovenskými diecézami. Prvenstvo má aj počet košických kňazov pôsobiacich v zahraničí.

Napomáha Ekuméne v meste i arcidiecéze. Chodieva na početné modlitbové stretnutia ekumenického spoločenstva v Prešove a v Košiciach.

Podporuje kvalitnú formáciu seminaristov. Ako prvý zo slovenských biskupov spustil projekt propedeutického ročníka podľa inštrukcií Ratio fundamentalis z roku 2016.

Od chvíle, keď sa stal arcibiskupom, prijal úlohu Veľkého kancelára na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde s veľkým nasadením ustál neľahké obdobie vnútorných bojov a deštruktívnej nejednoty.

Obnovil Augustineum v Bardejovských Kúpeľoch, ktorý slúži na duchovné obnovy a duchovné cvičenia pre kňazov, laikov a katechétov.

Keď sa pomocný biskup Košickej arcidiecézy Mons. Stanislav Stolárik stal diecéznym rožňavským biskupom, dostal nového pomocníka v osobe Mons. Marka Forgáča (vysvätený za pomocného biskupa 1. septembra 2016).

Dokáže odľahčiť situáciu a vniesť dynamiku do debaty. Má nadhľad nad vecami. Zložité situácie a prípady rieši
citlivo. S kňazmi veľa komunikuje. V štruktúrach arcidiecézy dáva priestor mladým, kňazom i laikom.
Má cit a zmysel pre bratské spoločenstvo so svojím predchodcom Mons. Alojzom Tkáčom. Veľa komunikuje s predstaviteľmi verejného a spoločenského života a má medzi nimi veľa priateľov.

AUDIO je možné nájsť TU a TU( TK KBS, ke; ml ) 20180124033   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1771 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019