[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže ostáva Ján Buc
P:3, 22. 01. 2018 14:34, DOM

Važec 22. januára (TK KBS) Vo Važci sa počas uplynulého víkendu uskutočnila Celoslovenská rada Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, kde sa stretli vedúci oblastných centier a ich zástupcovia z celého Slovenska. Medzi dôležitými bodmi programu stretnutia bola voľba predsedu ZKSM, hodnotenie regionálnych stretnutí s vedúcimi spoločenstiev, ktoré prebehli koncom minulého roka, či schvaľovanie rozdelenia dotácie z MŠVVaŠ na rok 2018.

Celoslovenská rada (CSR) je najvyšším orgánom ZKSM, ktorý tvoria vedúci oblastných centier alebo nimi poverení zástupcovia. Tí sa stretávajú štyrikrát v roku na spoločných poradách, kde riešia dôležité otázky, týkajúce sa celej organizácie. Zároveň je to aj priestor na budovanie vzájomných vzťahov a diskutovanie o rôznych otázkach týkajúcich sa života spoločenstiev v jednotlivých oblastných centrách.

V programe stretnutia bola tentokrát zahrnutá voľba predsedu ZKSM, ktorým sa stal opäť Ján Buc. ZKSM ako predseda viedol posledné tri po sebe nasledujúce obdobia, a toto štvorročné obdobie je pre neho posledným. „Vedenie ZKSM je pre mňa česť a výzva zároveň. Som veľmi vďačný Pánu Bohu za túto jedinečnú možnosť ovplyvňovať život mladých na Slovensku prostredníctvom živých spoločenstiev. Ďakujem i všetkým vám, ktorí sa neúnavne dávate k dispozícii v službe pre Božie kráľovstvo na Slovensku,” povedal Ján Buc, predseda ZKSM. 

Okrem voľby predsedu sa na stretnutí predstavila žiadosť o dotáciu na MŠVVaŠ, ktorú ZKSM podávalo koncom novembra 2017. Výsledky hodnotenia žiadosti, ktoré ZKSM získalo začiatkom roka 2018 dopadli pozitívne. „Aj keď kritériá hodnotenia neboli jednoduché, som rád, že ZKSM podľa výsledkov hodnotenia patrí medzi najlepšie organizácie na Slovensku, ktorá sa venuje systematickej práci s mládežou,” hovorí Martin Janus, výkonný riaditeľ ZKSM.  

Vedúci oblastných centier schvaľovali aj regranting, teda rozdelenie dotácie na rok 2018 a diskutovali aj o predbežnom systéme rozdelenia dotácie na rok 2019. Ďalší bod programu predstavil Eduard Filo, koordinátor ZKSM, kde zhrnul hodnotenie regionálnych stretnutí ZKSM s vedúcimi spoločenstiev, ktoré sa uskutočnili v Prešove, Ružomberku a Trnave. Tieto stretnutia ZKSM plánuje organizovať aj naďalej, nakoľko mali veľmi pozitívnu odozvu.

V programe CSR boli predstavené aj ďalšie aktivity, ktoré chce ZKSM rozvíjať v tomto roku. Medzi ne patrí otvorenie nového ročníka Školy autentických sŕdc i Líderskej animátorskej školy. Predstavený bol i nový systém rozvoja spoločenstiev ZKSM s názvom UpGrade, ktorý predstavuje rozšírenie činnosti ZKSM v oblasti priamej práce so spoločenstvami.

Prostredníctvom seminárov, vzdelávacích aktivít a konzultácií chce ZKSM poskytovať spoločenstvám konkrétnu pomoc a podporu, ktorú spoločenstvá a ich členovia potrebujú. Semináre sa orientujú na témy objavovania osobného poslania, objavovania vízie a poslania spoločenstva, rozvoj prezentačných, komunikačných a vodcovských zručností, či plánovanie času. ZKSM chce vychádzať ku konkrétnym spoločenstvám a poskytnúť im radu aj v tom ako založiť spoločenstvo, či riešiť vznikajúce problémy, alebo ako získať finančnú podporu pre spoločenstvo, aktivity a projekty.

ZKSM sa už dvadsaťsedem rokov venuje systematickej a pravidelnej práci s mládežou. Zameriava sa na duchovné formovanie a neformálne vzdelávanie svojich členov prostredníctvom animátorských škôl. K aktuálnym projektom združenia patria Umenie milovať, Kresťan v politike, evanjelizačný projekt Godzone či projekt sieťovania a rozvoja spoločenstiev Lifenet.

TK KBS informovala Monika Takáčová

( TK KBS, mta; ml ) 20180122024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]