TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2019   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František slávil vo Vatikánskej bazilike Svetový deň migrantov
P:3, 15. 01. 2018 12:36, ZAHVatikán 15. januára (RV) V uplynulú nedeľu sa v Cirkvi slávil už po 104. raz Svetový deň migrantov. Svätý Otec František predsedal vo Vatikánskej bazilike svätej omši za účasti zástupcov migrantov a utečencov, ako aj členov cudzineckých národnostných komunít, ktoré patria pod duchovnú správu Rímskeho vikariátu. Ide o ľudí dlhodobejšie žijúcich a pôsobiacich vo Večnom meste. Prítomní boli aj členovia Slovenskej katolíckej misie v Ríme, ktorej duchovným správcom je otec Tomáš Šandrik.

V Bazilike sv. Petra nieslo zástavy 49 zástupcov krajín, prítomných bolo aj okolo 70 diplomatických reprezentantov pri Svätej stolici. Spoločné modlitby zazneli v angličtine, čínštine, ukrajinčine, arabčine, v indickom jazyku malayalam a v amharskom jazyku z Etiópie.

V homílii Svätý Otec  vychádzal z udalosti zachytenej v Jánovom evanjeliu o povolaní prvých učeníkov. Na ich otázku „Učiteľ, kde bývaš?“ Ježiš odpovedá pozvaním k osobnému stretnutiu: „Poďte a uvidíte“.

Pápež František dal do priamej súvislosti postoj k migrantom a utečencom s ochotou stretnúť sa s Ježišom, prítomným v každom človeku v núdzi. Zároveň aj pre migranta je kontakt s novou krajinou príležitosťou stretnúť sa s Kristom. „Toto opravdivé stretnutie s Kristom je zdrojom spásy - spásy, ktorá sa má ohlasovať a prinášať všetkým,“ povedal Svätý Otec v homílii.

Obavy domácich obyvateľov z problémov spôsobených cudzincami sú podľa Svätého Otca legitímne a samy osebe nepredstavujú hriech. Hriechom je však dovoliť týmto obavám a strachom, aby určovali rozhodnutia, potreli úctu a veľkodušnosť a živili nenávisť a odmietavý postoj voči novopríchodzím. Hriech je uzavrieť sa pred stretnutím s blížnym, zdôraznil pápež František.

So Svätým Otcom koncelebrovali kardináli, biskupi a vyše štyri stovky kňazov, na prvom mieste členovia Sekcie pre migrantov a utečencov Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Pri slávnosti s formulárom Druhej nedele cezročného obdobia boli hlavnými koncelebrantmi Svätého Otca vikár pre Rímsku diecézu Mons. Angelo de Donatis a rímsky pomocný biskup Mons. Guerino Di Tora.

-

Homília pápeža Františka pri omši vo Svetový deň migrantov a utečencov

Tento rok som chcel sláviť Svetový deň migrantov a utečencov pri svätej omši, na ktorú ste pozvaní osobitne vy, migranti, utečenci a žiadatelia o azyl. Niektorí ste prišli do Talianska nedávno, iní tu bývate už dlhé roky a pracujete, a sú tu ďalší, ktorí predstavujú tzv. „druhé generácie“.

Pre všetkých v tomto zhromaždení zaznelo Božie slovo, ktoré nás dnes pozýva prehĺbiť sa v tom osobitnom povolaní, ktoré Pán adresuje každému jednému z nás. Tak ako to urobil v prípade Samuela (porov. 1 Sam 3,3b-10.19), povoláva nás po mene – každého z nás – a žiada nás, aby sme si ctili to, že sme boli stvorení ako jedinečné a neopakovateľné bytosti, všetci navzájom odlišní a s jedinečnou úlohou v dejinách sveta.

V evanjeliu (porov. Jn 1,35-42) sa dvaja Jánovi učeníci pýtajú Ježiša: «Kde bývaš?» (v. 38), dávajúc na vedomie, že od odpovede na túto otázku závisí, ako posúdia majstra z Nazareta. Ježišova odpoveď je jasná: «Poďte a uvidíte!» (Jn 1,39) a otvára pre osobné stretnutie, ako prežívanie primeraného času na prijatie, spoznanie a uznanie toho druhého.

V posolstve pre dnešný deň som napísal: «Každý cudzinec, ktorý klope na naše dvere, predstavuje príležitosť stretnúť sa s Ježišom Kristom, ktorý sa stotožnil s prijatým alebo odmietnutým pocestným v akejkoľvek dobe» (porov. Mt 25, 35.43). A pre pocestného, migranta, utečenca, človeka na úteku a žiadajúceho o azyl sú každé dvere novej zeme aj príležitosťou stretnúť sa s Ježišom. Jeho pozvanie «Poďte a uvidíte!» je dnes adresované všetkým nám, komunitám miestnych obyvateľov i novopríchodzích.

Je to pozvanie prekonať naše strachy, aby sme mohli ísť v ústrety druhému, aby sme ho prijali, spoznali a uznali. Je to pozvanie, ktoré ponúka príležitosť priblížiť sa k druhému, aby sme videli kde a ako žije.

V dnešnom svete «prijať, spoznať a uznať» pre novopríchodzích znamená poznať a rešpektovať zákony, kultúru a tradície krajín, v ktorých sú prijatí. Znamená to aj porozumieť ich strachom a obavám o budúcnosť. A pre miestne komunity prijať, spoznať a uznať znamená otvoriť sa voči bohatstvu rozličnosti bez predsudkov, porozumieť potenciálu a nádejam novopríchodzích, ako aj ich zraniteľnosti a ich strachu.

Opravdivé stretnutie s druhým sa nezastavuje pri prijatí, ale všetkých nás angažuje v ďalších troch činnostiach, ktoré som zdôraznil v Posolstve na tento deň: «chrániť, podporovať a integrovať». Budeme schopní v opravdivom stretnutí s blížnym rozpoznať Ježiša Krista, ktorý prosí o prijatie, ochranu, podporu a integráciu? Ako nás to učí evanjeliové podobenstvo o poslednom súde: Pán bol hladný, smädný, nahý, chorý, cudzinec a vo väzení, a od niektorých sa mu dostalo pomoci, od iných nie (porov. Mt 25,31-46).

Toto opravdivé stretnutie s Kristom je zdrojom spásy - spásy, ktorá sa má ohlasovať a prinášať všetkým, ako nám to ukazuje apoštol Andrej. Po tom, ako prezradil bratovi Šimonovi: «Našli sme Mesiáša» (Jn 1,41), Ján ho privádza k Ježišovi, aby zažil rovnakú skúsenosť stretnutia.

Nie je ľahké vstúpiť do kultúry druhého, vcítiť sa do kože ľudí tak odlišných od nás, porozumieť ich mysleniu a skúsenostiam. A tak často upúšťame od stretnutia s druhými a staviame bariéry, aby sme sa bránili. Miestne spoločenstvá majú neraz strach, že novopríchodzí narušia vytvorený poriadok, „ukradnú“ niečo z toho, čo sa s námahou vybudovalo. Aj novopríchodzí majú strachy: boja sa konfrontácie, posudzovania, diskriminácie, zlyhania. Tieto strachy sú legitímne, založené na pochybnostiach plne pochopiteľných z ľudského pohľadu.

Mať pochybnosti a strach nie je hriech. Hriech je dovoliť, aby tieto strachy určovali naše odpovede, podmieňovali naše rozhodnutia, potreli úctu a veľkodušnosť, živili nenávisť a odmietnutie. Hriech je uzavrieť sa pred stretnutím sa s druhým, pred stretnutím sa s niekým odlišným, pred stretnutím sa s blížnym, čo je v skutočnosti privilegovanou príležitosťou ako sa stretnúť s Pánom.

Z tohto stretnutia s Ježišom prítomným v chudobnom, vo vydedencovi, v utečencovi, v žiadateľovi o azyl sa rodí naša modlitba. Je to modlitby vzájomná: migranti a utečenci sa modlia za miestne komunity, a miestne komunity sa modlia za novopríchodzích i za migrantov s dlhodobejším pobytom.

Do materinského príhovoru Panny Márie zverujeme nádeje všetkých migrantov a utečencov sveta i ašpirácie komunít, ktoré ich prijímajú, aby sme sa v súlade s najvyšším Božím prikázaním lásky k blížnemu všetci naučili milovať druhého, cudzinca, tak ako milujeme seba samých.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec oznámil svoje rozhodnutie z pastoračných dôvodov presunúť od budúceho roka termín Svetového deň migrantov a utečencov na druhú septembrovú nedeľu. Najbližší, 105. svetový deň migrantov sa bude sláviť 8. septembra 2019. K Svetovému dňu migrantov Svätý Otec vydal posolstvo s témou „Prijať, chrániť, podporovať a integrovať migrantov a utečencov“. K tejto téme sa vyjadril aj v novoročnom posolstve ku Svetovému dňu pokoja s témou „Migranti a utečenci: muži a ženy hľadajúci pokoj“.( TK KBS, RV jb; ml ) 20180115025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 573 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019