[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cesta Svätého Otca do Čile a Peru: domorodci, nábožnosť, úcta k prírode
P:3, 13. 01. 2018 19:32, ZAH

Vatikán/Čile/Peru 13. januára (RV) Dvadsiata druhá apoštolská cesta pápeža Františka do Čile a Peru, ktorá sa uskutoční od 15. do 22. januára, „bude zacielená predovšetkým pastoračne“. Povedal to riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke pri brífingu s novinármi. Medzi centrálnymi momentmi apoštolskej cesty budú podľa jeho slov v obidvoch krajinách Latinskej Ameriky stretnutia s komunitami domorodých obyvateľov. Ide o populácie oblasti Araucanía v Čile a Amazónie v Peru.

„Toto je skutočne dôležitá záležitosť, ktorá je v istom zmysle pre Amazóniu začiatkom Synody. Pápež, ako to už v minulosti mnohokrát urobil, chce hovoriť s domorodými obyvateľmi, chce im preukázať úctu, a to práve tam, kde sa nachádzajú. Zároveň je tu téma rešpektu voči národom a tiež voči stvorenstvu. Takže je tu aj prepojenie s encyklikou „Laudato si´“.

Apoštolská cesta je teda príležitosťou zdôrazniť to, že sa od domorodých obyvateľov môžeme mnoho naučiť, osobitne v otázke vzťahu k prírode. Greg Burke pokračuje:

„Myslím, že dnes na Západe, keď pápež hovorí o týchto veciach, je to tak trochu šok. Čo sa máme my učiť od tohto ľudu? Avšak pápež nám pripomína, že sa máme veľa čo učiť, a to sa týka aj našich veľkomiest, nášho pokroku. Od týchto ľudí sa máme veľa čo učiť.“

Ako uviedol vatikánsky hovorca, dve spomínané juhoamerické krajiny sú pápežovi osobne veľmi blízke:

„Pápež dobre pozná Čile, lebo tam žil ako jezuita počas svojho juniorátu. A pozná aj Peru. Sám hovorí po španielsky, je to jeho ľud. Som presvedčený, že pápež, ktorý má veľký rešpekt k ľudovej zbožnosti, sa bude dobre cítiť v obidvoch krajinách. Avšak verím, že v Peru, kde je osobitne rozšírená táto ľudová zbožnosť, sa bude pápež cítiť vo svojej koži.“

Svätý Otec priletí do Čile už v najbližší pondelok 15. januára, okolo polnoci stredoeurópskeho času. Charakteristické znaky troch miest, ktoré pápež navštívi počas tejto prvej etapy cesty priblížil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas čilský veľvyslanec pri Svätej stolici Francisco Marian Fernández Amunátegui. Ide o hlavné mesto Santiago de Čile, mesto Temuco spojené s domorodcami etnika Mapuche a mesto Iquique na severe krajiny s početnými emigrantmi z iných krajín Latinskej Ameriky.

S ľudom Mapuche, s ktorým sa pápež František stretne počas návštevy mesta Temuco, sa spájajú aj určité politické napätia. Terčom radikálov z ich radov sa v poslednom období stala dokonca aj Cirkev. Tesne pred návštevou pápeža Františka je hlásených niekoľko prípadov demonštratívnych útokov na cirkevné objekty v Santiagu de Chile a na iných miestach so sloganmi požadujúcimi autonómiu územia týchto domorodcov.

Čilský veľvyslanec pri Svätej stolici pre uvedenie do kontextu poznamenal:

„Národ Mapučov (Mapuche) je pôvodným obyvateľstvom Čile, tým najdôležitejším. Bol to národ, ktorý mnoho bojoval: Španieli proti Mapučom bojovali 300 rokov pred tým, než sa dosiahol pokoj. Akokoľvek, Mapučovia boli ignorovaní mnoho rokov.

V posledných rokoch, od roku 1991, nová demokratická vláda pracovala na tom, aby naozaj došlo ku skutočnej integrácii Mapučov. A dnes sa Mapučovia stali oporným bodom našej krajiny: je ich viac než jeden milión v 17-miliónovej krajine.“

Poslednou zastávkou apoštolskej cesty Svätého Otca do Čile bude mesto Iquique. Tu budú hlavnou témou migranti z iných krajín. Čilský veľvyslanec vysvetľuje:

„Sme v krajine, ktorá v prepočte na obyvateľa teraz prijíma viac migrantov než celá Latinská Amerika. Za jeden rok sme prijali 100-tisíc osôb pochádzajúcich z Haiti. Máme viac než pol milióna Peruáncov, rovnaký počet Bolívijčanov, 350-tisíc ľudí z Kolumbie a Argentíny. Pred mesiacom sme prijali prvých 100 migrantov pochádzajúcich zo Sýrie a z Venezuely, ktorá sa nachádza vo veľmi ťažkej situácii. Každý deň prichádzajú lietadlá s 50, 60 až 100 osobami. Takže pápež nájde v Čile krajinu, ktorá potvrdzuje to, čo povedal na tému vysťahovalectva: „prijmi a integruj“. Až doposiaľ ľudia migrantov akceptovali. Možno sa nájdu nejaké kritické hlasy – tak ako je to so všetkým – ale hlavným problémom, ktorý máme v Čile pokiaľ ide o migrantov je to, že naše zákony ohľadom vysťahovalectva sú už zastarané. Teraz prebieha plán reformy zákonov, aby sa našli prostriedky na lepšiu integráciu tých, ktorí prichádzajú do Čile.“

Čile je tiež krajinou s prebúdzajúcim sa ekologickým zmýšľaním, ktoré tiež leží na srdci Svätého Otca Františka.  Podľa slov veľvyslanca Čile pri Svätej stolici, solárna a veterná energia tvorí až 20% celkovej energie vyprodukovanej v krajine. Čile má zároveň až dva milióny kilometrov štvorcových chránených morských oblastí.

Svoje očakávania od apoštolskej cesty pápeža Františka do Čile veľvyslanec tejto krajiny pri Svätej stolici vyjadril nasledovne:

„Veľmi si želám, aby bola jedným veľkým impulzom k duchovnému životu krajiny, keďže sa stala príliš konzumnou.“

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20180113005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]