TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident SR prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností
P:3, 11. 01. 2018 13:30, DOMBratislava 11. januára (TK KBS) Prezident SR Andrej Kiska dnes, vo štvrtok 11. januára 2018, prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. V Prezidentskom paláci v Bratislave sa na tradičnom novoročnom stretnutí zúčastnili aj predstavitelia Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Medzi hosťami bol i apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, minister kultúry Marek Maďarič a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry Ján Juran. Prezident Kiska, ktorý stretol predstaviteľov cirkví po štvrtýkrát, všetkým ich členom zaželal úspešný a šťastný rok 2018. Zároveň ich vyzval, aby prispeli k spájaniu rodín, cirkevných spoločenstiev a spoločnosti ako takej.

“Ak dnes hovorím o tom, čo vnímam ako ohrozenie našej spoločnosti, tak je to polarizácia našej krajiny. Rozdelenie krajiny na tábory ľudí, ktoré nebudú demokraticky diskutovať o problémoch našej krajiny, ale budú šíriť nenávisť a hnev na každého jednotlivca z toho druhého tábora. Vo svojich príhovoroch opakovane vyzývam ľudí našej krajiny k porozumeniu a odpúšťaniu. K snahe pochopiť myslenie druhého človeka, k snahe porozumieť jeho slovám a činom. K tomu, aby naše krásne Slovensko bolo aj šťastným Slovenskom. Aby v ňom žili ľudia v porozumení a v mieri,” prihovoril sa predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností prezident Kiska. Poďakoval im za ich prácu a prácu tisícov ich predstaviteľov a desiatkov tisícov dobrovoľníkov, ktorých pre konanie dobra vedia zorganizovať. Zároveň ich povzbudil v ich práci, ktorej bol veľakrát v minulom roku svedkom a poďakoval za ňu. Pripomenul niekoľko príkladov, ktorým sa venujú viacerí duchovný či rehoľníci.

Prezident, Kiska, Cirkvi, Prijatie

Prezidentovi sa prihovorili bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel. Poďakovali za pozvanie, priblížili niektoré svoje aktivity a pridali aj niekoľko želaní v novom roku. Zdravie, silu a múdrosť v rozhodovaní a konaní zaželal hlave štátu arcibiskup Zvolenský. “Prednedávnom sme oslávili 25 rokov samostatnosti a teraz s nádejou hľadíme do budúcnosti. V tejto atmosfére ste na Nový rok zdôraznili, že občanom našej krajiny nepristane bojovať proti tomu čo nenávidia alebo čoho sa obávajú. Oveľa lepšie je pre nich chrániť a rozvíjať to, čo pokladajú za vzácne. Dovoľte mi zaželať vám pán prezident, aby ste si tento pohľad uchovali, aby ste napriek všetkému v ňom pokračovali,” povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Atmosféra našej spoločnosti je podľa predsedu slovenskej biskupskej konferncie ôplná konfliktov a sporov a súperení”. “Je ťažké odolať pokušeniu nevracať údery. Je ťažké neoplácať vybitý zub dvoma vybitými,” uviedol. “Ale aj keď je to v spoločenskom a v politickom živote náročné, najvyšší predstavitelia našej krajiny, ktorí sú v centre pozornosti všetkých občanov, berú na svoje plecia bremeno dvíhania kultúry ľudských vzťahov. Vzájomným rešpektom, úctou i odpúšťaním. A práve v tom sa prejavuje ich veľkosť. Nie v porážke, v premožení druhého, ale schopnosti spolu výjsť aj napriek rozdielnym názorom. Ak dnes stále viacerí interpretujú láskavosť a dobrotu ako slabosť, o to vzácnejšie je nepoddať sa a snažiť sa o lásku namiesto nenávisti. O skutočnú odvahu namiesto strachu, najmä strachu z priznania vlastnej slabosti a nedokonalosti. Nenenechať sa zatiahnuť do špirály boja, hnevu a rozhorčenia. To je výzva. Namiesto toho v pozitívnom zmysle chrániť a rozvíjať to, čo je nám vzácne.”

Mons. Stanislav Zvolenský v tejto súvislosti pripomenul, že “za mimoriadnu vzácnu pokladáme rodinu.” V nej je podľa jeho slov nádej a v nej je aj budúcnosť našej krajiny. “Veľmi nám záleží na tom, aby sa rodina mohla pozitívne rozvíjať. A veľmi vás prosíme, aby sme dokázali spolupracovať na jej podpore. Rodina nás učí ovládať egoizmus a rešpektovať sa, ba dokonca milovať druhého človeka. Ťažko si želať lepšie východisko pre fungovanie spoločnosti. Prajem vám, pán prezident, aby slovenské rodiny mali vzácne miesto vo vašom srdci. Aby ste zostali vnímaví pre ich potreby, pre ich radosti i trápenia. Aby ste vždy nachádzali silu trpezlivo ich prijímať a počúvať a tiež silu stáť na čele, na čele snáh o ochranu a podporu rodín - v tak spoločenskej, ako aj v politickej oblasti. Želám všetko najlepšie samozrejme predovšetkým vašej rodine, všetkým vaším deťom, vrátane najmladšieho syna Martina, a vyprosujem Božie požehnanie pre každého z nich, ako aj pre vašu zodpovednú prácu na čele našej krajiny.”

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU

Rímskokatolícku cirkev zastupovali na stretnutí predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, Gréckokatolícku cirkev prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak, bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák, Pravoslávnu cirkev - arcibiskup michalsko-košický Juraj, Evanjelickú cirkev augsburského vyznania - generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik, biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol, biskup Západného dištriktu Milan Krivda, Reformovanú kresťanskú cirkev - László Fazekas, Ústredný zväz židovských náboženských obcí - predseda Igor Rintel a čestný predseda Pavel Traubner, Cirkev bratskú - predsea Štefan Evin, Apoštolskú cirkev - Ján Liba, Evanjelickú cirkev metodistickú - Pavel Procházka, Cirkev československú husitskú - Jan Hradil, Starokatolícku cirkev - Augustín Bačinský, Bratskú jednotu baptistov - Ján Szőllős, Cirkev adventisov siedmeho dňa - Bohumil Kern a Kresťanské zbory - Milan Neklapil.

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO( TK KBS, ml; ml ) 20180111027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1034 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018