[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 12. 2021   Meniny má Bibiana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v rannej homílii: V šikanovaní slabších má prsty diabol
P:3, 09. 01. 2018 11:05, ZAH

Vatikán 9. januára (RV) Čo je to v našom vnútri, že nás to vedie k tomu, aby sme sa posmievali slabším? Túto otázku si v pondelok položil pápež František v homílii v Dome sv. Marty. Pripomenul, že vo Svätom písme nachádzame mnohé príbehy o tom, ako silnejší pokoruje slabšieho. V pozadí tohto správania je diabol, ktorý je bez súcitu, vysvetlil pápež František.

Dnešnou rannou svätou omšou Svätý Otec nadviazal v novom kalendárnom roku  na svoje zvyčajné omše za účasti veriacich z rímskych farností. V príhovore sa zameral na prvé čítanie z knihy Samuelovej (1 Sam 1,1-8), v ktorom sa opisuje príbeh prorokových rodičov Elkánu a Anny. Elkána mal dve manželky: Annu, ktorá bola neplodná, a Fenenu, ktorá mala deti. Fenena miesto toho, aby Annu potešovala, nepremeškala príležitosť, aby ju pokorovala a tvrdým správaním jej pripomínala jej neplodnosť.

Svätý Otec pripomenul ďalší príbeh z Biblie, ktorý hovorí o Agar a Sáre, Abrahámových manželkách, z ktorých je opäť jedna neplodná. Ale posmešky a a pohŕdanie slabším je správanie, ktoré je v Biblii zachytené aj v prípade mužov, ako Goliáš pred Dávidom, pripomenul pápež František a uviedol aj ďalšie prípady: pomyslime na manželky Jóba alebo Tobiáša, ktoré pohŕdajú svojim trpiacimi manželmi. A Svätý Otec uvažoval:

„Ja sa pýtam: čo je vo vnútri týchto osôb? Čo je v našom vnútri, čo nás vedie k podceňovaniu, k zlému zaobchádzaniu, k posmechu zo slabších? Človek rozumie tomu, keď sa niekto postaví tomu kto je silnejší: môže to byť zo závisti... Ale slabšiemu? Čo je vo vnútri, čo to spôsobuje? Je to ako nejaká vec návyku, ako keby som potreboval podceňovať iného, aby som sa cítil istý. Ako nejaká potreba...“

Pápež František upozornil, že aj medzi deťmi sa to deje a spomenul príbeh zo svojho detstva, keď v jeho štvrti žila jedna žena, Angiolina, bola psychicky chorá a tak celý deň blúdila po uliciach. Ženy jej dávali niečo zajesť, niečo na oblečenie, ale deti si z nej uťahovali. Hovorili si: „ideme pohľadať Angiolinu, aby sme sa trochu zabavili“. „Koľko zloby je aj v deťoch, pustiť sa do slabších!“ – upozornil Svätý Otec.

„A dnes to vidíme neustále, v školách, pri fenoméne šikanovania, bullyingu, útočiť na slabšieho, lebo ty si tučný alebo pretože si taký a taký, alebo si cudzinec, alebo černoch, a preto... útočenie a útočenie... Deti, šarvanci... Nie iba Fenena či Agar alebo manželky Tobiáša a Jóba: aj deti. To znamená, že je niečo v našom vnútri, čo nás k tomu pobáda. Útočenie na slabšieho. A som presvedčený, že je to jedna zo stôp dedičného hriechu.“

Pápež František ďalej uviedol, že možno psychológovia dajú svoje vysvetlenie tejto túžby zničiť druhého, lebo je slabší, ale ja hovorím, že „toto je jedna zo stôp dedičného hriechu. Toto je dielo Satana“. U Satana totiž niet súcitu.

„A ak pri dobrej túžbe urobiť dobrý skutok, skutok lásky, povieme: «je to Duch Svätý, čo ma inšpiruje to urobiť», tak vtedy, keď si uvedomíme, že máme vo svojom vnútri túto túžbu ublížiť niekomu, pretože je slabý, nepochybujme: je v tom diabol. Pretože toto je dielo diabla, útočiť na slabého.“

Na záver svojho príhovoru Svätý Otec vyzval prítomných, aby „prosili Pána, aby nám dal milosť súcitu, ten je od Boha“, od toho, ktorý „má súcit s nami a  pomáha nám kráčať“.

( TK KBS, RV ab; ml ) 20180109023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]