TK KBS

Dnes je utorok 23. 10. 2018   Meniny má Alojzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Martin Michalíček pre TK KBS: Budem sa snažiť dôveru nesklamať
P:3, 08. 01. 2018 15:09, DOMBratislava 8. januára (TK KBS) Rada európskych biskupských konferencií má nového generálneho vicesekretára. Stal sa ním slovenský kňaz Martin Michalíček. Ako reaguje na svoje menovanie, čomu sa bude konkrétne venovať a s akými očakávaniami nastúpil na túto pozíciu? Aj na tieto otázky odpovedal v rozhovore pre TK KBS.

- Kto vám oznámil, že budete menovaný do tejto funkcie a aká bola vaša prvá reakcia? 
Bol to kardinál Bagnasco, arcibiskup Janova a predseda CCEE. Bol som veľmi prekvapený, keďže moje kontakty s CCEE boli iba občasné a s pánom kardinálom som sa osobne stretol iba raz pri podujatí organizovanom CCEE. Moja reakcia bola skôr zdržanlivá, ale zároveň som pamätal na príslovie: nikdy nehovor nikdy.

- Prečo si myslíte, že menovali práve vás? 
Jedným z dôvodov bol určite môj pôvod z bývalého "komunistického bloku".

- Čo pre vás osobne znamená toto menovanie a kde budete vykonávať túto funkciu? 
Pocítil som obrovskú dôveru, ktorú do mňa pán kardinál vložil a dôvera zaväzuje. Budem sa zo všetkých síl snažiť túto dôveru nesklamať. Pracovať budem hlavne v sídle sekretariátu CCEE, ktorým je mesto St. Gallen na severovýchode Švajčiarska. Nemalá časť mojej služby sa však bude odohrávať v krajinách celej Európy, kde sa budem zúčastňovať na oficiálnych konferenciách, ale aj na osobných stretnutiach.

- Akej konkrétnej činnosti sa budete venovať? 
Na prvom mieste budem nápomocný generálnemu sekretárovi CCEE, Mons. Duartemu da Cunhovi, kňazovi z Portugalska spolu s ostatnými tromi laickými spolupracovníkmi na sekretariáte CCEE, ktorí pochádzajú z Poľska a dvaja z Talianska. 

- Viete predstaviť inštitúciu, v ktorej budete vicesekretárom, s kým budete spolupracovať? 
CCEE nie je "Európska biskupská konferencia" ale Rada európskych biskupských konferencií. Našou úlohou je teda napomáhať prepojenie, vzájomnú informovanosť a spoluprácu medzi biskupskými konferenciami celého kontinentu. Prvý predseda CCEE kardinál Etchegaray to vyjadril trefne: minimum štruktúry pre maximálnu spoluprácu. CCEE aktuálne združuje 39 biskupských konferencií Európy. Podobné inštitúcie majú aj iné kontinenty: Afrika (SECAM), Ázia (FABC), Latinská Amerika (CELAM), s ktorými CCEE spolupracuje. Predpokladám, že okrem spolupracovníkov zo sekretariátu spomenutých v predchádzajúcej odpovedi, budem spolupracovať hlavne s generálnymi, resp. výkonnými sekretármi jednotlivých biskupských konferencií. Naša činnosť sa zamierava aj na ekumenický a medzináboženský dialóg.

- Kto prevezme vaše činnosti, ktorým ste sa venovali doteraz v diecéze? 
Vedením Diecézneho katechetického úradu v Nitre ešte nie je poverený nový riaditeľ. Toho otec biskup vymenuje až v lete v období prekladov kňazov. Podobne to bude aj s postom riaditeľa Biskupského úradu. V prípadoch oboch služieb sa na ich chode budú zatiaľ podieľať viacerí spolupracovníci. 

- Kedy ste nastúpili do novej funkcie a čo od nej osobne očakávate? 
Nastúpil som pár dní po novom roku. Očakávam rozšírenie môjho horizontu v dianí v Cirkvi a obohatenie o nové skúsenosti, ktoré sú mi nateraz neznáme. 

Zdroj: Tlačová kancelária KBS( TK KBS, tk, mmi; ml ) 20180108027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 796 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018