[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 10. 2023   Meniny má Levoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Martin Michalíček pre TK KBS: Budem sa snažiť dôveru nesklamať
P:3, 08. 01. 2018 15:09, DOM

Bratislava 8. januára (TK KBS) Rada európskych biskupských konferencií má nového generálneho vicesekretára. Stal sa ním slovenský kňaz Martin Michalíček. Ako reaguje na svoje menovanie, čomu sa bude konkrétne venovať a s akými očakávaniami nastúpil na túto pozíciu? Aj na tieto otázky odpovedal v rozhovore pre TK KBS.

- Kto vám oznámil, že budete menovaný do tejto funkcie a aká bola vaša prvá reakcia? 

Bol to kardinál Bagnasco, arcibiskup Janova a predseda CCEE. Bol som veľmi prekvapený, keďže moje kontakty s CCEE boli iba občasné a s pánom kardinálom som sa osobne stretol iba raz pri podujatí organizovanom CCEE. Moja reakcia bola skôr zdržanlivá, ale zároveň som pamätal na príslovie: nikdy nehovor nikdy.

- Prečo si myslíte, že menovali práve vás? 

Jedným z dôvodov bol určite môj pôvod z bývalého "komunistického bloku".

- Čo pre vás osobne znamená toto menovanie a kde budete vykonávať túto funkciu? 

Pocítil som obrovskú dôveru, ktorú do mňa pán kardinál vložil a dôvera zaväzuje. Budem sa zo všetkých síl snažiť túto dôveru nesklamať. Pracovať budem hlavne v sídle sekretariátu CCEE, ktorým je mesto St. Gallen na severovýchode Švajčiarska. Nemalá časť mojej služby sa však bude odohrávať v krajinách celej Európy, kde sa budem zúčastňovať na oficiálnych konferenciách, ale aj na osobných stretnutiach.

- Akej konkrétnej činnosti sa budete venovať? 

Na prvom mieste budem nápomocný generálnemu sekretárovi CCEE, Mons. Duartemu da Cunhovi, kňazovi z Portugalska spolu s ostatnými tromi laickými spolupracovníkmi na sekretariáte CCEE, ktorí pochádzajú z Poľska a dvaja z Talianska. 

- Viete predstaviť inštitúciu, v ktorej budete vicesekretárom, s kým budete spolupracovať? 

CCEE nie je "Európska biskupská konferencia" ale Rada európskych biskupských konferencií. Našou úlohou je teda napomáhať prepojenie, vzájomnú informovanosť a spoluprácu medzi biskupskými konferenciami celého kontinentu. Prvý predseda CCEE kardinál Etchegaray to vyjadril trefne: minimum štruktúry pre maximálnu spoluprácu. CCEE aktuálne združuje 39 biskupských konferencií Európy. Podobné inštitúcie majú aj iné kontinenty: Afrika (SECAM), Ázia (FABC), Latinská Amerika (CELAM), s ktorými CCEE spolupracuje. Predpokladám, že okrem spolupracovníkov zo sekretariátu spomenutých v predchádzajúcej odpovedi, budem spolupracovať hlavne s generálnymi, resp. výkonnými sekretármi jednotlivých biskupských konferencií. Naša činnosť sa zamierava aj na ekumenický a medzináboženský dialóg.

- Kto prevezme vaše činnosti, ktorým ste sa venovali doteraz v diecéze? 

Vedením Diecézneho katechetického úradu v Nitre ešte nie je poverený nový riaditeľ. Toho otec biskup vymenuje až v lete v období prekladov kňazov. Podobne to bude aj s postom riaditeľa Biskupského úradu. V prípadoch oboch služieb sa na ich chode budú zatiaľ podieľať viacerí spolupracovníci. 

- Kedy ste nastúpili do novej funkcie a čo od nej osobne očakávate? 

Nastúpil som pár dní po novom roku. Očakávam rozšírenie môjho horizontu v dianí v Cirkvi a obohatenie o nové skúsenosti, ktoré sú mi nateraz neznáme. 

Zdroj: Tlačová kancelária KBS

( TK KBS, tk, mmi; ml ) 20180108027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]