pre konzervatívny denník postoj.sk to povedal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Biskup Haľko v úvode rozhovoru predstavuje, z akej rodiny pochádza. V rozhovore opisuje, kde prežíval spoločenskú zmenu v roku 1989 i to, kde bolo jeho prvé pôsobisko."> pre konzervatívny denník postoj.sk to povedal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Biskup Haľko v úvode rozhovoru predstavuje, z akej rodiny pochádza. V rozhovore opisuje, kde prežíval spoločenskú zmenu v roku 1989 i to, kde bolo jeho prvé pôsobisko." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Haľko pre Postoj: Tlak sekularizácie je zjavný a je to výzva
P:3, 04. 01. 2018 14:39, DOM

Bratislava 4. januára (TK KBS) Tlak sekularizácie je zjavný a je to veľká výzva. V rozhovore pre konzervatívny denník postoj.sk to povedal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. “Stále častejšie sa pýtam, ako osloviť mladých, ktorých nedokážeme zasiahnuť tradičnými spôsobmi a sú za horizontom našich prirodzených kontaktov. Veľká časť z nich reálne nikdy nepočula o Božom slove. To sú tiež periférie spomínané pápežom Františkom,” hovorí biskup Haľko.

Biskup Haľko v úvode rozhovoru predstavuje, z akej rodiny pochádza. Jeho otec bol onkológ, mama pracovala ako psychologička. Sám to nazval, že vyrastal “medzi lekárom tela a duše”. Národnostne má maďarský, nemecký, rusínsky a slovenský koreň, z hľadiska vierovyznania má predkov gréckokatolíkov, rímskokatolíkov a evanjelikov. Jeho kňazské povolanie sa zrodilo počas štúdia na Vysokej škole ekonomickej. “Keďže komunisti neumožňovali, aby skončený vysokoškolák išiel študovať teológiu, tak som sa v predposlednom semestri rozhodol odísť z univerzity,” uviedol.

Najprv sa hlásil do gréckokatolíckeho seminára v Prešove. Keďže ho neprijali, zamestnal som sa ako odpisovač vodomerov a ako pracovný inštruktor pre deti s downovým syndrómom. “Komunisti  o mne vedeli, že mám kontakt s laickým apoštolátom a podzemnou cirkvou. Medzitým som požiadal o zmenu obradu z gréckokatolíckeho na rímskokatolícky, čo som odôvodnil tým, že som žil v rímskokatolíckom prostredí, chodieval som na omše podľa západného obradu, takže som sa aj liturgicky cítil byť človekom, ktorý patrí k rímskokatolíkom,” hovorí biskup Haľko.

V rozhovore opisuje, kde prežíval spoločenskú zmenu v roku 1989 i to, kde bolo jeho prvé pôsobisko. Okrem iného pripomenul aj jeden míľnik v živote miestnej cirkvi. Bolo to 40. výročie vzniku samostatnej slovenskej cirkevnej provincie, ktoré sme si pripomenuli 30. decembra 2017. Ďalej približuje, ako sa dostal k tomu, že bol zodpovedný za pastoráciu maďarských veriacich v Bratislave. Uviedol tiež, ako to je s jeho službou v rámci Konferencie biskupov Slovenska, kde zodpovedá za problematiku zahraničných Slovákov, ale aj migrantov a utečencov. V rozhovore sa tiež dotkli nedávnej diskusie o pápežove úvaha revidovať časť prekladu modlitby Otče náš a odpovedi na to, aký príbeh prežíva Cirkev v samostatnom štáte ktorý má 25 rokov.

( TK KBS, post, jh; ml ) 20180104018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]