[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 09. 12. 2023   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kampaň Z ruín k domovu podporí na Slovensku aj rehoľníčka z Iraku
P:3, 01. 12. 2017 11:01, DOM

Bratislava 1. decembra (TK KBS) “Z ruín k domovu” - je názov svetovej kampane pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Duchovne i finančne sa do nej môžu zapojiť aj Slováci. Súčasťou kampane aj viacdňová návšteva hosťa z Iraku. Na pozvanie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi navštívi niekoľko slovenských miest a spoločenstiev iracká rehoľná sestra a lekárka Larsa Anees Yousif Khazmee, ktorá pôsobí v severoirackom Erbile. S kampaňou dnes zoznámili médiá (TU).

Sestra Larsa z Kongregácie dcér Nepoškvrnenej Panny Márie navštívi Námestovo (2. decembra; 18:00 h svätá omša vo farskom kostole za prenasledovaných kresťanov spojená s diskusiou), Košice (3. decembra; 10:30 h svätá liturgia v Katedrálnom chráme narodenia Presvätej Bohorodičky a o 16:00 h diskusia v spoločenskej sále Veritas / 4. decembra; 8:45 h diskusia so študentmi na Gymnáziu Tomáša Akvinského) a Dunajskú Lužnú (4. decembra, 18:00 h svätá omša v kostole Povýšenia sv. Kríža za prenasledovaných kresťanov spojená s diskusiou). Rehoľníčka je lekárka, ktorá má dve sestry a troch bratov. Takmer celá jej rodina žije od roku 2006 v zahraničí (Kanada, Švédsko, Poľsko). Odišli v dôsledku prenasledovania kresťanov v Bagdade. Absolvovala štúdium medicíny (2009) a začala pracovať v rôznych štátnych nemocniciach a zdravotných strediskách. Od augusta 2014 pracuje ako lekárka v severoirackom kurdskom Erbile s utečencami vysídlenými z Ninivskej planiny.

Larsa Anees Yousif Khazmee

Kampaň Z ruín k domovu je spojená s konkrétnou pomocou rodinám v deviatich irackých mestách a obciach Ninivskej planiny, ktoré chcú po vojne začať nový život. Cieľom je obnoviť ich domovy. Obnova jedného domu na Ninivskej planine v severnom Iraku stojí priemerne 5 800 eur. V pomoc dúfa približne 12 000 rodín. Takmer 24 000 ľudí sa už vrátilo, mnohí práve vďaka podpore ACN. Pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need sa pustila do kampane na rekonštrukciu kresťanských dedín na Ninivskej planine, ktoré boli zničené militantmi Islamského štátu (ISIS). Bude potrebných približne 250 miliónov dolárov na obnovu takmer 13 000 súkromných domov kresťanov, ktoré boli vypálené, vyplienené alebo dokonca úplne zničené okupačnými silami ISIS. Zároveň treba obnoviť verejné a obecné štruktúry, zdravotné zariadenia, kostoly, školy a iné vzdelávacie centrá.

Aby bolo možné plánovať a dohliadať na rekonštrukčný program, bola 27. marca tohto roku v meste Erbil zriadená Komisia na rekonštrukciu Ninive (NRC). Tvoria ju predstavitelia troch hlavných kresťanských cirkví v oblasti, teda Sýrskej ortodoxnej cirkvi, Sýrskej katolíckej cirkvi a Chaldejskej katolíckej cirkvi, a tiež traja odborní poradcovia nominovaní ACN. ACN už uvoľnila pol milióna dolárov na obnovu prvej skupiny domov v dedinách Bartella, Karmles a Bakhdida (Qaraqosh). Od 8. mája tohto roku sa začalo s rekonštrukciou prvých 105 domov pôvodných kresťanských rodín, ktoré v súčasnosti žijú ako utečenci na území svojho štátu. V najbližších mesiacoch bude pápežská nadácia ACN pokračovať v oslovovaní vlád, inštitúcií a iných humanitárnych organizácií a žiadať ich o účasť na kampani zameranej na získavanie finančných prostriedkov.

Ďalšie informácie o iniciatíve a možnostiach podpory je možné získať prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi (acn-slovensko.org).

K správe bolo vydané FOTO.

( TK KBS, acn, ml; ml; pz ) 20171201015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]