TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri Anjel Pána požiadal pápež František o modlitbu počas cesty do Ázie
P:3, 27. 11. 2017 07:01, ZAHVatikán 24. novembra (TK KBS) Svätý Otec František požiadal veriacich požiadal veriacich o modlitbové sprevádzanie počas apoštolskej cesty do Ázie, na ktorú sa vydal v nedeľu večer. Urobil tak v nedeľu pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána. „Dnes večer začínam apoštolskú cestu do Mjanmarska a Bangladéša. Prosím vás o sprevádzanie modlitbou, aby moja prítomnosť bola pre obyvateľov týchto krajín znakom blízkosti a nádeje.“

Na Slávnosť Krista Kráľa, po ktorej sa od budúcej nedele začne Advent, sa Svätý Otec vo svojom zamyslení zameral na kritériá príslušnosti k Božiemu kráľovstvu, aké nám na konci čias predloží Kristus ako kráľ, pastier a sudca. S poukázaním na 25. kapitolu Matúšovho evanjelia pápež František vysvetlil, že kritériom sú postoje a skutky milosrdenstva. Použil pri tom známe slová sv. Jána od Kríža: „Na konci nášho života budeme súdení z lásky, čiže podľa nášho konkrétneho úsilia milovať a slúžiť Ježišovi v našich najmenších a najnúdznejších bratoch.“

-

Plné znenie príhovoru pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V túto poslednú nedeľu liturgického roka slávime slávnosť Krista Kráľa celého sveta. Jeho majestát je majestátom vodcu, služby a tiež majestátom, ktorý sa na konci vekov uplatní ako súd. Dnes pred nami stojí Kristus ako kráľ, pastier a sudca, ktorý nám ukazuje kritériá pre vstup do Božieho kráľovstva. Tie kritériá sú tu.

Evanjeliová stať začína impozantnou scénou. Ježiš svojim učeníkom hovorí: „Až príde Syn človeka vo svojej sláve a s ním všetci anjeli, zasadne na trón svojej slávy“ (Mt 25,31). Ide o slávnostné uvedenie do rozpravy o poslednom súde. Po svojom pozemskom živote v pokore a chudobe sa tu Ježiš predstavuje v Božej sláve, ktorá mu prináleží, obkolesený zborom anjelov. Celé ľudstvo je pred ním zhromaždené a on vykonáva svoju autoritu tak, že oddelí jedných od druhých, ako keď pastier oddeľuje ovce od capov.

Tým, ktorých postavil po svojej pravici, hovorí: „Poďte, požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta. Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť; bol som pocestný a pritúlili ste ma; bol som nahý a priodeli ste ma; bol som chorý a navštívili ste ma; bol som vo väzení a prišli ste ku mne“ (v. 34-36). Spravodliví sú prekvapení, lebo si nevedia spomenúť, že by niekedy boli postretli Ježiša, ani že by mu niekedy takto boli pomohli. Ale on vyhlasuje: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili“ (v. 40).

Tieto slová nás nikdy neprestanú udivovať, pretože nám zjavujú, kam až siaha Božia láska: až po vcítenie sa do našej situácie, avšak nie tej, keď sa máme dobre, sme zdraví a šťastní, ale keď potrebujeme pomoc. Je to práve tento skrytý spôsob, ako sa nám Ježiš dáva postretnúť; keď k nám vystiera svoju ruku ako žobrák. Takto nám Ježiš zjavuje rozhodujúce kritérium svojho súdu, t. j. konkrétnu lásku k blížnemu, ktorý je v núdzi. A takto sa zjavuje sila lásky, Boží majestát: je solidárny s tými, čo trpia, aby tak všade vzbudil postoje a skutky milosrdenstva.

Podobenstvo o súde pokračuje obrazom kráľa, ktorý zapudzuje tých, čo sa počas svojho života nezaujímali o potreby svojich bratov. Aj v tomto prípade zostávajú adresáti prekvapení a pýtajú sa: „Pane, a kedy sme ťa videli hladného alebo smädného, alebo ako pocestného, alebo nahého, alebo chorého, alebo vo väzení a neposlúžili sme ti?“  (v. 44). Povedané inými slovami: „Veď ak by sme ťa boli videli, boli by sme ti predsa poslúžili!“ Kráľ im však odvetil: „Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili“ (v. 45).

Na konci nášho života budeme súdení z lásky, t. j. z nášho konkrétneho úsilia milovať Ježiša a slúžiť mu v našich najmenších a najúbohejších bratoch. Onen žobrák, človek v núdzi, ktorý k nám vystiera svoju ruku, je Ježiš sám. Onen chorý človek, ktorého mám ísť navštíviť je Ježiš sám. Onen väzeň, to je Ježiš. Onen hladujúci človek, to je Ježiš. Myslime na to.

Ježiš príde na konci vekov, aby súdil všetky národy, ale prichádza k nám dennodenne, rozličnými spôsobmi, a prosí nás o prijatie. Kiež nám Panna Mária pomáha stretávať sa s ním a prijímať ho v jeho Slove a v Eucharistii, a súčasne i v našich bratoch a sestrách, ktorí trpia hladom, chorobami, útlakom, nespravodlivosťou. Kiež ho naše srdcia dokážu prijať už teraz v našom živote, aby nás raz on prijal do večnosti svojho Kráľovstva svetla a pokoja.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána za účasti okolo 30 tisíc veriacich Svätý Otec všetkým udelil požehnanie. V závere opätovne uistil o svojej modlitbe za obete a všetkých, ktorých zasiahol teroristický masaker v mešite v Egypte v oblasti Sinaja. „Títo ľudia sa v tej chvíli modlili; aj my sa v tichu za nich modlime,“ vyzval pápež František prítomných.

Pápež František pripomenul aj novú argentínsku blahoslavenú, sestru Katarínu od Márie, ktorá bola najprv vydatá a neskôr sa ako vdova rozhodla pre zasvätený život. Vlastným menom Josefina Saturnina Rodríguez de Zavalía žila v 19. storočí. Založila kongregáciu Sestier služobníc Srdca Ježišovho, ktorá dnes pôsobí v Argentíne, Čile, Španielsku a africkom Benine. Slávnosť blahorečenia sa konala v sobotu v argentínskej Córdobe za účasti kardinála Angela Amata.

Medzi skupinami pútnikov Svätý Otec osobitne pozdravil Ukrajincov, ktorí si pripomínajú národnú tragédiu Veľkého hladomoru (Holodomor) s miliónmi obetí, vyvolanú stalinistickým režimom v rokoch 1932 - 1933. „Modlím sa za Ukrajinu, aby sila viery mohla prispieť k uzdraveniu rán minulosti a vytvárať dnes cesty pokoja.“

-

Svätý Otec sa popoludní, podobne ako pred každou apoštolskou cestou, prišiel súkromne pomodliť do Baziliky Santa Maria Maggiore. Pred milostivým obrazom Salus populi romani zveril svoju 21. zahraničnú cestu pod ochranu Panny Márie.
Odlet z rímskeho letiska Fiumicino bol naplánovaný na 21:40 h. Spolu s pápežom a jeho sprievodom bude na palube Airbusu A330 spoločnosti Alitalia počas vyše 10-hodinového letu aj 66 novinárov. Pristátie v mjanmarskom Yangone (Rangún) sa očakáva dnes o 13.30 miestneho času (čo zodpovedá 8.00 nášho času). Svätý Otec bude mať po privítacej slávnosti pred sebou odpočinkový deň. Jeho protokolárny program sa začne až od utorka stretnutím s najvyššími predstaviteľmi Mjanmarska.( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20171127012   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 603 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018