[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kampaň Z ruín k domovu podporí na Slovensku dominikánka z Iraku
P:3, 24. 11. 2017 14:30, DOM

Bratislava 24. novembra (TK KBS) “Z ruín k domovu” - je názov svetovej kampane pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Duchovne i finančne sa do nej môžu zapojiť aj Slováci. Súčasťou kampane bude aj návšteva hosťa z Iraku. Na pozvanie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi navštívi niekoľko slovenských miest a spoločenstiev iracká lekárka, rehoľná sestra z Kongregácie dcér Nepoškvrnenej Panny Márie Larsa Anees Yousif Khazmee, ktorá pôsobí v severoirackom Erbile.

PROGRAM:

01. 12. – Bratislava - vyhradené pre médiá a vopred nahlásených záujemcov

02. 12. – Námestovo, 18:00, farský kostol: svätá omša za prenasledovaných kresťanov spojená s diskusiou

03. 12. - Košice, 10: 30, Katedrálny chrám narodenia Presvätej Bohorodičky: svätá liturgia

03. 12. - Košice, 16:00 - diskusia v spoločenskej sále VERITAS

04. 12. - Košice, 08. 45 - diskusia so študentmi na Gymnáziu Tomáša Akvinského

04. 12. - Dunajská Lužná, 18:00, kostol Povýšenia sv. Kríža: svätá omša za prenasledovaných kresťanov spojená s diskusiou

OSOBNÝ PROFIL SESTRY:

- celé meno: Larsa Anees Yousif Khazmee

- povolanie: rehoľná sestra a lekárka

- rehoľa: Kongregácia dcér Nepoškvrnenej Panny Márie (Chaldejská katolícka cirkev), dominikánska regula

- rodina: dve sestry a traja bratia; takmer celá jej rodina žije od roku 2006 v zahraničí (Kanada, Švédsko, Poľsko) – odišli v dôsledku prenasledovania kresťanov v Bagdade

- poslanie rehole: hlavným poslaním je katechetická práca s rôznymi vekovými skupinami: deti, mladí, starí ľudia v cirkvi; pomoc kňazom pri svätých omšiach; vyučovanie detí v škole; starostlivosť o siroty v ich kláštore a práca v nemocniciach

Absolvovala štúdium medicíny (2009) a začala pracovať v rôznych štátnych nemocniciach a zdravotných strediskách. Od augusta 2014 pracuje ako lekárka v severoirackom kurdskom Erbile s utečencami vysídlenými z Ninivskej planiny. Sestry jej rehole pôsobia v rôznych irackých mestách, ale aj v zahraničí, napr. v Libanone a USA. Až do roku 2006 žili sestry v Bagdade, odkiaľ sa však kvôli kritickej situácii a prenasledovaniu vysídlili do Erbilu, kde žijú doteraz a pokračujú vo svojom misijnom poslaní.

MARSHALLOV PLÁN PRE NINIVSKÚ PLANINU

Odpoveďou medzinárodnej dobročinnej a pastoračnej organizácie - pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need (u nás známej aj ako Kirche in Not) na zložité otázky týkajúce sa politiky, náboženskej slobody, migračnej krízy a humanitárnej pomoci je konkrétna pomoc rodinám v deviatich irackých mestách a obciach Ninivskej planiny, ktoré chcú po vojne začať nový život. Nevybrali si osud utečencov vo vlastnej krajine, chcú sa vrátiť do svojich domovov. Obnova jedného domu na Ninivskej planine v severnom Iraku stojí priemerne 5 800 EUR. V našu pomoc dúfa približne 12 000 rodín. Takmer 24 000 ľudí sa už vrátilo, mnohí práve vďaka podpore ACN.

Pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need sa pustila do kampane na rekonštrukciu kresťanských dedín na Ninivskej planine, ktoré boli zničené militantmi Islamského štátu (ISIS). Bude potrebných približne 250 miliónov dolárov na obnovu takmer 13 000 súkromných domov kresťanov, ktoré boli vypálené, vyplienené alebo dokonca úplne zničené okupačnými silami ISIS. Zároveň treba obnoviť verejné a obecné štruktúry, zdravotné zariadenia, kostoly, školy a iné vzdelávacie centrá.

Výkonný prezident ACN Johannes Heereman von Zuydtwyck apeluje na celé medzinárodné spoločenstvo: „Stojíme pred obrovskou a historickou výzvou. Je ňou obrana kresťanov a iných náboženských menšín v Iraku a umožnenie ich návratu do bývalých domovov. Tým by sa obnovili medzinárodné práva. Potrebné je úsilie zo strany celého medzinárodného spoločenstva, každej organizácie, či už náboženskej, humanitárnej alebo politickej, ktorá je schopná podporovať a propagovať program rekonštrukcie na Ninivskej planine.“

Aby bolo možné plánovať a dohliadať na rekonštrukčný program, bola 27. marca tohto roku v meste Erbil zriadená Komisia na rekonštrukciu Ninive (NRC). Tvoria ju predstavitelia troch hlavných kresťanských cirkví v oblasti, teda Sýrskej ortodoxnej cirkvi, Sýrskej katolíckej cirkvi a Chaldejskej katolíckej cirkvi, a tiež traja odborní poradcovia nominovaní ACN.

"Oprava ľahko poškodeného domu bude v priemere stáť 7 000 dolárov. Ďalších 2 500 dolárov bude potrebných na to, aby bol dom opäť obývateľný," vysvetľuje otec Salar Boudagh, generálny vikár chaldejskej diecézy Alqosh a člen komisie na rekonštrukciu. ACN už uvoľnila pol milióna dolárov na obnovu prvej skupiny domov v dedinách Bartella, Karmles a Bakhdida (Qaraqosh). Od 8. mája tohto roku sa začalo s rekonštrukciou prvých 105 domov pôvodných kresťanských rodín, ktoré v súčasnosti žijú ako utečenci na území svojho štátu.

V najbližších mesiacoch bude pápežská nadácia ACN pokračovať v oslovovaní vlád, inštitúcií a iných humanitárnych organizácií a žiadať ich o účasť na kampani zameranej na získavanie finančných prostriedkov. Ďalšie informácie o iniciatíve a možnostiach podpory získate prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi (http://acn-slovensko.org/).

KAMPAŇ V ČÍSLACH:

2014

Rok, v ktorom ISIS obsadila iracký Mosul a mestá a obce na Ninivskej planine.

1 500 000

Odhadovaný počet kresťanov v Iraku pred vypuknutím vojny v roku 2003.

300 000

Odhadovaný maximálny počet kresťanov v Iraku v súčasnosti (presné čísla nie sú známe).

150 000

Počet kresťanov a príslušníkov iných náboženských menšín, ktorí boli po invázii Ninivskej planiny teroristickou organizáciou ISIS nútení opustiť svoje domovy v priebehu niekoľkých augustových dní v roku 2014.

95 000

Počet kresťanov (približne 12 000 rodín) v utečeneckých centrách na severe Iraku, ktorí sa stále nemôžu vrátiť domov na Ninivskú planinu a ktorých stravu a ubytovanie doteraz zabezpečovala a naďalej zabezpečuje pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need ako jediná organizácia.

9

Počet zničených miest a obcí na Ninivskej planine, ktorých obnova je cieľom projektu „Z ruín k domovu“.

12 970

Počet domov v obciach a mestách na Ninivskej planine (okrem Mosulu), ktoré boli počas okupácie ISIS poškodené, vypálené alebo úplne zničené.

188

Počet súkromných domov v obciach a mestách na Ninivskej planine, ktorých rekonštrukciu pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need doteraz úspešne podporila a zrealizovala.

404

Počet súkromných domov v meste Qaraqosh na Ninivskej planine, ktorých rekonštrukcia sa s podporou pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need už začala.

150

Počet súkromných domov v meste Bartella, ktorých rekonštrukcia sa s podporou pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need už začala.

13 160 000

Suma v eurách poskytnutá pápežskou nadáciou ACN – Aid to the Church in Need v čase od leta 2014 doteraz na potravinovú pomoc irackým kresťanským a iným utečencom vo vlastnej krajine.

9 956 100

Suma v eurách poskytnutá pápežskou nadáciou ACN – Aid to the Church in Need v čase od leta 2014 doteraz na nájom a ubytovanie vnútorne vysídlených kresťanov.

34 500 000

Celková suma v amerických dolároch, ktorá bola od roku 2014 doteraz vynaložená pápežskou nadáciou ACN – Aid to the Church in Need na udržanie irackých kresťanov v ich vlasti. Približne rovnaká suma na rovnaké účely pochádza od vlád niekoľkých krajín a od iných charitatívnych organizácií a darcov.

250 000 000

Vypočítaný odhad nákladov (v amerických dolároch) na rekonštrukciu súkromných domov v deviatich mestách a obciach na Ninivskej planine.

PODPORME SPOLOČNE ÚSILIE NA ZÁCHRANU PRENASLEDOVANÝCH KRESŤANOV

Podporiť prenasledovaných kresťanov môžete modlitbou, obetou a finančne:

- prevodom na účet nadácie (SK09 0900 0000 0051 2133 9396)

- on-line platbou na www.acn-slovensko.org prostredníctvom platformy DARUJME.SK (https://acn-slovensko.darujme.sk/1757/)

- prostredníctvom projektu DOBROMAT.SK (bezplatne z každého Vášho on-line nákupu)

- 2 % v roku 2018

( TK KBS, ACN; ml ) 20171124025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]