[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v ČR investovala vlani takmer miliardu do prospešných aktivít
P:3, 23. 11. 2017 15:16, ZAH

Praha 23. novembra (TS ČBK) Diecézy Rímskokatolíckej cirkvi v Čechách spolu vynaložili za rok 2016 takmer miliardu českých korún na aktivity, ktoré prinášajú úžitok celej spoločnosti. Okrem toho investovali v roku 2016 do regiónov i do svojej budúcej sebestačnosti celkom 1,1 miliardy Kč, z toho viac než 900 miliónov Kč išlo do pôdy, nehnuteľného majetku a hospodárskych aktivít. Biskupstvá zvýšili výnosy z vlastného hospodárenia s lesmi, pôdou a nehnuteľnosťami v regiónoch medziročne o 11% na 1,4 miliardy Kč, na daniach odviedla za rok 2016 takmer 114 miliónov Kč.

“Našim poslaním je, okrem iného, pomáhať blížnym a pozitívne prispievať k životu spoločnosti a miestnych komunít, v ktorých pôsobíme. Ide nám o to, aby nielen naše financovanie verejno-prospešných aktivít, ale i naše investície do budúcej samostatnosti prinášali spoločnosti úžitok. Snažíme sa o udržateľné lokálne hospodárenie s pôdou a vodou a dodržujeme etické štandardy pre finančné investície,” vysvetľuje Stanislav Přibyl, generálny sekretár Českej biskupskej konferencie.

Cirkev sa usiluje o lokálne a udržateľné hospodárenie podporujúce rozvoj regiónov

Do svojej budúcej sebestačnosti investovali diecézy rímskokatolíckej cirkvi v minulom roku celkom 1,1 miliardy českých korún, t. j. o cca 20 % viac než v roku 2015. Zatiaľ čo v roku 2015 smerovala prevažná časť týchto investícii do špeciálne zriadeného Katolíckeho fondu, v roku 2016 investície smerovali predovšetkým do nehnuteľností, poľnohospodárskej a lesnej pôdy a hospodárskych aktivít Cirkvi. Konkrétne išlo o 902 miliónov korún, teda viac než 80% celej investovanej čiastky.

Pri svojom hospodárení sa Cirkev snaží podporovať v regiónoch tvorbu pridanej hodnoty a nadväzujúcich pracovných miest. Pokiaľ to ide, snažia sa jednotlivé diecézy, aby spracovanie výnosov z cirkevných polí a lesov prebiehalo v rovnakom regióne v ktorom hospodária. “Naše hospodárenie podlieha prísnym etickým pravidlám. V žiadnom prípade neinvestujeme napríklad do zbrojného či tabakového priemyslu a preferujeme investície do spoločnosti podnikajúcich eticky a udržateľným spôsobom. Veríme, že i touto formou môžeme prispievať k zlepšovaniu života spoločnosti,” vysvetľuje Karel Matyska, ekonomický poradca Českej biskupskej konferencie.

Miliarda na spoločensky prospešné aktivity a zlepšenie života v regiónoch

K zlepšeniu života v regiónoch prispievajú jednotlivé diecézy Katolíckej cirkvi nielen skrze svoje hospodárenie, ale tiež pomocou priamych výdajov na zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúrne a sociálne aktivity a opravu pamiatok. Na tieto aktivity v spoločenskom záujme vydali všetky diecézy v súhrne vo vlaňajšom roku takmer miliardu korún, konkrétne 903 miliónov korún. Najviac - 704 miliónov korún - putovalo na opravu kultúrnych pamiatok. Zvyšok peňazí išlo do školstva a do sociálnej a zdravotníckej oblasti.

To, že Cirkev berie oblasť verejno-prospešných aktivít vážne, dokazuje i fakt, že v súčasnosti prevádzkujú jej diecézy priamo či nepriamo 337 charít, 60 škôl a školských zariadení a celkom 145 hospicov a stredísk domácej starostlivosti. V neposlednom rade Cirkev skrze projekt cirkevnaturistika.cz prispieva i k rozvoju cestovného ruchu v regiónoch a k propagácii pamiatok a miest mimo veľkých turistických centier. Ide o kombináciu duchovných služieb a turistického ruchu. Umožňuje ľuďom spomaliť, uvedomiť si duchovný rozmer života a zároveň im sprístupňuje bohaté kultúrne dedičstvo krajiny.

Výnosy z vlastného hospodárenia rímskokatolíckej cirkvi vzrástli o 11 %

Príjmy rímskokatolíckej cirkvi je možné rozdeliť do štyroch hlavných hlavných oblastí, medzi ktoré patria výnosy z vlastného hospodárenia, prijaté dary a kostolné zbierky, štátny príspevok (ktorý sa každý rok o 5 % znižuje) a ročná splátka finančnej náhrady zaa nevydaný cirkevný majetok. V súčasnosti tvoria peniaze od štátu najväčšiu časť príjmov rímskokatolíckej cirkvi, v budúcnosti sa ale bude musieť cirkev spoľahnúť predovšetkým na vlastné hospodárenie. Výnosy z vlastného hospodárenia v roku 2016 medziročne vzrástli o cca 11% a dosiahli vyše 1,4 miliardy korún.

“Cieľom je zvyšovať i v nasledujúcich rokoch výnosmi z vlastného hospodárenia tak, aby sa stali čo najskôr hlavným zdrojom našich príjmov. Vďaka tomu potom budeme môcť i naďalej investovať do spoločensky prospešných aktivít a pomoci blížnym,” hovorí Tomáš Holub.

Nielen dobrý hospodár, ale i dobrý zamestnávateľ

Diecézy rímskokatolíckej cirkvi v roku 2016 poskytovali zamestnanie viac než 12 tisíc ľuďom, nech už ako priami zamestnávatelia či sprostredkovane cez cirkevné charity, ktoré sú zriaďované jednotlivými diecézami. Na mzdy pre priamych zamestnancov biskupstvá a na svoju hlavnú činnosť (služby cirkvi, ako napríklad krsty, svadby, pohreby, pastoráciu, opravu kultúrnych pamiatok) vynaložila Katolícka cirkev v roku 2016 čiastku vo výške 2,6 miliárd korún. Priemerná mzda duchovných činila necelý 19 300 korún a zvýšila sa medziročne o 7%. U civilných zamestnancov (učitelia, sociálni pracovníci, zamestnanci v lesníctve, poľnohospodárstve, zdravotníctve a pod.) cirkev pokračovala v plnení svojho záväzku byť dobrým a stabilným zamestnávateľom.

Tieto informácie o hospodárenie rímskokatolíckej cirkvi za rok 2016 dnes zverejnila Česká biskupská konferencia (Zdroj: TS ČBK).

( TK KBS, TS ČBK, ml; ) 20171123028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]