TK KBS

Dnes je streda 24. 10. 2018   Meniny má Kvetoslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave sa konala diskusia o tom, aký je najlepší záujem dieťaťa
P:3, 14. 11. 2017 10:30, DOMBratislava 14. novembra (TK KBS) Kde sa nachádzajú najlepšie záujmy dieťaťa pri rozpade manželstva? Aké sú dôsledky rozpadu rodiny na spoločnosť? Aj na tieto otázky sa snažili dnes odpovedať na verejnej diskusii, ktorú zorganizovali v Aule Benedikta XVI. v priestoroch Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Konferencia biskupov Slovenska (KBS), Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar a Asociácia rodinných sudcov.

Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský v úvodnom príhovore príhovore pripomenul, že každé dieťa si želá mamu a otca. Keď sa rodina ocitne v kríze, každé dieťa si želá, aby sa mama a otec už viac nehádali a mali sa opäť radi, uviedol. Pri záchrane rodiny je podľa jeho slov veľmi dôležité uvažovať nad tým, čo je najlepším záujmom dieťaťa. “Diskusia sa vedie o tom, či pri hľadaní riešenia v týchto ťažkých okolnostiach majú viac prednosť záujmy detí, ktoré chcú úplnú rodinu alebo majú prednosť záujmy jednotlivých rodičov, ktorí už udržať rodinu pokope nevládzu alebo nechcú,” zdôraznil. Zo Zákona o rodine je podľa predsedu slovenskej biskupskej konferencie zrejmé, že je povinnosťou manželov vytvárať zdravé rodinné prostredie.

“Je povinnosťou spoločnosti manželstvo ako jedinečný zväzok všestranne chrániť a napomáhať jeho dobru,” povedal arcibiskup Zvolenský. Podľa neho sa zdá, že legislatíva vytvára dobré podmienky na rešpektovanie najlepších záujmov dieťaťa. “Tiež sa javí, že ďalší krok sa vyžaduje od tých, ktorí predpisy rodinného práva v praxi aplikujú a napĺňajú. Pripomeňme si dobré prípady, keď sudca v spolupráci so sociálnymi pracovníkmi, psychológmi a podpornými organizáciami dokázal zvrátiť osud rozpadajúcej sa rodiny a odvrátiť hroziaci rozvod. Nech sudca nie je ten, kto len okrúhlou pečiatkou spečatí rozpad rodiny, ktorá sa ešte dala zachrániť. Nerezignujme pred možnosťami, ktoré môžeme využiť,” povedal predseda KBS.

“Ak vynakladáme úsilie, aby sme po rozvode a rozpade manželstva utlmili všetky konflikty a nabádame rodičov aj cez súdne konanie, aby sa ich vzájomné vzťahy zlepšili s ohľadom na deti, presuňme toto ťažké úsilie do času ešte pred rozpadom manželstva,” pripomenul arcibiskup Zvolenský, ktorý v závere poďakoval všetkým sudcom, advokátom, sociálnym pracovníkom, aktivistom a zamestnancom mimovládnych organizácii, štátnym úradníkom, ale aj kňazom, zasväteným osobám a laikom vo farnostiach, teda všetkým tým ktorí svojou službou pomáhajú rodinám v kríze, a najmä deťom, aby nestratili otcov a mamy. Má nádej, že toto podujatie prispeje do mozaiky spoločného úsilia konkrétnej pomoci rodinám v kríze a najmä deťom.

Prítomným zástupcom viacerých organizácií, ministerstiev a inštitúcii sa prihovorili aj predseda združenia Úsmev ako dar Jozef Mikloško, predseda Asociácie rodinných sudcov Peter Rajňák, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš a bývalá ministerka práce Viera Tomanová, ktorá je v súčasnosti komisárkou pre deti. Po úvodných príhovoroch nasledovali vystúpenia zástupcov viacerých ministerstiev, inštitúcií a organizácií. Súčasťou boli aj moderované diskusie a workshopy. Cieľom konferencie bolo poukázať na skutočnosť, že najlepšie záujmy dieťaťa nie sú všeobecným pojmom, ale konkrétnym nástrojom na budovanie spoločnosti založenej na zdravých medziľudských vzťahoch.

Pojem najlepších záujmov dieťaťa má svoj konkrétny obsah, ktorý je možné vymedziť určovacími elementami (kritériami). Tak sa najlepšie záujmy dieťaťa môžu stať prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí. V užšom kontexte najlepšie záujmy dieťaťa reflektujú význam zdravej rodiny založenej na harmonických vzťahoch. Obsahom konferencie bola diskusia o tom, kde sa nachádzajú najlepšie záujmy dieťaťa pri rozpade manželstva, o širokom spektre dôsledkov rozpadu rodiny na spoločnosť vrátane rizika násilia na deťoch a o možnostiach intervencie zo strany štátu, cirkvi a spoločnosti ako nástrojoch prevencie pred rozpadom manželstiev.

TK KBS vydala k správe FOTO( TK KBS, ml; ml ) 20171114008   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 403 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018