TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mobilná aplikácia v Poľsku, ktorá pomôže ľuďom pripraviť sa na spoveď
P:3, 13. 11. 2017 11:43, ZAHPoľsko 13. novembra (TK KBS) Na XXI. provinciálnej kapitule Kongregácie zmŕtvychvstacov sa uvažovalo o tom, že dôležitým miestom realizácie charizmy tejto kongregácie je spovednica. Práve tejto službe sa má ich spoločenstvo venovať, čo spoločenstvu za cieľ stanovil už samotný zakladateľ Boží sluha Bogdan Jański.

Myšlienka otcov kapituly pohltila mladších spolubratov. Rozhodli sa spracovať spytovanie svedomia, ktoré nebude zohľadňovať len vek kajúcnika, stav, duchovno, ale aj jeho zamestnanie. Ako uvažuje otec biskup Wiesław Śpiewak CR, ordinár diecézy Hamilton na Bermudách: „Takéto členenie sa zdá byť veľmi užitočné, nakoľko svet, v ktorom žijeme je svetom stále väčšej a väčšej špecializácie a formy všeobecné sa stávajú príliš všeobecnými, pričom riskujeme, že stratíme schopnosť opísať, či dotknúť sa situácií, ktoré sú typické pre danú skupinu osôb. Preto sa spracovanie špeciálnych spytovaní svedomia nielen podľa veku alebo ciest realizácie povolania, ale aj rozmanitých zamestnaní stáva užitočným”. Takto vznikli prvé spytovania svedomia. Úmyslom autorov je vytvoriť aj ďalšie, ktoré sa budú dotýkať rôznych povolaní a úloh v spoločnosti. 


Každý grafický element aplikácie nezdôrazňuje hriech, ale víťazstvo. Logo aplikácie tvoria dve dlane: Ježišova (držiaca) Adamovu, teda nápad bol čerpaný z ikony zostúpenia do priepasti. Ten prvý motív nám poukazuje na to, že spoveď je dlaň Ježiša, vystretá smerom k nám, aby nás zachránil, zdvihol, vyviedol z našej osobnej biedy, ako by povedal sluha Boží, otec Paweł Smolikowski CR. Postačí, keď vystrieme ruku v smere k Ježišovi - vyznáme hriechy a on nás zachytí a nedovolí nám utopiť sa. Po vstupe na hlavnú stránku vidíme interiér materského kostola zmŕtvychvstalcov v Krakove. Na hlavnom oltári je postava Zmŕtvychvstalého, pripomínajúca nám víťazstvo Krista a naše povolanie k poslednému zmŕtvychvstaniu, ale tiež potrebu zmŕtvychvstania z našich každodenných hriechov a slabostí.  Pred postavou je umiestnený latinský nápis: UBI SPIRITUS DOMINI IBI LIBERTAS, teda KDE JE DUCH PÁNA, TAM JE SLOBODA. Je to pozvanie k tomu, aby sme sa pri spytovaní svedomia neohraničili len na zostavenie akejsi súvahy, ale aby sme od začiatku, cez modlitbu odhalili kvalitu nášho vzťahu s Bohom, nanovo sa otvorili Jeho daru slobody a dovolili Bohu si nás pritúliť.

Úvodné slovo do aplikácie napísal biskup Wiesław Śpiewak CR. Veľmi trefne prirovnal spytovanie svedomia k zrkadlu, ktoré pred nami odkrýva tajomstvo stavu našej duše, píše: „Je to všetko náradie. Človeku prináleží rozhodnutie, ktoré sa dotýka využitia tohto náradia. A takéto rozhodnutie vyžaduje odvahu, pretože musíte rátať s duchovnými vráskami, starnutím a nedostatkami duchovnej úrody, s nedostatkami duchovnej postavy či oblečenia, čo si môže vyžadovať isté korekčné úpravy v rámci duchovnej plastickej chirurgie. Nie je to jednoduchý postup, avšak stojí za to, keďže cenou je duchovná krása a večná spása”.

Čo môžete nájsť v aplikácii? Učenie Katechizmu Katolíckej Cirkvi týkajúce sa spovede, modlitby pred spytovaním svedomia, spytovania svedomia (aktuálne 13), modlitby pred spoveďou, priebeh spovede, modlitbu po spovedi, rôzne modlitby (ako pomôcka k splneniu pokánia) a zopár informácií o autoroch, teda o Kongregácii zmŕtvychvstalcov.

Názov aplikácie: Rachunek Sumienia / Podporovaný systém: android, IOS / Projekt: firma LaSoft http://lasoft.pl/
Linki na stiahnutie aplikácie:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lasoft.Rachunek_Sumienia
https://itunes.apple.com/pl/app/id1105809615?mt=8

Zdroj: Ekai.pl / Preložila: Tatiana Janočková( TK KBS, tja; ml; pz ) 20171113025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 612 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018