TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Tesárskych Mlyňanoch si pripomenuli výročie úmrtia arcibiskupa Gábriša
P:3, 13. 11. 2017 08:25, DOMTesárske Mlyňany 13. novembra (TK KBS) V pondelok 13. novembra 2017 uplynie 30 rokov od smrti arcibiskupa Mons. Júliusa Gábriša. Pri tejto príležitosti slávili v sobotu 11. novembra 2017, na sviatok sv. Martina, spomienkovú svätú omšu v jeho rodisku v Tesárskych Mlyňanoch.

Hlavným celebrantom bol trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Spolu s ním koncentroval emeritný trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, generálny vikár trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Pavčír a synovec arcibiskupa Gábriša, Dr. Jozef Gábriš spolu s niekoľkými desiatkami kňazov z nitrianskej a trnavskej arcidiecézy. Väčšina z prítomných kňazov boli kňazi, ktorých svätiteľom bol práve arcibiskup Július Gábriš.

Julius Gabris, Tesarske Mlynany, Vyrocie, 2017

Spomienkovej svätej omši predchádzala prezentácia o živote a pôsobení Mons. Júliusa Gábriša. V homílii, ktorú predniesol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák vyzdvihol nebojácnosť voči totalitnému režimu a otcovský prístup zosnulého arcibiskupa voči svojim veriacim a partikulárnej cirkvi. Zároveň vyzdvihol oddanosť a vernosť pápežovi zosnulého arcibiskupa. V závere svätej omše si na svojho svätiteľa s úctou a vďakou zaspomínal aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Ten tak isto ocenil kňazské ale i biskupské kvality arcibiskupa Gábriša a dal tohto "Pánovho pomazaného" za vzor kňazom ale i biskupom. Po svätej omši nasledoval sprievod k hrobke zosnulého arcibiskupa, informoval TK KBS Michal Hnát.

Julius Gabris, Tesarske Mlynany, Vyrocie, 2017

Július Gábriš sa narodil 5. decembra 1913 v Tesároch nad Žitavou. Po skončení ľudovej školy v rodnej obci odišiel študovať na Gymnázium do Zlatých Moraviec, ktoré ukončil 26. júna 1933 maturitou. Ako chlapec prejavil túžbu slúžiť Bohu, roky bol miništrantom, a táto túžba sa splnila po maturite, keď ho prijali do Biskupského seminára v Trnave. Tu prežil ako bohoslovec 3 roky až do zriadenia Bohosloveckej fakulty v Bratislave v roku 1936. Zo seminára z Trnavy prešiel do Bratislavy, kde na Teologickej fakulte ukončil štúdium 25. júna 1938. Za kňaza bol vysvätený na druhý deň 26. júna 1938 v Bratislave biskupom Pavlom Jantauschom, apoštolským administrátorom trnavským.

Ako kaplán pôsobil v Tekovských Lužanoch, v Holíči, Stupave a v Mojmírovciach. V roku 1938 – 1942 absolvoval Filozofickú fakultu a v rokoch 1940 – 1944 Prírodovedeckú fakultu v Bratislave, ktorú ukončil 25. novembra 1944 akademickým titulom RNDr. (doktor prírodných vied), ktorý získal ako druhý na Slovensku. V novembri 1941 odišiel z pastorácie učiť na Biskupské gymnázium do Trnavy ako profesor dejepisu, zemepisu, občianskej náuky a náboženstva, kde pôsobil do roku 1950. Od roku 1945 bol správcom kostola sv. Heleny v Trnave. V roku 1948 sa stal prosynodálnym sudcom. Ako profesor začal byť aj literárne činný. Od roku 1950 bol kaplánom v Mojmírovciach a neskôr pôsobil ako správca farnosti v Jablonici do roku 1962. Potom ho vtedajší biskup Ambróz Lazík preložil do Nového Mesta nad Váhom za správcu novomestskej Prepozitúry.

Julius Gabris, Tesarske Mlynany, Vyrocie, 2017

Pätnásteho mája 1968 ho biskup Ambróz Lazík menoval generálnym vikárom apoštolskej administratúry v Trnave a 18. novembra toho istého roku sa stal infulovaným novomestským prepoštom. Po smrti biskupa Lazíka 20. apríla 1969, menoval pápež Pavol VI. 23. apríla 1969 Mons. Júliusa Gábriša za ordinára apoštolskej administratúry trnavskej s právami rezidenciálneho biskupa. Štyri roky trvalo kým sa Vláda ČSSR a Vatikán dohodli na menovaní štyroch biskupov pre vtedajšie Československo

Dňa 19. februára 1973 boli vymenovaní pápežom Pavlom VI. traja biskupi pre Slovensko - Mons. Jozef Feranec, Mons. JUDr. Ján Pásztor a Mons. Július Gábriš. Konsekrácia sa konala 3. marca 1973 v Katedrále sv. Emeráma na nitrianskom hrade prostredníctvom arcibiskupa, kartáginského neskoršieho kardinála Agostina Casaroliho a spolusvätiteľov biskupov Štěpána Trochtu a Františka Tomáška. Biskup Gábriš si zvolil heslo: „Cum Auxilio Divino“ (S Božou pomocou). Keď bola v roku 1977 zriadená slovenská cirkevná provincia s metropolitným sídlom v Trnave a za katedrálu bol ustanovený kostol sv. Jána Krstiteľa Dr. Gábriš si zmenil svoj erb aj heslo: „Deo Aduivante et Sancta Maria Intercedente“ (S Božou pomocou a na príhovor Panny Márie).

Julius Gabris, Tesarske Mlynany, Vyrocie, 2017

Arcibiskup Gábriš bol známy ako výborný kazateľ. Jeho strhujúci prejav, teologicky a filozoficky fundované príhovory podložené históriou, zanechávali veľké stopy v srdciach poslucháčov. Napísal i viacero učebníc pre študentov. Bol prispievateľom do Duchovného pastiera, Katolíckych novín a iných vedeckých časopisov. Arcibiskup Dr. Július Gábriš sa krátko pred svojou smrťou vyjadril, že odprosuje všetkých, ktorým vedome alebo nevedome ublížil. Zomieral s úsmevom na perách, keď sa práve rozozvučali zvony trnavského dómu sv. Mikuláša, ktoré pozývali veriacich na bohoslužby. 13. novembra sa totiž začala novéna k trnavskej Panne Márii, ktorú vždy otváral biskup. Vtedy tomu však už nemohlo byť tak, lebo stolec trnavského arcipastiera ostal prázdny. On bol pozvaný hlaholom zvonov na audienciu k svojmu Majstrovi, ktorému slúžil celý život.

Zomrel 13. novembra 1987 o 15.50 hod. počas svätej omše za zomierajúcich. Pri konsekračných slovách sa mu objavil na tvári blažený úsmev a posledný výdych zomierajúceho veľkňaza bol pri slovách: „Hľa Baránok boží, ktorý sníma hriechy sveta. Blažení tí, čo sú pozvaní na hostinu Baránkovu!“ Piaty deň po jeho smrti dňa 18. novembra 1987 bol stanovený ako deň jeho pohrebu. Pohrebné obrady v katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave začali o 9.00 hod a vykonal ich Mons. Jozef Feranec za prítomnosti viacerých kardinálov a biskupov, kňazov zo všetkých kútov Slovenska a nespočetného zástupu veriacich. Pápežským legátom bol arcibiskup a kardinál Achille Silvestrini, arcibiskup Francesco Colasuono a arcibiskup John Bukovský. Nechýbal ani František kardinál Tomášek arcibiskup pražský a prímas český, ktorý bol osobným priateľom Mons. Gábriša Po pohrebnej svätej omši previezli telesné pozostatky arcibiskupa Gábriša do rodnej obce Tesárske Mlyňany, kde celebroval zádušnú svätú omšu biskup Ján Pásztor. Za zvukov piesne „K nebesiam dnes zaleť pieseň“ bolo telo arcibiskupa RNDr. Júliusa Gábriša uložené do hrobky na dočasný odpočinok.( TK KBS, mhn, ml; pz ) 20171113014   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 642 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018