[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 17. 05. 2022   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František uznal heroické cnosti pápeža Jána Pavla I.
P:3, 09. 11. 2017 15:07, ZAH

Vatikán 9. novembra (TK KBS) Pápež Ján Pavol I. je o krok bližšie k svätorečeniu. Pápež František pri stredajšom stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých kardinálom Angelom Amatom odsúhlasil vystavenie dekrétu, ktorý potvrdzuje heroické cnosti Božieho služobníka Albina Lucianiho. Svätý Otec tiež autorizoval sedem ďalších dekrétov, dva z nich o mučeníctve a päť týkajúcich sa heroických cností.

Pontifikát pápeža Jána Pavla I. bol jedným z najkratších. Napriek tomu, že trval len 33 dní, zanechal v dejinách Katolíckej cirkvi nezmazateľnú stopu. „Usmievajúci sa pápež“, ako ho mnohí prezývali, počas svojho pôsobenia na Petrovom stolci pripravil deväť príhovorov, tri posolstvá, napísal tri apoštolské listy a štyri ďalšie listy, dve homílie a stihol päť nedeľných modlitieb Anjel Pána a štyri stredajšie generálne audiencie.

Ak nie počas tohto krátkeho pontifikátu, tak potom nepochybne vďaka dlhoročným skúsenostiam kňaza, biskupa Benátok a neskôr kardinála preukázal, že je pokorným človekom, mužom viery. Láska k Bohu a láska k blížnemu bola jeho zvláštnym znamením.

Albino Luciani sa narodil v roku 1912 vo Forno di Canale na severe Talianska a pochádzal z chudobnej robotníckej rodiny. V ten istý deň ho pokrstila pôrodná asistentka, keďže bol v nebezpečenstve smrti. O dva dni neskôr krst formalizoval kňaz v miestnom chráme. Kňazom sa stal, keď mal 33 rokov. Študoval teológiu, doktorát získal na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Neskôr vyučoval dogmatiku, morálnu teológiu a kánonické právo.

Za biskupa v diecéze Vittorio Veneto ho vymenoval pápež Ján XXIII. Zúčastnil sa na Druhom vatikánskom koncile a v roku 1969 ho pápež Pavol VI. vymenoval za patriarchu Benátok. Ten istý pápež ho o štyri roky neskôr povýšil na kardinála.

Kardinálsky zbor zvolil Albina Lucianiho za 263. pápeža v poradí. Stalo sa tak 26. augusta 1978 pri treťom sčítaní hlasov hneď v prvý deň konkláve. Ako prvý pontifik v dejinách si zvolil dvojité meno – Ján Pavol I., lebo chcel nadviazať na dielo svojich predchodcov, pápežov Jána XXIII. a Pavla VI.

Svoj razantný odstup k pompéznosti a vonkajšej paráde prejavil Boží služobník Ján Pavol I. hneď po zvolení, keď odmietol tradičnú pápežskú korunováciu a pri svojej inaugurácii na Námestí sv. Petra si prevzal iba pálium ako znak svojho pastoračného úradu. Ľudí si získal svojou láskavosťou a prívetivosťou, priateľským vystupovaním a zmyslom pre humor. Novinárov očaril svojou brilantnou vyjadrovacou schopnosťou.

Šesťbodový plán pápeža Jána Pavla I. naznačoval cestu talianskeho pontifika. Albino Luciani plánoval obnoviť Cirkev uvedením Druhého vatikánskeho koncilu do praxe, revidovaním kánonického práva, pripomínaním dôležitosti ohlasovať evanjelium, šíriť jednotu, dialóg, svetový mier a sociálnu spravodlivosť.

Nástupcovia Albina Lucianiho na Petrovom stolci hovorili o ňom ako o mužovi s jemnou dušou a srdcom plným lásky. Ján Pavol II. vyzdvihol jeho hodnoty viery, nádeje a lásky. Benedikt XVI. pripomenul, že napriek krátkemu pontifikátu si dokázal získať srdcia ľudí. Pre pápeža Františka bol ikonou milosrdenstva a pokory. Jeho príhovoru sa pripisujú dva zázraky, ktoré v súčasnosti skúma Kongregácia pre kauzy svätých.

( TK KBS, RV ej; pz ) 20171109020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním