[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Tomáš Galis zasvätil diecézu Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie
P:3, 09. 10. 2017 09:50, DOM

Žilina 9. októbra (TK KBS) Žilinský biskup Tomáš Galis zasvätil diecézu Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie. Diecézu pod jej ochranu zveril v rámci víkendovej slávnosti v Rajeckej Lesnej. Urobil tak symbolicky v roku 100. výročia Fatimských zjavení. Na túto udalosť sa pripravovali veriaci vo farnostiach, spoločenstvách a rodinách deviatnikom, ktorý zostavil člen liturgickej komisie KBS Štefan Fábry.

„Preblahoslavená Panna Mária, Božia rodička, hoci sme hriešni, predsa pred očami všemohúceho Boha a celého neba padáme k tvojim nohám a volíme si ťa dnes za svoju ochrankyňu a matku, za svojou orodovníčku u tvojho syna Ježiša,” povedal biskup Galis. Modlitbou zasvätenia zveril biskup Galis diecézu, všetky farnosti, rodiny, starších i mladých pod neustálu ochranu Nepoškvrneného srdca Panny Márie. „Toto človeka dvíha, kto to urobí, tak aj keď možno prežíva ťažkosti, má chorobu, má rôzne nepríjemnosti, môžu to byť tie telesné, môžu to byť aj duchovné,niekedy aj tie psychické, ale to práve, že keď ponúkne, tak ho to začne premieňať, začne ho to akosi tak že vládze všetko uniesť a ešte ponúkať aj za drohých ako dobrovoľnú obetu“.

Biskup Galis pripomenul sté výročie zjavenia Panny Márie vo Fatime a jeho odkaz v ochote obetovať sa a vynahradiť za hriešnikov. "Je zaujímavé, že Panna Mária sa zjavila trom pastierikom počas prvej svetovej vojny v oblasti, ktorej názov sa do slovenčiny prekladá ako Údolie pokoja. Tak ako vtedy, aj dnes Európa a svet potrebuje pokoj. Pokoj, ktorý nám ale nedá nikto a nič zo sveta, ale je Božím darom na príhovor Panny Márie", zdôraznil žilinský biskup. Slávnosti sa zúčastnilo hojné množstvo pútnikov a kňazov zo všetkých kútov diecézy.

Zasväteniu predchádzali fatimské slávnosti, ktoré sa v Rajeckej Lesnej konajú vždy v prvú sobotu v mesiaci od mája do októbra. „Je tu bazilika, je tu kostol, ale tu boli tie fatimské soboty a vždy s takou radosťou, s takou nádejou a tak poviem pravdu, už tá obeta alebo to všetko už pomaličky teraz tak utácha. Práve v tom zasvätení diezécy Matke Božej a tak možno aj to posilnenie, čo potrebujeme tú našu diecézu, pre kňazov, pre rehoľníkov, ale najmä pre tých, ktorí si dávajú vzťahy, ktorí jednoducho kráčajú pred Bohom, ktorí idú za ním a hľadajú cestu s Pannou Máriou,” hovorí správca farnosti Ján Rusnák. V programe slávnosti bol aj dramatické pásmo a modlitba posvätného ruženca (Zdroj: Rádio LUMEN / Júlia Kavecká).

K správe bolo vydané FOTO.

( TK KBS, RL, jka; ml; pz ) 20171009015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]