[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločenstvo veriacich z Považského Podhradia putovalo po stopách mučeníkov
P:3, 09. 10. 2017 09:46, DOM

Považské Podhradie 9. októbra (TK KBS) Miništranti, mladé rodiny i seniori z farnosti Považské Podhradie putovali v uplynulých dňoch v rámci stého výročia fatimských zjavení do Českej republiky. Chceli si pripomenúť i uctiť mučeníkov ateistického komunistického režimu, pred ktorým varovala Panna Mária vo Fatime. Cestou na miesta, kde boli po zrušení kláštorov násilne odvlečení a v neľudských podmienkach internovaní rehoľníci a rehoľníčky, sa 50 pútnici zastavili a modlili k patrónovi filiálky Orlové v pútnickom chráme sv. Jána Nepomuckého v Žďári nad Sázavou.

V Českomoravskom fatimskom stredisku v Koclířove pri Svitavách sa pomodlili ruženec a uctili si sv. Jána Pavla II. i svätých fatimských pastierikov. Vo farskom kostole si vypočuli prednášku o histórii fatimského strediska i o kostole, v ktorom sú relikvie sv. Filomény a pomodlili sa k nej litánie. Svätú omšu slávili v chráme kláštora na Hore Matky Božej v Králíkách, kde boli od roku 1950 internovaní rehoľníci a vypočuli si informáciu o slovenskom dominikánovi P. Mikulášovi Jozefovi Lexmannovi OP, ktorý pred 65 rokmi zomrel mučeníckou smrťou.

Po prenocovaní v Pútnickom dome Matky Božej odišli pútnici cez Poľsko do Bílé Vody pri Jeseníku, kde v bývalom kláštore a domoch po odsunutých sudetských Nemcoch bolo od roku 1950 do konca totality internovaných vyše tisíc rehoľných sestier väčšinou v dôchodkovom veku, pretože mladé sestry museli pracovať na družstvách a v továrňach. Po odsune Nemcov zostala v Bílé Vodě iba malá časť pôvodných obyvateľov, ale tí nesmeli sestrám pomáhať. Staré sestry, ktoré svoj aktívny život prežili v službe v nemocniciach, starobíncoch, sirotíncoch a školách si museli domy, ktoré boli 4 roky opustené, opravovať samé. Svojou láskou, dobrotou a trpezlivosťou si však postupne získavali ľudí, takže im mnohí aj napriek zákazu tajne pomáhali a do dnešných dní sa na sestry zachovala pekná spomienka. Svätú omšu obetovali spolu s kňazom a členmi Inštitútu Krista Veľkňaza, ktorý tam má pobočku a stará sa o 25 obyvateľov domova v bývalom kláštore. Kňaz, člen IVK, rodák z Oravy, ktorý je aj miestnym farárom podrobne informoval o pôvode kláštora a kláštornej školy i o novodobej smutnej histórii v minulom storočí. Potom odišli pútnici na cintorín. Ani po smrti nemohli byť sestry pochované na kláštorných cintorínoch a tak na miestnom cintoríne je 476 hrobov, pripomínajúcich zlobu a nenávisť bezbožnej ideológie. Na múre cintorína je pamätná tabuľa o vyhlásení cintorína za národnú kultúrnu pamiatku ako spomienka na rehoľné sestry, internované v Bílé Vodě.

Bolestná atmosféra silne zapôsobila na všetkých pútnikov, z ktorých jedna z nich tam má pochovanú tetu - rehoľnú sestru zo Šebešťanovej. Modlitba znela nielen za sestry, ale aj za tých, ktorí nesú zodpovednosť za ich utrpenie. Jeden muž, dojatý pohľadom na hroby a zrejme aj spravodlivo nahnevaný poznamenal, že by sa bolo treba nielen opýtať, prečo sa od revolúcie nehovorilo a nehovorí o hroznej nenávisti, nespravodlivosti a zlobe minulého režimu vo veľkej časti sveta, ale že by aj na takéto miesta mali prichádzať všetci pohrobkovia totalitných režimov minulého storočia i tí, ktorí banujú za dvojkorunovým mliekom, aby videli, akým veľkým utrpením bolo platené. Po návšteve Múzea sestry Ernstovej sa pútnici vrátili do svoje farnosti.

TK KBS informovala Farnosť Považské Podhradie

( TK KBS, fpp; ml; pz ) 20171009012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]