TK KBS

Dnes je piatok 10. 04. 2020   Meniny má Igor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločenstvo veriacich z Považského Podhradia putovalo po stopách mučeníkov
P:3, 09. 10. 2017 09:46, DOMPovažské Podhradie 9. októbra (TK KBS) Miništranti, mladé rodiny i seniori z farnosti Považské Podhradie putovali v uplynulých dňoch v rámci stého výročia fatimských zjavení do Českej republiky. Chceli si pripomenúť i uctiť mučeníkov ateistického komunistického režimu, pred ktorým varovala Panna Mária vo Fatime. Cestou na miesta, kde boli po zrušení kláštorov násilne odvlečení a v neľudských podmienkach internovaní rehoľníci a rehoľníčky, sa 50 pútnici zastavili a modlili k patrónovi filiálky Orlové v pútnickom chráme sv. Jána Nepomuckého v Žďári nad Sázavou.

V Českomoravskom fatimskom stredisku v Koclířove pri Svitavách sa pomodlili ruženec a uctili si sv. Jána Pavla II. i svätých fatimských pastierikov. Vo farskom kostole si vypočuli prednášku o histórii fatimského strediska i o kostole, v ktorom sú relikvie sv. Filomény a pomodlili sa k nej litánie. Svätú omšu slávili v chráme kláštora na Hore Matky Božej v Králíkách, kde boli od roku 1950 internovaní rehoľníci a vypočuli si informáciu o slovenskom dominikánovi P. Mikulášovi Jozefovi Lexmannovi OP, ktorý pred 65 rokmi zomrel mučeníckou smrťou.

Po prenocovaní v Pútnickom dome Matky Božej odišli pútnici cez Poľsko do Bílé Vody pri Jeseníku, kde v bývalom kláštore a domoch po odsunutých sudetských Nemcoch bolo od roku 1950 do konca totality internovaných vyše tisíc rehoľných sestier väčšinou v dôchodkovom veku, pretože mladé sestry museli pracovať na družstvách a v továrňach. Po odsune Nemcov zostala v Bílé Vodě iba malá časť pôvodných obyvateľov, ale tí nesmeli sestrám pomáhať. Staré sestry, ktoré svoj aktívny život prežili v službe v nemocniciach, starobíncoch, sirotíncoch a školách si museli domy, ktoré boli 4 roky opustené, opravovať samé. Svojou láskou, dobrotou a trpezlivosťou si však postupne získavali ľudí, takže im mnohí aj napriek zákazu tajne pomáhali a do dnešných dní sa na sestry zachovala pekná spomienka. Svätú omšu obetovali spolu s kňazom a členmi Inštitútu Krista Veľkňaza, ktorý tam má pobočku a stará sa o 25 obyvateľov domova v bývalom kláštore. Kňaz, člen IVK, rodák z Oravy, ktorý je aj miestnym farárom podrobne informoval o pôvode kláštora a kláštornej školy i o novodobej smutnej histórii v minulom storočí. Potom odišli pútnici na cintorín. Ani po smrti nemohli byť sestry pochované na kláštorných cintorínoch a tak na miestnom cintoríne je 476 hrobov, pripomínajúcich zlobu a nenávisť bezbožnej ideológie. Na múre cintorína je pamätná tabuľa o vyhlásení cintorína za národnú kultúrnu pamiatku ako spomienka na rehoľné sestry, internované v Bílé Vodě.

Bolestná atmosféra silne zapôsobila na všetkých pútnikov, z ktorých jedna z nich tam má pochovanú tetu - rehoľnú sestru zo Šebešťanovej. Modlitba znela nielen za sestry, ale aj za tých, ktorí nesú zodpovednosť za ich utrpenie. Jeden muž, dojatý pohľadom na hroby a zrejme aj spravodlivo nahnevaný poznamenal, že by sa bolo treba nielen opýtať, prečo sa od revolúcie nehovorilo a nehovorí o hroznej nenávisti, nespravodlivosti a zlobe minulého režimu vo veľkej časti sveta, ale že by aj na takéto miesta mali prichádzať všetci pohrobkovia totalitných režimov minulého storočia i tí, ktorí banujú za dvojkorunovým mliekom, aby videli, akým veľkým utrpením bolo platené. Po návšteve Múzea sestry Ernstovej sa pútnici vrátili do svoje farnosti.

TK KBS informovala Farnosť Považské Podhradie( TK KBS, fpp; ml; pz ) 20171009012   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 608 x[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020