[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 18. 09. 2024   Meniny má Eugénia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Záverečné posolstvo z plenárneho zasadnutia CCEE v bieloruskom Minsku
P:3, 03. 10. 2017 11:23, ZAH

Minsk 3. októbra (TK KBS) Bieloruský Minsk privítal po prvýkrát v histórii plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Členovia Rady sa zišli na pozvanie minského arcibiskupa Mons. Tadeusza Kondrusiewicza od 27. septembra do 1. októbra. Slovensko zastupoval košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Prinášame záverečné posolstvo z plenárneho zasadnutia CCEE.

-

Cirkev miluje Európu a verí v jej budúcnosť

Cirkev miluje Európu a verí v jej budúcnosť: Európa nie je len zjednotenou krajinou, ale predstavuje aj duchovnú úlohu. Na plenárnom zasadaní, ktoré sa konalo v bieloruskom Minsku sme obnovili svoj záväzok horlivo sa podieľať na ceste nášho kontinentu, ktorý môže recipročne ponúknuť ostatným niečo hodnotné.

Úlohou našej Rady je podporovať spoločenstvo medzi duchovnými pastiermi rôznych krajín a nachádzať cesty, aby mohol hlas Pána Ježiša znovu zaznieť v srdci „európskeho človeka“, kultúry a spoločnosti: kde inde by mohla byť ľudská dôstojnosť pevne zakotvená, ak nie v Ježišovi, Božom Synovi, ktorý sa stal človekom? To je špecifický príspevok kresťanstva k európskej identite, ktorého živým svedectvom sú dve tisícročia charity, umenia a kultúry.

S láskou si osvojujeme výzvu Svätého Otca Františka na „nový a odvážny zápal za tento milovaný kontinent“. Pri tomto zapálenom úsilí nesmieme chýbať, vedomí si toho, že máme byť poslami dobrej zvesti. Táto zvesť, ktorú dlžíme svetu, je vznešená a mocná, no chudobne vyzbrojená. Ježišovo evanjelium je trvalým zdrojom európskych dejín, európskej humanistickej vzdelanosti, demokracie, ľudských práv a povinností. Rovnako však je aj ich najistejším garantom!

Napriek tlakom smerujúcim ku izolácii veríme v jednotu duchovných a etických ideálov, ktorá je odjakživa dušou a údelom Európy. Tak ako veríme v neustálu cestu zmierenia, ktorá je nielen súčasťou dejín, ale aj života, a ktorá vedie k rešpektovaniu a k oceneniu rozličných tradícií a náboženstiev, prekonávajúc tak každý extrémizmus.

Otvorenosť voči náboženstvu, transcendentnu, solidárnym vzťahom a spoločenstvu mala svoj vzor v evanjeliu a odhalila jedinečnú dôstojnosť ľudskej osoby. Tieto hodnoty inšpirovali Európu na jej, nie vždy ľahkej ceste, kde zakúsila obmedzenia i omyly. Samotný jav migrácie je prežiarený touto dušou, keď napriek ťažkostiam a obavám prebieha pod záštitou prijatia, integrácie a legálnosti. Uvedomujeme si potrebu spoločného úsilia a zodpovednosti.

Chceme povzbudiť všetky národy a krajiny, aby reagovali na silné vplyvy sekularizmu, ktoré vedú k životu bez Boha či k jeho vytesneniu a uzavretiu do súkromného priestoru, čo podporuje individualizmus a vytvára osamelosť. Navyše je zrejmé, že otvorenosť voči životu v každej jeho etape je znakom nádeje a miera pôrodnosti je najlepším znakom zdravia spoločnosti.

Práve mládež – ktorej bude venovaná nastávajúca biskupská synoda Cirkvi – bola ďalšou témou, ktorej sme sa spoločne venovali. Európski biskupi prejavili veľkú náklonnosť voči mladým: náklonnosť, ktorá sa premieta do modlitby, väčšej blízkosti, túžby počúvať a trpezlivo sprevádzať mladých.

Cirkev pevne verí v mladých, váži si ich a dôveruje im ako matka svojim deťom. Počas zasadania sa vynorili aj isté starosti, týkajúce sa tekutej kultúry, ktorú všetci vdychujeme, rozšírenej individualistickej podráždenosti plodiacej neistotu a osamelosť, a tiež ohľadom niektorých konfliktov a nespravodlivostí, ktoré i dnes naďalej zraňujú dobro mieru a pokoja. To sú dôvody posilňujúce našu snahu kráčať po boku mladých a povzbudzovať ich, aby zakúsili, že evanjelium je ohlasovaním veľkého „áno“ životu, láske, slobode, radosti: znamená povedať „áno“ Kristovi.

Naše spoločenstvá sú na tejto ceste s nami a s našimi kňazmi, aby boli znamením nádeje, jednoty a činorodej lásky. Hlbokým a živým koreňom je Kristus, ktorý hovorí k srdcu a mysli každého človeka na tomto kontinente, aby okrem politiky a ekonómie našiel aj sám seba.

Radi by sme, aby do srdca Európy prenikli Ježišove slová: „Neboj sa, ja som s tebou!“. Neboj sa, stará Európa, byť sama sebou, znovu sa vydaj na cestu svojich otcov, ktorí o snívali o tebe ako o domove národov a národností, o plodnej matke mnohých detí a kultúr, krajine otvorenej a integrálnej ľudskosti. Áno, neboj sa, dôveruj! Cirkev, ktorá je odborníčkou na ľudskosť, je tvojou priateľkou: s pohľadom upretým na Krista a s evanjeliom v ruke kráča s Tebou k zmiereniu, spravodlivosti a pokoju v budúcnosti (Preložila: KBS / Mária Spišiaková / Snímka: Ilustračná - Plenárne zasadnutie CCEE v Monaku)

-

"Cirkev miluje Európu a verí v jej budúcnosť. Európa nie je len územie, ale je to duchovná úloha. [...] Úlohou našej rady je [...] znovu nájsť cesty, aby hlas Pána Ježiša znovu zaznel v srdci ‚európskeho človeka‘, v kultúre a spoločnosti. Napriek tlaku, ktorý nás chce izolovať, veríme v jednotu duchovných a etických ideálov, ktoré sú od vekov dušou a údelom Európy. [...] Cirkev pevne verí v mladých, má k nim úctu a dôveru.“ To je aspoň niekoľko myšlienok zo záverečného vyhlásenia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktoré prijala na záver svojho plenárneho zasadnutia, ktoré sa konalo od 27. septembra do 1. októbra v Minsku.

Biskupi sa venovali dvom dôležitým témam, a to pripravovanej biskupskej synode o mladých a aktuálnej situácii v Európe. Slovensko zastupoval Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup. Počas stretnutia bola schválená nová štruktúra komisií CCEE. V záujme lepšej odpovede na aktuálne potreby pastorácie v Európe boli vytvorené nasledujúce komisie: Mladí, Evanjelizácia a kultúra, Rodina a život, Sociálna pastorácia. Prítomní vyjadrili vďačnosť a úctu vedúcim predchádzajúcich komisií za ich päťročnú prácu.

Najbližšie stretnutie Rady európskych biskupských konferencií sa bude konať v dňoch 13. až 16. septembra 2018 v poľskej Poznani na pozvanie miestneho arcibiskupa Mons. Stanislava Gądeckého, predsedu Konferencie biskupov Poľska a podpredsedu CCEE. Poľsko si v tom čase pripomenie 1050. výročie príchodu prvého biskupa na územie krajiny a storočnicu poľskej nezávislosti.

( TK KBS, RV ab, CCEE, msp; ml ) 20171003008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]