TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave blahorečia saleziána kňaza Titusa Zemana (1. deň víkendu)
P:3, 29. 09. 2017 21:00, DOMBratislava 29. septembra (TK KBS) V Bratislave blahorečia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Víkend blahorečenia začal modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Martina. Do hlavného mesta už pricestoval aj legát pápeža Františka kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, ďalší hostia a stovky mladých so saleziánskych stredísk.


1. Do Bratislavy dorazili saleziánski mladí z celého Slovenska
2. Modlitbová vigília s adoráciou v Katedrále sv. Martina


V predvečer blahorečenia pricestovali do hlavného mesta stovky mladých zo saleziánskych stredísk z celého Slovenska. Privítali ich podvečer v Saleziánskom stredisku na Mamateyovej ulici. Ubytovanie, stravu a zážitok rodinného ducha im sprostredkuje viac ako 200 rodín z bratislavských saleziánskych stredísk. „Keď som prišla, tak som sa tešila, že je tu veľa mladých ľudí. Hrala hymna Titusa Zemana, a to navodilo veľmi dobrú atmosféru,“ hovorí o svojich dojmoch animátorka z Bystrice. Momentálne sa v Bratislave nachádza 470 mladých z 25 slovenských saleziánskych stredísk, medzi nimi aj mladí zo Slovinska, Talianska, Bieloruska a Ukrajiny.

Pozdraviť pútnikov do petržalského saleziánskeho strediska prišiel provinciál saleziánov Jozef Ižold SDB a provinciálna predstavená saleziánok Jana Kurkinová FMA. „Chcem vás povzbudiť, aby ste prosili za svoje povolania, za vašu cestu životom. Človek sa pýta, čo so sebou, ako orientovať svoj život. Toto blahorečenie je veľmi špeciálne a je zvlášť vzácne pre mladého človeka. Titus Zeman je patrónom, je mučeníkom pre povolania. Proste, aby ste aj vy našli tú odvahu, tak ako našiel on, pri Pánovi, darovať svoj život niekomu,“ prihovoril sa mladým provinciál.

O to, aby bola slávnosť blahorečenia a sprievodný program prístupný aj mladým zo vzdialenejších miest sa postaral pastoračný tím zložený zo saleziánov, sestier saleziánok, dobrovoľníkov a predstaviteľov združení Laura a Domka. Organizátori odovzdali každému účastníkovi balíček, ktorý obsahoval mikinu, vstupenku na sobotný mládežnícky ceremoniál v Hant aréne a doklad o bezplatnom cestovaní MHD počas víkendu.

Prvým spoločným podujatím budú účasť na večernej modlitbovej vigílio v Katedrále sv. Martina. Okrem oficiálnych častí programu blahorečenia sa spolu s hosťovskými rodinami môžu tešiť aj na stretnutie s hlavným predstaveným saleziánov Ángelom Fernándezom Artimem SDB. „Máme veľkú radosť, že mladí z celého Slovenska môžu prísť nielen na sobotu, ale na celý víkend. Tiež, že budú môcť zažiť všetky tie udalosti spojené s blahorečením a prijatie do rodín, ktoré v dnešnej dobe podľa nás veľmi potrebujú,“ povedala sestra Marta Baňasová FMA, členka pastoračného tímu.

Animácia mladých sa začala už niekoľko mesiacov pred samotným blahorečením. Pre žiakov a študentov základných, stredných i vysokých škôl boli na stránke tituszeman.sk k dispozícii katechézy zamerané na osobu budúceho blahoslaveného. „Vďaka Titusovi Zemanovi majú mladí príležitosť pozrieť sa aj do našej minulosti. Do tej minulosti, ktorá má aj dramatické chvíle prenasledovania,“ povedal delegát pre pastoráciu povolaní Pavol Boka SDB. „Všimol som si, že tento rok sa medzi mladými zvýšil záujem o aktivity alebo naše ponuky, ktoré sa týkajú povolania, čo je v súvislosti s Titusom Zemanom ako mučeníkom za duchovné povolania zaujímavá vec,“ dodal Boka.


2. Hlavný program blahorečenia začal modlitbovou vigíliu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Na mieste, kde sa pred siedmimi rokmi oficiálne proces začal, ju viedol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Naživo ju odvysielala TV LUX. Vrcholom víkendu bude sobotné blahorečenie saleziána kňaza z Vajnôr, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Dekrét o jeho mučeníctve schválil pápež František.

Autorom textu modlitbovej vigílie je salezián Pavel Grach SDB. V najväčšom bratislavskom kostole začala liturgickým sprievodom a piesňou Ubi caritas. Prítomní, ktorí sa stíšili v predvečer slávnosti blahorečenia, pokľakli pred vystavenou Oltárnou sviatosťou. Medzi hosťami nechýbal slovenský kardinál Jozef Tomko, viacerí slovenskí biskupi, stovky mladých a rehoľníkov a veriacich všetkých vekových kategórií.

“Dnes prichádzame k tebe, aby sme sa ti poďakovali za dar svedectva, ktoré tvoj Duch vydal cez dona Titusa Zemana, tvojho služobníka, saleziána a kňaza. Ty si si ho na príhovor svojej Matky vyvolil, aby sa ti zasvätil pre dobro Cirkvi, zvlášť pre dobro mladých podľa charizmy sv. Jána Bosca,” povedal v úvode František Kubovič SDB, direktor domu a vedúci oratória na Miletičovej ulici v Bratislave, ktorý viedol všetky predhovory. Modlitbu svätého ruženca sa predmodlievali skupiny mladých a starších.

“A on, vďaka tvojej milosti, rástol vo veľkodušnosti a obetavosti a odvážne sa ujal svojich bratov, ktorí túžili odpovedať na tvoju lásku a stať sa tvojimi kňazmi. Keď ho pri tomto úsilí chytili, uväznili a mučili, ty si mu dával silu, aby všetko prijal s láskou a aby odpustil svojim trýzniteľom. Stál si pri ňom a v ťažkých chvíľach si mu pomáhal aj na príhovor tvojej Matky, ktorú on nesmierne miloval a s myšlienkou na ňu, stojacu pod krížom, obetoval ti všetky výsluchy a mučenia,” uviedol Kubovič.

Nad príkladom jeho života a vernosti potom ďakovali účastníci modlitbovej vigílie prostredníctvom spevov (v podaní Katedrálneho zboru sv. Martina) a piatich vybraných desiatkov svätého ruženca, aby “naša vďaka prichádzala skrze Máriu, ktorá bola tak účinne prítomná v jeho živote,” povedal salezián Kubovič. V prvom desiatku (Ježiš urobil zázrak v Káne Galilejskej) sa modlili za to, že “Mária oslovila aj dona Titusa a bola pri tom, keď on vstúpil do jeho služieb”.

Po piesni “Pán je svetlo a moja spása” nasledovala modlitba druhého desiatku svätého ruženca. “Don Titus sa zaujímal o mladých spolubratov, sprevádzal ich počas formácie, a keď vonkajšie okolnosti trhali ich povolanie a rozháňali ich, on sa ich ujal a bol ochotný obetovať za nich aj svoj život. Tento desiatok ruženca môžeme obetovať za všetkých, ktorí sa venujú výchove a formácii kňazov i rehoľníkov, aby boli stále viac takými pastiermi, ktorí sú ochotní dať aj život za tých, čo im boli zverení.”

Ďalší desiatok (Ježiš bol pre nás bičovaný a tŕním korunovaný) bol obetovaný za to, aby “sme v našich veľkých i malých utrpeniach rástli v láske a aby sme ako kresťania boli vždy nositeľmi lásky a odpustenia.” Ako Titus Zeman. Alojzia, sestra Titusa, spomína na jeho prvú návštevu po prepustení z väzenia. Podala mu ruženec, ktorý robil vo väzení z chleba. Po každom výsluchu som urobil zrniečko a pripevnil som ho na špagátik. Na ruženci je toľko zrniečok, koľkokrát bol vypočúvaný a mučený.

“Veľkosť mučeníka sa nemeria krutosťou mučenia, ale veľkosťou lásky, s ktorou utrpenie prijíma. Cez svoj chlebový ruženec don Titus odovzdával Sedembolestnej všetky svoje trápenia a ona ho učila, ako spájať svoju bolesť s Kristovou bolesťou,” zaznelo v katedrále po piesni od Antonína Dvořáka “Hospodin jest můj pastýř.

Štvrté tajomstvo modlitby svätého ruženca - “Ježiš bol pre nás ukrižovaný”. “Kristus bezmocný na kríži získava duše. Aj don Titus, podobne ako mnohí iní hrdinskí kňazi, rehoľné sestry a laici, ani vo väzení neprestával pracovať pre spásu duší. Prinášal spoluväzňom svetlo evanjelia, Božie odpustenie a potajomky aj Eucharistiu. Modlime sa tento desiatok za nás samých, aby sme vedeli v tomto svete ohlasovať evanjelium i napriek tomu, že sa zdáme bezmocní, odsúdení, vysmievaní alebo opustení.”

Pred záverečným desiatkom (Ježiš, ktorý nám zoslal Ducha Svätého) zaznela skladba O sacrum convivium od Domenica Bartolucciho. “Ďakujeme, že Titus umieral a že jeho obeta mnoho rokov prinášala veľkú úrodu – v podobe bratov, ktorí s jeho pomocou prešli do Talianska a stali sa kňazmi po celom svete i u nás. Don Titus stratil svoj život a istým spôsobom stratil aj svoje kňazstvo, keď ho toľké roky nemohol vykonávať verejne,” vypočuli si prítomní v meditácii.

“Zomrel ako neznáme zrnko, ktoré však vydalo veľkú úrodu. Jeho obeta môže priniesť hojnú úrodu aj dnes, ak si my všetci – jednotlivci, rodičia i cirkevné a farské spoločenstvá – vezmeme príklad z jeho lásky a úcty k duchovným povolaniam.
Tento desiatok obetujme za to, aby sa v našich farských spoločenstvách vytvorila klíma kultúry povolania, ktorá hlboko prenikne srdcia mladých ľudí a skrze nové povolania ku kňazstvu a k zasvätenému životu omladí tvár Cirkvi.”

Po piesni Ak mi niekto slúži a chvíľke ticha predniesli prítomní päť prosieb. Prosili o to, aby sme v našej vedeli viesť kultivovaný dialóg aj pri rôznosti názorov a aby sa vždy rešpektovala dôstojnosť človeka a jeho základné práva. Zároveň poprosili za všetkých duchovných pastierov Cirkvi a za všetky cirkevné spoločenstvá na Slovensku, aby pastoráciu mladých a pastoráciu duchovných povolaní čoraz väčšmi vnímali ako jedinú možnú cestu do budúcnosti.

V prosbách bola i prosba za mladých kresťanov na Slovensku, aby “dokázali ísť proti prúdu a odvážne žiť vieru v prostredí, v ktorom pôsobia; aby neboli „gaučovými kresťanmi“, ale aby ochotne spoznávali svoje povolanie a odhodlali sa k veľkým a zodpovedným celoživotným rozhodnutiam.” a za “kresťanské rodiny našej krajiny”. Aby prekonali pokušenia dnešnej spoločnosti dávať na prvé miesto to, čo je povrchné, a aby viedli svoje deti k životnému štýlu v harmónii so solidaritou k chudobným.

“Prosíme ťa, Pane, za Cirkev a za všetky jej spoločenstvá a hnutia, aby dokázali odvážne a príťažlivo predkladať hodnoty evanjelia súčasnej spoločnosti a nikdy nepodľahli strachu, že sa náš Otec nepostará o silu pre pokorných a milujúcich,” uviedli v poslednej prosbe, po ktorej opäť, ako pri predošlých štyroch, zaznelo slávnostné Kyrie. Modlitbovú vigíliu ukončili modlitbou Otčenás... na úmysel Svätého Otca, piesňou Ctíme túto sviatosť slávnu, požehnaním Oltárnou sviatosťou a piesňami Kristus víťaz a Cantate Domino.

-

Program blahorečenia pokračuje sobotnou hlavnou slávnosťou v Bratislave - Petražalke. Jej súčasťou bude pontifikálna svätá omša o 10:30 h, ktorej súčasťou bude osobitný obrad blahorečenia. Je to akt, ktorým pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult. Hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Amato, prítomný bude aj hlavný predstavený rehole Saleziánov don Bosca don Ángel Fernández Artime, tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. Po sobotnej hlavnej udalosti bude sobotný podvečer patriť slávnostnému ceremoniálu v HANT aréne, ktorý bude okrem iného spojený so začiatkom duchovnej prípravy mladých ľudí na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove, v júli 2018. Nedeľná ďakovná svätá omša sa uskutoční v rodisku Titusa Zemana vo Vajnoroch, slúžiť ju bude predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský (o 10:30 h).

TK KBS vydala k správe FOTO( TK KBS, tko, ml; ml ) 20170929032   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020