[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme bude medzinárodná konferencia s názvom Návrat ku koreňom
P:3, 25. 09. 2017 12:36, ZAH

Nemecko 25. septembra (TK KBS) Vo štvrtok 28. septembra 2017 sa v Ríme stretnú čelní predstavitelia Vatikánu a irackej kresťanskej komunity na konferencii organizovanej pápežskou nadáciou ACN - Aid to the Church in Need (u nás známej aj ako Kirche in Not), ktorá má od marca tohto roku zastúpenie aj na Slovensku. Konferencia Návrat ku koreňom je celosvetovou iniciatívou podporujúcou návrat irackých kresťanov - jednej z najstarších kresťanských komunít na svete s takmer 2 000-ročnou históriou - do svojich domovov na Ninivskej planine.

Na konferencii sa okrem predstaviteľov troch hlavných kresťanských cirkví v Iraku (Sýrskej ortodoxnej cirkvi, Sýrskej katolíckej cirkvi a Chaldejskej katolíckej cirkvi) zúčastnia zástupcovia vlád, čelní predstavitelia ekonomického života niekoľkých krajín, ambasádori akreditovaní Svätou stolicou a zástupcovia medzinárodných humanitárnych a dobročinných organizácií. Konferencii bude predsedať kardinál Mauro Piacenza, prezident pápežskej nadácie ACN - Aid to the Church in Need. Témou stretnutia bude nedávno začatá rekonštrukcia niekoľkých miest a obcí na Ninivskej planine a návrat časti ich obyvateľov v aj naďalej napätých politických, náboženských a spoločenských podmienkach.

Momentálna situácia v severnom Iraku je výsledkom obsadenia regiónu organizáciou ISIS pred troma rokmi, kedy kresťania z miest a obcí Ninivskej planiny boli nútení utiecť zo svojich domovov. Väčšina z nich naďalej prežíva v provizórnych podmienkach v utečeneckom tábore v kurdskom meste Erbil (Arbíl). ACN poskytla medzi rokmi 2014 a 2017 prostredníctvom svojich darcov 36,6 miliónov amerických dolárov na zabezpečenie ubytovania a stravy pre osoby vysídlené v rámci štátu.

Odhadovaná suma potrebná na rekonštrukciu kresťanských miest a obcí je 250 miliónov dolárov. ACN podporuje prvú fázu rekonštrukčného procesu, ktorej výsledkom bude obnovenie 13 000 zničených alebo poškodených domov. V záujme zachovania plurality irackej spoločnosti vyzýva ACN aj ďalšie zložky medzinárodného spoločenstva k spolupráci a podpore prítomnosti kresťanov a kresťanstva na Blízkom východe, ktorá má nesmierny význam, nielen politický, ale tiež historický, kultúrny a duchovný.

ACN – Aid to the Church in Need je celosvetovou dobročinnou a pastoračnou katolíckou organizáciou (založenou v roku 1947 a v roku 2011 povýšenou na nadáciu pápežského práva), ktorej poslanie je zamerané na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Nadácia každoročne realizuje viac ako 6 000 projektov v takmer 150 krajinách. Podporuje ju vyše 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Národná kancelária nadácie na Slovensku (ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi), ako 24. vo svete, začala svoju činnosť v marci 2017.

TK KBS informovala Marcela Michálková


( TK KBS, mmi; ml ) 20170925025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]