[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Socha Panny Márie bude putovať po dekanátoch Českej republiky
P:3, 21. 09. 2017 14:02, ZAH

Praha/Fatima 21. septembra (KAP) Vyvrcholením Jubilejného roka Fatimy je putovanie fatimskej jubilejnej sochy Panny Márie po všetkých dekanátoch Českej republiky. Táto socha je jednou zo šiestich, ktoré na začiatku roka požehnal pápež František pre každý z kontinentov. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka prevzal sochu Panny Márie minulý týždeň v portugalskej mariánskej svätyni počas národnej púte, na ktorej sa zúčastnilo vyše 1300 veriacich z Česka a Moravy. Do 7. októbra sa teraz v českých katedrálach a na pútnických miestach konajú mimoriadne bohoslužby, až kým nedoputuje fatimská socha do Koclířova, národného centra fatimského svetového apoštolátu.

Kardinál Duka pripomenul vo Fatime, ktorá tento rok slávi 100. výročie mariánskych zjavení, že pred 50 rokmi putovala vo vtedajšom Československu socha fatimskej Panny Márie. Česi, ktorí žili v Spojených štátoch ju v roku 1967 odovzdali vtedajšiemu administrátorovi pražskej arcidiecézy a neskoršiemu kardinálovi Františkovi Tomáškovi. O niekoľko mesiacov nato vypukla „Pražská jar“. Počas prvej národnej púte do Fatimy po páde komunistického režimu v roku 1989 sme ďakovali za „návrat slobody“, pripomenul Duka. Počas druhej púte, ktorá je 100. výročím slnečného zázraku, ďakujeme za to, „že nová generácia vyrastá v tejto slobode“. Viera predpokladá slobodu, lebo len slobodný človek sa môže skutočne rozhodovať, povedal predseda Českej biskupskej konferencie. Panna Mária je „symbolom histórie, ktorá formovala našu západnú kresťanskú civilizáciu“, „civilizáciu pravej ľudskosti, ktorá vie, že láska, to nie sú prázdne slová. Je to postoj, ktorý ma vedie, aby som nikdy nezradil“. Táto láska tvorí „základnú bunku spoločnosti, na ktorej je postavená rodina, obec, štát a Európska únia“.


Počas medzinárodnej svätej omše, ktorú slávili českí pútnici a pútničky s kardinálom Dukom a ďalšími českými biskupmi vo Fatime, vyzval vatikánsky kardinál Mauro Piacenza v homílii k bdelosti, „aby sa dobré víno našej viery nestratilo“. „Diabol ktorý je autorom antistvorenia sa neuspokojí len s tým, že „utopí človeka v kultúre smrti“, on chce zničiť rodinu, ktorá je miestom, „kde pulzuje život a kde sa odovzdáva“, povedal kardinál. Jedného dňa „svet poďakuje Cirkvi za to, že bez strachu a bez kompromisu bránila život a rodinu a v nich celú civilizáciu“ (Zdroj: KAP / Preložila: Ľubica Hricová).

( TK KBS, KAP, ľhr; ml ) 20170921027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]