TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2019   Meniny má Dušana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzinárodné stretnutie seminaristov SVD sa konalo na Slovensku
P:3, 21. 09. 2017 13:09, DOMNitra 21. septembra (TK KBS) V prvej polovici septembra sa v Nitre konalo štvordňové medzinárodné stretnutie seminaristov Spoločnosti Božieho Slova zo šiestich európskych provincií. Spoločnosť Božieho Slova má v Európe osem formačných komunít.

Stretnutia tohto typu sa konajú každé dva roky, ale toto je prvé stretnutie, keď sa seminaristi zo Západnej Európy, konkrétne zo St. Augustin v Nemecku a z Talianska stretávajú so seminaristami z Východnej Európy, konkrétne z krajín: Ruska, Poľska, Slovenska a Maďarska. Cieľom tohto stretnutia je jednak lepšie spoznanie sa bohoslovcov, keďže budú spolupracovať a zároveň sa zaoberali aj otázkami našej misie tu v Európe.

Konkrétne veľkou témou je blížiaca sa generálna kapitula SVD, ktorá sa bude konať v roku 2018 v Ríme. Témou tejto kapituly sú slová sv. Pavla v liste Korinťanom: „Láska Kristova nás pohýna.“ V duchu tejto lásky sa seminaristi učia byť zakorenení v Božom Slove a oddaní misii. Boli to dni prednášok. Odzneli prednášky o výzvach v Európe, čo môžeme ponúknuť my. Ďalšie prednášky boli zamerané na spiritualitu SVD a na biblický rozmer nášho pôsobenia.

Prednášajúcimi bol P. Peter Dušička SVD, P. Marek Vaňuš SVD a P. Stanislaw Grodz SVD. Prednášajúci P. Vaňuš: „Čo znamená to, že nás Kristova láska ženie? Môj príspevok bude hlavne o otázke motivácie a poslaní pracovať ako misionári zmierenia. Takže v zásade je to o tom, kvôli čomu nasledujeme Krista. Kristova láska, ktorá je tým základným motívom, aby sme mohli niečo robiť a aby sme to robili zmysluplne, boli tomu naozaj oddaní.“

Súčasťou programu bola aj návšteva mesta Nitra a Misijných sestier ustavičnej adorácie. „Je to stretnutie, ktoré je veľmi historické. Je dôležité pre našu budúcu spoluprácu, aj seminaristov a myslím si, že nám ukáže aj cestu ako ďalej, keďže v mnohých komunitách je seminaristov menej a menej, či by sme sa nemali zaoberať eventuálne aj myšlienkou jedného spoločného formačného domu v rámci Európy,“ povedal P. Peter Dušička, koordinátor SVD pre zónu Európa.

„Je to možnosť pre seminaristov lepšie sa poznať, vymeniť si svoje skúsenosti a zažiť bohatstvo inej kultúry, ktoré si každý jeden bohoslovec priniesol so sebou,“ povedal P. Pavol Kruták SVD. „Sme radi, že Nitra sa stala centrom, ktoré bohoslovcov priťahuje a že im môžeme porozprávať aj o našom misijnom odhodlaní, ktoré tu máme. Nitra mala vždy misijný rozmer. Verím, že dni, ktoré strávia v Nitre budú pre nich duchovným obohatením a že pre misie sa oduševnia ešte viac a budú si odnášať dobré dojmy, pookriatia na duši, ktoré tu zakusujú na Kalvárii pri Matke Božej,“ povedal P. Dušička.

„Som veľmi vďačný svojim predstaveným za to, že nás poslali na takéto stretnutie, lebo máme možnosť podeliť sa so skúsenosťami, rozprávať sa s inými spolubratmi, vypočuť si ich názor, čo hovoria, čím a ako žijú. Rovnako je to pre nás možnosť pozrieť sa na európske krajiny, čo sa tu deje. Tiež zakusujeme skúsenosti inej mentality, ako ľudia rozmýšľajú, ako žijú, čo robia a ako uskutočňujú charizmu SVD, nakoľko sú verní svojmu povolaniu,“ povedal Danila Stepanov SVD z Ruska.  

„Je to pre mňa veľmi dobré a som tu veľmi rád so spolubratmi verbistami. Je to moje tretie stretnutie. V minulosti som bol na podobnom stretnutí v Pienezne (Poľsko) a v Budapešti,“ povedal Mawasala M´bela Fabien z Konžskej demokratickej republiky, ktorý študuje teológiu v Maďarsku.

„Seminaristom boli dané v prednáškach dobré body na uvažovanie, o ktorých potom diskutovali a delili sa v skupinách. Pýtame sa samých seba, ako môžeme uviesť hlbšie do života Božie Slovo a ako môžeme vydávať svedectvo svojim blížnym. O tomto sme sa rozprávali a bola to skvelá príležitosť stretnúť sa v bratskom spoločenstve SVD,“ povedal P. Remis Tete z Indie, ktorý je prefektom seminaristov v Maďarsku.

Ročne v priemere dostanú misionári 15 misijných určení pre pôsobenie v Európe. Tu má SVD 12 provincií a pôsobí v 25 krajinách. Z toho najnovšia misia, kde pôsobia verbisti, je Nórsko. Momentálne má rehoľa verbistov v Európe viac ako 260 mladých misionárov na tomto kontinente. Títo pochádzajú z Ázie, Afriky alebo Latinskej Ameriky.

TK KBS informoval P. Martin Štefanec SVD( TK KBS, mšt; ml ) 20170921025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 574 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019