TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový apoštolský nuncius odovzdal kópie poverovacích listín biskupom
P:3, 21. 09. 2017 12:30, DOMBratislava 21. septembra (TK KBS) Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello dnes, vo štvrtok 21. septembra 2017, navštívil sídlo Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave. Na Kapitulskej ulici, kde sídli, ho privítal výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Veľvyslanca Svätej stolice osobne pozdravili viacerí biskupi na čele s predsedom KBS Mons. Stanislavom Zvolenským, ktorý od nového nuncia prevzal kópie poverovacích listín. Ich odovzdanie sa konalo krátko po ich odovzdaní prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, čím nuncius oficiálne začal svoju diplomatickú misiu na Slovensku. Za nuncia bol vymenovaný pápežom Františkom 1. apríla 2017.

Giacomo Guido Ottonello sa narodil 29. augusta 1946 v Masone (Janov - Taliansko). Kňazskú vysviacku prijal 29. júna 1971 a bol inkardinovaný do diecézy v Acqui. Získal doktorát z teológie. Do diplomatických služieb Svätej Stolice vstúpil 25. marca 1980. Následne pôsobil na pápežskom zastúpení v Pakistane, Salvádore, Libanone, Francúzsku, Španielsku a Poľsku. Potom pôsobil ako apoštolský nuncius v Paname a Ekvádore. Na Slovensko pricestoval koncom júna, 12. septembra 2017 odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Nastúpil po Mons. Mario Giordanovi, ktorý v úrade skončil po dosiahnutí kánonického veku (75 rokov). Arcibiskup Ottonello okrem rodnej reči ovláda francúzsky, španielsky a anglický jazyk.

Arcibiskup Otonnello dnes pred biskupmi odovzdal predsedovi slovenskej biskupskej konferencie list od kardinála Pietra Parolina, vatikánskeho štátneho sekretára, ktorý ho podľa jeho slov odporučil “vám a slovenským biskupom ako apoštolského nuncia ako zástupcu Najvyššieho Veľkňaza pri vláde SR a pri tejto miestnej Cirkvi”. Zdôraznil, že základnou funkcou pápežského zástupcu je starať sa o to, aby boli vždy pevnejšie a účinnejšie puta jednoty, ktoré existujú medzi Apoštolskou stolicou a partikulárnymi cirkvami. “Moje poslanie je predovšetkým cirkevné - evanjeliová služba tejto drahej Cirkvi putujúcej na Slovensku v pravde, v jednote, v spoločenstve a svätosti,” povedal biskupom nový apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Ottonello.

Za odovzdanie poverovacích lístín poďakoval predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Poďakoval Svätému Otcovi Františkovi, že ustanovil Mons. Giacoma Guida Ottonella za jeho zástupcu v našej krajiny. “Sme radi, že budeme mať znova prostredníctvom vašej osoby a vašej služby kontakt so Svätým Otcom a so všetkými jeho spolupracovníkmi. Za nás všetkých by som chcel vyjadriť našu otvorenosť a prisľúbiť, že sa budeme usilovať o čo najlepšiu spoluprácu. A aj všetci diecézni biskupi vám chcú vyjadriť - tak obrazne sa to povie - dvere na našich domoch sú otvorené. Budeme využívať každú príležitosti, aby sme mohli spoznať všetky naše diecézy. Veľká vďaka, tešíme sa z vašej prítomnosti,” povedal arcibiskup Zvolenský.

Na prijatí sa zúčastnil bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, banskobystrický biskup a generálny sekretár KBS Mons. Marián Chovanec, rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák (spolu s kancelárom a tajomníkom vladyku Petrom Sabolom), košický eparcha Mons. Milan Chautur, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, spišský emeritný biskup Mons. Andrej Imrich a výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

TK KBS vydala k správe FOTO

Poznámka: Správa bola aktualizovaná( TK KBS, ml; ml ) 20170921024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020