TK KBS

Dnes je pondelok 21. 05. 2018   Meniny má Zina       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Indický salezián don Tom je na slobode po 18 mesiacoch, pozdravil ho pápež
P:3, 13. 09. 2017 07:00, ZAHJemen 13. septembra (RV) Indický salezián Thomas Uzhunnalil, ktorého uniesli v Jemene 4. marca 2016 neznámi ozbrojenci, je od utorka 12. septembra na slobode. V stredu 13. septembra v Ríme ho už privítal hlavný predstavený saleziánov a prijal ho na krátkom stretnutí aj pápež František.

Skupina s pravdepodobným napojením na tzv. Islamský štát prepustila saleziána z Indie na žiadosť ománskeho sultána, uviedla to dnes oficiálna agentúra Ománskeho sultanátu ONA. Miestnym autoritám sa uneseného kňaza, ktorý bol rok a pol nezvestný, podarilo previesť do hlavného mesta Maskatu po tom, ako ho lokalizovali v „spolupráci s jemenskými zložkami“, napísala agentúra ONA. Ako sa ďalej v správe uvádza, stalo sa tak na „pokyn sultána Qabousa“ a vďaka podpore Vatikánu.

Apoštolský vikár pre južnú oblasť Arábie Mons. Paul Hinder publikoval správu, v ktorej sa píše, že „biskup ďakuje všetkým, čo sa zapojili do úsilia o prepustenie dona Thomasa a všetkým, ktorí sa vytrvalo modlili za jeho úspešné prepustenie“.  Agentúra publikovala dve fotografie dona Uzhunnalila s dlhou bielou bradou, ktorý na snímkach pôsobí v dobrej forme. Na jednej schádza z malého lietadla a na druhej má na sebe tradičnú ománsku tuniku.

Ománu, ktorý udržuje so všetkými stranami zainteresovanými v Jemenskom konflikte vyvážené vzťahy, sa od začiatku násilností v roku 2014 podarilo oslobodiť viacero unesených a nezvestných ľudí rôznych národností.

Pri prvom stretnutí so spolubratmi saleziánmi v Ríme Tom Uzhunnalil neustále opakoval slová vďačnosti Bohu a Panne Márii. Jednou z jeho prvých požiadaviek bolo pomodliť sa v kaplnke rehoľnej komunity a odslúžiť svätú omšu. Taktiež sa vyspovedal, čo mu nebol možné celých 18 mesiacov, počas ktorých bol väznený.

V prvý deň svojho pobytu v Ríme sa stretol aj s hlavným predstaveným saleziánov Ángelom Fernándezom Artimem. Napokon pri slávnostnej večeri s tradičným indickým jedlom salezián Tom povedal, že celý čas sa usiloval denne aspoň duchovne sláviť omšu, niektoré časti si opakoval spamäti. O únoscoch povedal, že sa nesprávali k nemu zle, dokonca mu poskytli lieky, ktoré potreboval na cukrovku. Počas obdobia uväznenia nosil celý čas tie isté šaty, s únoscami, ktorí hovorili arabsky, trochu komunikoval po anglicky.

Don Tom Uzhunnalil je momentálne hosťom saleziánskej komunity vo Vatikáne, kde mu bude zaistené zotavenie aj potrebná lekárska starostlivosť.

Svätý Otec František prijal saleziána na súkromnom stretnutí pred začiatkom dnešnej generálnej audiencie. Vatikánsky denník L’Osservatore Romano priniesol zo stretnutia viacero dojímavých fotografií. Na jednej snímke pápež bozkáva ruku indického misionára, na ďalšej don Thomas prejavuje úctu Petrovmu nástupcovi kľačiac na kolenách s hlavou dotýkajúcou sa pápežových nôh.

Svätá stolica pozorne sledovala prípad uneseného kňaza od začiatku, keď ho v marci 2016 počas brutálneho útoku v Jemene násilím odvliekli na neznáme miesto a vynaložila veľa úsilia, aby sa don Uzhannalil dostal na slobodu.

Ešte v ten istý deň, kedy Tom Uzhunnalil pricestoval do Ríma, hlavný predstavený saleziánov Ángel Fernández Artime napísal celej saleziánskej reholi list, v ktorom vyjadril veľkú vďačnosť humanitárnym pracovníkom a najmä sultánovi Ománu, ktorí sa zaslúžili o prepustenie dona Toma a tiež tisícom veriacich po celom sete, ktorí sa modlili za dona Toma.

„Cítim povinnosť povedať všetkým vám a mnohým ďalším, ktorých to bude zaujímať, že Saleziánska kongregácia nebola požiadaná platiť žiadne výkupné a ani nemáme správu o tom, žeby prebehlo zaplatenie nejakého výkupného. Ako rehoľa sme boli informovaní pred niekoľkými mesiacmi o kontaktoch, ktoré začali s únoscami, ale až do tohto momentu sme nemali žiadne ďalšie informácie. V podstate sme sa dozvedeli o prepustení iba včera, keď don Thomas už bol na ceste do Talianska.“

Svätá stolica vyjadrila vďaku všetkým, ktorí dopomohli k oslobodeniu dona Uzhunnalila. V komuniké vatikánskeho Tlačového strediska sa okrem iného uvádza: „Svätá stolica vyslovuje veľkú vďaku všetkým, ktorí pracovali na jeho vyslobodení, osobitne Jeho Excelencii ománskemu sultánovi a kompetentným autoritám sultanátu. Rehoľník strávi niekoľko dní v jednej z rímskych saleziánskych komunít a potom odcestuje do Indie.“

Poznámka: Aktualizované: 13. septembra 2017( TK KBS, RV ej; rh, ml; pz ) 20170913009   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 484 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018