TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 08. 2019   Meniny má Tichomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krčméryho pripomenuli tvorcovia inscenácie v SND Nepolepšený svätec
P:3, 12. 09. 2017 11:01, DOMBratislava 12. septembra (TK KBS) Osobnosť MUDr. Silvestra Krčméryho (1924 - 2013) pripomenuli v nedeľu 10. septembra 2017 v Bratislave. V deň štvrtého výročia od jeho úmrtia sa stretli v sále pod kostolom na Miletičovej tvorcovia divadelnej inscenácie Nepolepšený svätec - autor Ľubomír Feldek, režisér Kamil Žiška a scénograf Peter Janků. V hudobno-diskusnom pásme hovorili o divadelnej hre a osobnosti, ktorá spoločne s Vladimírom Juklom založil Spoločenstvo Fatima.

Krčméry je mužom dvoch prísah. Lekárskej a tej, ktorú dal Bohu, hovoril o lekárovi, politickom väzňovi odsúdenom na 14 rokov odňatia slobody, jednom z pilerov tajnej cirkvi a priateľovi pápeža Jána Pavla II. autor inscenácie Ľubomír Feldek. Režisér Kamil Žiška poukázal na fenomén, ktorý nedokáže zachytiť divadelné prestavenie: "Už v samotnej autobiografii Silvestra Krčméryho Pravdou proti moci čítame tak silné slová, vety, ktoré ak premietneme do reality života hovoria o dlhodobom úseku života jedného človeka. Muža, ktorý nebol niekoľko mínút, či dní v prvej línii v zápase o pravdu, slobodu. On v tejto línii zotrvával celé to obdobie skoro štrnástich rokov väzenia a potom aj neskôr." Poukázal na duchovný fenomén v živote Krčméryho: modlitba, duchovná kreativita aj v čase útlaku, záujem o životy iných ľudí. Peter Janků predstavil predstavenie vo svetle scén. "Je tam niekoľko stoličiek, ktoré vytvárajú priestor spoločenstva ľudí. Predstavenie, ktoré zachytáva predovšetkým roky väzenia Silvestra Krčméryho "ktoré si odsedel" sa dá vyjadriť aj cez stoličku, na ktorej si človek čo-to "odsedí"."

V závere odzneli spomienky pamätníkov. Evžen Valovič zo Spoločenstva Fatima priblížil ako vznikali Silvove spomienky na väzenie. "Silvove spomienky sme nahrávali na byte Vladimíra Jukla. Silvovi sa do toho veľmi nechcelo, ale keď pani Wanda (osobná priateľka Jána Pavla II.) opätovne pripomínala, že pápež mu odkazuje, aby napísal svoje spomienky, tak Silvo poslúchol." Pani Dravecká, ktorá istú etapu života slúžila pod vedením Silva spomína: "Nás začínajúcich medikov priam otcovsky viedol, sprevádzal. No spomínam si, ako raz prišiel z výsluchu ŠtB a vravel nám, že tým eštebákom povedal, že ak majú s ním veľa starostí, tak nech ho zatvoria do väzenia, že on tam rád pôjde. Ani ich nechel trápiť." Nakoniec sa ujala slova Silvova rodná sestra Gabika Špánikova. Svojim slovom naviazala na pohľad Ľubomíra Feldeka, ktorý predstavil Silva ako muža ktorému skutočne išlo o život a očakával sa hrdeľný trest pre vtedy len 29 ročného mládenca. "Neviem, či je tu niekto, kto bol na súde v Trenčíne, keď Silva odsúdili. Ja som tam bola. A tú reč, ktorú tu dnes pán Feldek čítal som si vypočula priamo na súde. Keď skončil svoju reč, išli sme sa hneď modliť do kostola sv. Anny, aby nám Silva nepopravili. A Boh našu prosbu vypočul."

Hra Nepolepšený svätec sa neustále reprízuje na doskách Slovenského národného divadla. Osobnosť Silvestra Krčméryho sa tak dostáva do povedomia, no je dostatočne docenená? "Hovoria nám, že nemáme Havla, Walesu... no my máme Krčméryho! Národ , ktorý má Krčméyho sa nemusí skrývať, skôr naopak," povedal Ľubomír Feldek a dodal: "Raz príde doba, keď žiaden maturant nebude pripustený k maturitám, ak nebude vedieť Silvovu reč. Dajme si záväzok, že sa tú Silvovú reč na súde naučíme naspamäť.”

TK KBS informoval František Neupauer( TK KBS, fne; ml ) 20170912027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 735 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019