[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN poskytla pomoc nemocnici St. Louis v jednej časti Aleppa v Sýrii
P:3, 08. 09. 2017 09:30, ZAH

Sýria 8. septembra (TK KBS) Nadácia Aid to the Church in Need (ACN) poskytla pomoc v sume 250 000 eur nemocnici St. Louis v západnej časti mesta Aleppo v Sýrii. Nemocnica St. Louis, ktorú spravujú rehoľné sestry Zjavenia sv. Jozefa, je jednou z mála, ktorá zostala stáť aj po poslednom veľkom bombardovaní sýrskej metropoly v decembri 2016. Na stene nemocnice je v rôznych jazykoch nápis MIER. Písmená sú poskladané z prázdnych nábojníc, ktoré sestry pozbierali v uliciach mesta.

„Pracujeme tu vo dne – v noci, čiastočne zdarma, staráme sa o tých, ktorí boli zranení počas vojny, a o chorých, “ hovorí riaditeľ nemocnice George Theodory. „Momentálne sa staráme o 55 pacientov. Boli však časy, keď ich bolo dvakrát toľko – väčšina boli obete bombových útokov. Napriek tomu náš rozpočet na chirurgické zákroky nebol navýšený,“ vysvetľuje. „Príjmy nemocnice sotva pokrývajú platy ošetrujúceho personálu a náklady na palivo do záložných generátorov. Generátory sú tu absolútne nevyhnutné, pretože v meste niet dostatok elektrickej energie.“ Generátory zabezpečujú prívod elektrického prúdu potrebného pre fungovanie zdravotníckej techniky, hlavne počas operácií. Sú nevyhnutné v situáciách – a je ich nemálo – kedy uprostred operácie nastane výpadok prúdu v meste.

Práve z tohto dôvodu sa vedenie nemocnice prostredníctvom rehoľných sestier, ktoré nemocnicu spravujú, obrátilo s prosbou o pomoc na Cirkev. Pápežská nadácia Aid to the Church in Need promptne zareagovala s ponukou finančnej pomoci. Peniaze sú určené na kúpu generátorov a na výmenu opotrebovaného zdravotníckeho vybavenia za nové, predovšetkým endoskopov a litotriptera, pomocou ktorého sa rozbíjajú obličkové kamene.

Doktor Theodory, kresťan s gréckymi koreňmi, ktorý okrem Sýrie žil aj v Spojených štátoch amerických, zdôrazňuje: „Napriek tomu, že sme katolíckou nemocnicou, nerobíme rozdiely pri prijímaní pacientov na základe ich náboženskej príslušnosti. Odhadujem, že 70% našich pacientov sú moslimovia.“ Priznáva, že niekedy má strach žiť a pracovať v krajine sužovanej vojnou. „Moja viera mi však dáva nádej. Som kresťan a cítim povinnosť pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú.“ Doktorovi asistuje rehoľná sestra Anne Marie. Pochádza z Kanady, tam vyštudovala zdravotnú školu. V Aleppe žije už 18 rokov. „ V našej komunite je šesť sestier. Vedieme túto nemocnicu. Na začiatku vojny nám matka predstavená ponúkla možnosť odísť z tejto krajiny. Všetky sme sa však rozhodli, že zostaneme. Je naším poslaním stáť pri trpiacich a chorých. A oni nás práve teraz potrebujú najviac.“

Sestra Anne Marie spomína, ako hlboko sa jej dotklo svedectvo 6-ročného Mahmuda, ktorý sa narodil bez rúk. Do nemocnice bol prijatý po tom, čo mu bomba odtrhla obe nohy. „Prežil. Starala som sa oň. Pred niekoľkými mesiacmi ho konečne z nemocnice prepustili. Odchádzal s úsmevom na tvári.“ Sestra Anne Marie aj doktor Theodory sa zhodujú v tom, že ich najvďačnejšími pacientmi sú práve moslimovia. „Sú ohromení tým, že my kresťania im pomáhame s toľkou láskavosťou. Hovoria, že sa o nich staráme lepšie, než v ktorejkoľvek inej nemocnici.“ Sestra Anne Marie dodáva: „Sila neustávať v pomáhaní pochádza iba od Boha. Viera nás pozdvihuje. Prosíme všetkých dobrodincov, aby sa za nás modlili. Ďakujeme vám!“ (Zdroj: acn-slovensko.org)

( TK KBS, acn; ml ) 20170909001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]