[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN poskytla pomoc nemocnici St. Louis v jednej časti Aleppa v Sýrii
P:3, 08. 09. 2017 09:30, ZAH

Sýria 8. septembra (TK KBS) Nadácia Aid to the Church in Need (ACN) poskytla pomoc v sume 250 000 eur nemocnici St. Louis v západnej časti mesta Aleppo v Sýrii. Nemocnica St. Louis, ktorú spravujú rehoľné sestry Zjavenia sv. Jozefa, je jednou z mála, ktorá zostala stáť aj po poslednom veľkom bombardovaní sýrskej metropoly v decembri 2016. Na stene nemocnice je v rôznych jazykoch nápis MIER. Písmená sú poskladané z prázdnych nábojníc, ktoré sestry pozbierali v uliciach mesta.

„Pracujeme tu vo dne – v noci, čiastočne zdarma, staráme sa o tých, ktorí boli zranení počas vojny, a o chorých, “ hovorí riaditeľ nemocnice George Theodory. „Momentálne sa staráme o 55 pacientov. Boli však časy, keď ich bolo dvakrát toľko – väčšina boli obete bombových útokov. Napriek tomu náš rozpočet na chirurgické zákroky nebol navýšený,“ vysvetľuje. „Príjmy nemocnice sotva pokrývajú platy ošetrujúceho personálu a náklady na palivo do záložných generátorov. Generátory sú tu absolútne nevyhnutné, pretože v meste niet dostatok elektrickej energie.“ Generátory zabezpečujú prívod elektrického prúdu potrebného pre fungovanie zdravotníckej techniky, hlavne počas operácií. Sú nevyhnutné v situáciách – a je ich nemálo – kedy uprostred operácie nastane výpadok prúdu v meste.

Práve z tohto dôvodu sa vedenie nemocnice prostredníctvom rehoľných sestier, ktoré nemocnicu spravujú, obrátilo s prosbou o pomoc na Cirkev. Pápežská nadácia Aid to the Church in Need promptne zareagovala s ponukou finančnej pomoci. Peniaze sú určené na kúpu generátorov a na výmenu opotrebovaného zdravotníckeho vybavenia za nové, predovšetkým endoskopov a litotriptera, pomocou ktorého sa rozbíjajú obličkové kamene.

Doktor Theodory, kresťan s gréckymi koreňmi, ktorý okrem Sýrie žil aj v Spojených štátoch amerických, zdôrazňuje: „Napriek tomu, že sme katolíckou nemocnicou, nerobíme rozdiely pri prijímaní pacientov na základe ich náboženskej príslušnosti. Odhadujem, že 70% našich pacientov sú moslimovia.“ Priznáva, že niekedy má strach žiť a pracovať v krajine sužovanej vojnou. „Moja viera mi však dáva nádej. Som kresťan a cítim povinnosť pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú.“ Doktorovi asistuje rehoľná sestra Anne Marie. Pochádza z Kanady, tam vyštudovala zdravotnú školu. V Aleppe žije už 18 rokov. „ V našej komunite je šesť sestier. Vedieme túto nemocnicu. Na začiatku vojny nám matka predstavená ponúkla možnosť odísť z tejto krajiny. Všetky sme sa však rozhodli, že zostaneme. Je naším poslaním stáť pri trpiacich a chorých. A oni nás práve teraz potrebujú najviac.“

Sestra Anne Marie spomína, ako hlboko sa jej dotklo svedectvo 6-ročného Mahmuda, ktorý sa narodil bez rúk. Do nemocnice bol prijatý po tom, čo mu bomba odtrhla obe nohy. „Prežil. Starala som sa oň. Pred niekoľkými mesiacmi ho konečne z nemocnice prepustili. Odchádzal s úsmevom na tvári.“ Sestra Anne Marie aj doktor Theodory sa zhodujú v tom, že ich najvďačnejšími pacientmi sú práve moslimovia. „Sú ohromení tým, že my kresťania im pomáhame s toľkou láskavosťou. Hovoria, že sa o nich staráme lepšie, než v ktorejkoľvek inej nemocnici.“ Sestra Anne Marie dodáva: „Sila neustávať v pomáhaní pochádza iba od Boha. Viera nás pozdvihuje. Prosíme všetkých dobrodincov, aby sa za nás modlili. Ďakujeme vám!“ (Zdroj: acn-slovensko.org)

( TK KBS, acn; ml ) 20170909001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]