TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2017   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
100. výročie fatimských zjavení
Titus Zeman [rss]

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blahorečenie Titusa Zemana: Registrácie, pokyny, obmedzenia, akreditácia
P:3, 08. 09. 2017 06:01, DOMBratislava 31. augusta (TK KBS) Prípravy blahorečenia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. septembra, sú v plnom prúde. Toto jedinečné podujatie spolu pripravujú Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza. Prinášame dôležité informácie, ktoré súvisia s blahorečením.

-----------------------------------------------------------------

Organizačné pokyny pre kňazov počas Blahorečenia Titusa Zemana (22. septembra 2017)

Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza oznamujú organizačné pokyny pre kňazov pri príležitosti slávnosti blahorečenia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, ktorá sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2017 o 10:30 h v Bratislave - Petržalke. Biskupov kontaktujú organizátori priamo prostredníctvom biskupských úradov.

REGISTRÁCIA KŇAZOV

Prosíme kňazov, aby sa na koncelebráciu zaregistrovali (ak tak ešte neurobili). Registrácia slúži výhradne na účel zistenia počtu koncelebrantov. Koncelebrovať budú môcť aj tí kňazi, ktorí nie sú zaregistrovaní. Registrácia kňazov TU


LITURGICKÉ POKYNY

1. Kňazom odporúčame, aby prišli
- v Petržalke: najneskôr do 9.45 h, vstup pre kňazov do areálu Kostola Svätej rodiny je z ulice Tupolevova – Iľjušinova;

- vo Vajnoroch: najneskôr do 10.00 h, do Klubu Titusa Zemana pri farskom kostole.
2. Kňazi si majú priniesť so sebou
- do Petržalky: vlastnú albu. Štóly budú pripravené, po skončení slávnosti si ich kňazi môžu ponechať ako dar zo strany Bratislavskej arcidiecézy. Kňazi sa budú obliekať v priestoroch Kostola Svätej rodiny, ktorý bude slúžiť ako sakristia (počas slávnosti bude tento priestor strážený), a prejdú do sektora pre kňazov.
- do Vajnor: vlastnú albu a červenú štólu. Kňazi sa budú obliekať vo Farskom klube Titusa Zemana odkiaľ pôjdu v liturgickom sprievode k oltáru.
3. Sväté omše sa začínajú v Petržalke i vo Vajnoroch v rovnakom čase – o 10:30 h.
- V Petržalke budú základné časti liturgie v latinčine. Každý kňaz dostane brožúrku s kompletnými textami svätej omše, vrátane textov koncelebrácie.
- Vo Vajnoroch bude svätá omša v slovenčine.
- Počas oboch svätých omší budú niektorí kňazi zapojení do rozdávania svätého prijímania. Prosíme o ochotu a rešpektovanie pokynov ceremoniára.
4. Parkovanie bude možné len na záchytných parkoviskách v pešej dostupnosti od miesta konania blahorečenia:
- v Petržalke parkoviská pri OC Danubia (Panónska cesta 38/A) a OC Tesco Extra (Panónska cesta 25);
- vo Vajnoroch bude zriadené parkovisko na trávnatej ploche športového letiska za OC Vajnoria.
5. Prosíme o rešpektovanie pokynov usporiadateľov.
6. Pre kňazov a zasvätené/rehoľné osoby je po skončení svätej omše pripravený obed v priestoroch ZŠ Tupolevova. Podrobnejšie informácie budú poskytnuté priamo v sakristii pred sv. omšou.

Kompletný program a všeobecné organizačné pokyny sú na stránke www.tituszeman.sk. V prípade otázok sa, prosíme, obráťte na organizačný tím – kontakty sú na webovej stránke.

Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza

-----------------------------------------------------------------

Na blahorečenie Titusa Zemana vyšle pápež František kardinála Amata (20. septembra 2017)

V mene pápeža Františka príde vykonať blahorečenie slovenského saleziána Titusa Zemana jeho zástupca. Legátom Svätého Otca, ktorý bude predsedať slávnostnej svätej omši spojenej s obradom blahorečenia, bude taliansky kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Slávnosť sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2017 o 10:30 h na priestranstve pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke. Informujú o tom organizátori slávnosti na oficiálnej stránke tituszeman.sk, kde je zároveň možné nájsť organizačné informácie (inštrukcie o bezpečnosti, odporúčania a obmedzenia dopravy, registrácie a iné).

„Hlavným významom jeho návštevy je blahorečenie dona Titusa Zemana, čiže potvrdenie presvedčenia veriaceho ľudu na Slovensku a aj v iných krajinách, že jeho život tu na zemi bol v tak vysokom stupni príkladný, že môžeme pokojne a spoločne na verejnosti prosiť o jeho príhovor u Pána Boha v nebi. Tiež nám to umožní s ešte väčšou istotou predkladať život dona Titusa ako príklad vydareného správneho života kňaza a veriaceho človeka, ktorý sa obetoval predovšetkým v službe mladým ľuďom a duchovným povolaniam,“ hovorí bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

Angelo Amato sa narodil 8. júna 1938 v Molfette v Taliansku, ako prvý zo štyroch detí v rodine staviteľov lodí. Predtým, ako sa v roku 1953 rozhodol vstúpiť do saleziánskej kandidatúry, študoval na námornom inštitúte v Bari za kapitána dlhých plavieb. Za kňaza bol vysvätený po tom, zložil večné sľuby u Saleziánov sv. Dona Bosca (22. decembra 1967). Získal licenciát z filozofie na Pápežskej saleziánskej univerzite a doktorát z teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. V roku 1977 ho poslali do Grécka na sekretariát Pápežskej rady pre jednotu kresťanov. Po návrate do Ríma učil dogmatickú teológiu na Pápežskej saleziánskej univerzite. Pôsobil vo funkcii dekana teologickej fakulty a prorektora univerzity.

V roku 1999 bol menovaný za sekretára Pápežskej teologickej akadémie. Neskôr, 19. decembra 2002, bol menovaný za sekretára Kongregácie pre náuku viery a 6. januára 2003 bol vysvätený za biskupa, s osobným titulom arcibiskupa s titulárnym sídlom v Sile. Dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. ho 9. júla 2008 menoval za prefekta Kongregácie pre kauzy svätých na konzistóriu 20. novembra 2010 ho kreoval za kardinála. Ako kardinál sa zúčastnil na konkláve v marci 2013, na ktorom bol zvolený pápež František. Angelo Amato je tiež členom Kongregácie pre náuku viery a Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

Kódex kánonického práva charakterizuje pápežského legáta ako toho, kto „reprezentuje osobu rímskeho veľkňaza pri miestnych cirkevných spoločenstvách, pri štátoch a verejných vrchnostiach“ (porov. kán. 363, § 1), ale aj pri nejakých významných udalostiach miestneho cirkevného spoločenstva a štátu (porov. kán. 358). V prvom prípade ide o pápežského vyslanca známeho pod menom „apoštolský nuncius“ a ide o stabilný úrad. V druhom prípade ide o pápežského vyslanca na osobitné a významné udalosti, kde Svätý Otec vysiela niektorého z kardinálov (lat. legatus a latere), ktorý zastupuje Svätého Otca ako pápežovo „druhé ja“ (alter ego).

Blahorečenie saleziána kňaza Titusa Zemana pripravujú Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia a Bratislavská arcidiecéza. Na slávnosti očakávajú viaceré osobnosti spoločenského, verejného a náboženského života. Na Slovensko zavíta okrem hlavného celebranta, kardinála Amata, aj hlavný predstavený Saleziánov don Bosca don Ángel Fernández Artime, slovenský kardinál Jozef Tomko, biskupi zo Slovenska, Srbska, Rakúska, Nemecka, Čiech, saleziánski predstavení z okolitých krajín, zástupcovia diplomatických zborov a ďalší. Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote mučeníka Titusa Zemana i o procese jeho blahorečenia je možné nájsť na webovej stránke tituszeman.sk.

-----------------------------------------------------------------

Bratislavu čakajú pri slávnosti blahorečenia Titusa Zemana obmedzenia (19. septembra 2017)
 
Obyvateľov dvoch bratislavských mestských častí Petržalka a Vajnory čakajú počas nadchádzajúcej slávnosti blahorečenie slovenského saleziána Titusa Zemana dopravné obmedzenia. O bezpečnosť a organizáciu podujatia sa stará tím zložený zo zástupcov Saleziánov don Bosca, Bratislavskej arcidiecézy a Policajného zboru SR. Pre dôstojnosť programu zároveň vyzvali všetkých účastníkov slávnosti blahorečenia, aby do areálu hlavného programu v Petržalke, na svätú omšu vo Vajnoroch a do HANT Arény neprinášali žiadne zástavy, transparenty či tlačoviny a nepropagovali žiadne hnutia či politické strany. 
 
“Od piatka 29. 9. do soboty večera 30. 9. 2017 bude uzatvorená Tupolevova ulica od Pajštúnskej ulice v smere ku kostolu. Na celej tejto komunikácii bude tak isto platiť zákaz zastavenia motorových vozidiel. Zákazy budú osadené dostatočne vopred, vozidlá porušujúce tento zákaz zastavenia, ako aj akékoľvek iné vozidlá bez povolenia organizátora budú odtiahnuté odťahovou službou v spolupráci v Mestskou políciou,” avizujú organizátori na webstránke tituszeman.sk. “Zákaz zastavenia (parkovania) sa bude týkať aj vozidiel s vyhradeným parkovacím miestom - vyhradené parkovacie miesto (zazmluvnené s mestskou časťou) neoprávňuje vodiča porušiť zákaz určený dočasným dopravným značením,” spresňujú. 
 
Rozsiahle bezpečnostné opatrenia zasiahnu centrum bratislavskej mestskej časti Petržalka v deň blahorečenia - v sobotu 30. septembra. Uzatvorená bude Pajštúnska cesta od križovatky s Jiráskovou a Smolenickou po križovatku s Jantárovou cestou. Vjazd na Iľjušinovu ulicu bude umožnený iba vozidlám s označením ZŤP, vezúcim osoby s preukazom ZŤP. Rovnako bude uzatvorený aj výjazd zo sídliska v smere od Brančskej a Holíčskej v smere na Pajštúnsku. Uvedené opatrenia budú ukončené v závislosti od bezpečnostnej situácie v sobotu vo večerných hodinách, informujú organizátori na internetovej stránke tituszeman.sk, kde zároveň zverejnili ďalšie dôležité organizačné informácie o slávnosti blahorečenia. 
 
Organizátori očakávajú, že do Bratislavy - Petržalky pricestuje niekoľko tisíc ľudí zo Slovenska i zahraničia. Vyhlásenie Titusa Zemana za blahoslaveného sa udeje počas pontifikálnej svätej omše, ktorú bude v sobotu 30. septembra v Bratislave slúžiť taliansky kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.  Deň po blahorečení sa uskutoční ďakovná svätá omša v rodisku nového slovenského blahoslaveného - vo Vajnoroch.
 
Pri príprave spolupracuje: Dopravný podnik Bratislava, Policajný zbor SR, Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Bratislava – mestská časť Vajnory a Bratislava - mestská časť Petržalka.

-----------------------------------------------------------------

Informácie o registrácii kňazov a autobusov na slávnosť blahorečenia (8. septembra 2017)

Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza, ktorí spolu jedinečné podujatie pripravujú, vyzvali všetkých kňazov, ktorí sa chystajú na podujatie prísť, aby sa zaregistrovali. Pozývajú k tomu prostredníctvom oficiálnej webstránky podujatia i v osobnej prosbe adresovanej na e-mailové adresy farských úradov. Na stránke zároveň organizačný tím zverejnil registráciu pre pútnikov, ktorí sa chystajú prísť na slávnosť ako skupina (či zájazd) samostatným autobusom. Na základe registrácie organizátori pošlú vopred potrebné dopravné informácie a kartu s poradovým číslom pre evidenciu autobusu na parkovisko.

„Milí kňazi. Vaša prítomnosť na slávnosti blahorečenia je veľmi vítaná. Titus Zeman bude prvý blahoslavený slovenský rímskokatolícky kňaz. Jeho blahorečenie je slávnosťou všetkých kňazov. Pretože ide o jedinečnú udalosť, na ktorú prídu veľmi mnohí z vás, ako organizátori by sme radi vopred poznali aspoň približný počet prítomných kňazov, aby sme mohli zabezpečiť dostatočné miesta na sedenie, štóly, počet hostií,“ informujú organizátori na webstránke tituszeman.sk.

Organizačné pokyny pre účasť kňazov na slávnosti zverejní organizačný tím v druhej polovici septembra. Registrácia slúži výhradne na účel zistenia počtu koncelebrantov. Hlavným celebrantom slávnosti bude pápežský legát, kardiná Angelo Amato, SDB, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Koncelebrovať budú aj viacerí biskupi zo Slovenska i zahraničia. Očakáva sa účasť mnohých kňazov. „Ďakujeme vám, že počas zostávajúcich dní do blahorečenia sa aj Vaším prostredníctvom budú môcť veriaci viac dozvedieť o novom blahoslavenom a rásť vo viere v spoločenstvo svätých. Tiež ďakujeme tým, ktorí podporujú prípravu slávnosti aj svojimi modlitbami,“ odkazuje organizačný tím na stránke tituszeman.sk.

„Ak sa chystáte prísť z farnosti alebo zo spoločenstva či rehoľnej komunity na Blahorečenie Titusa Zemana do Bratislavy v sobotu 30. septembra ako skupina/zájazd samostatným objednaným autobusom (nie bežným spojom), prosíme, aby ste sa zaregistrovali. Na základe registrácie Vám vopred pošleme potrebné informácie a kartu s poradovým číslom pre evidenciu Vášho autobusu na parkovisku. Tým, že nám zanecháte kontakt, umožníte nám potrebnú komunikáciu s Vami aj v samotný deň blahorečenia. Údaje budú spracované len pre túto udalosť a nebudú poskytnuté nikomu ďalšiemu,“ informujú ďalej organizátori o registrácii autobusov. Dodávajú, že každý autobus je potrebné zaregistrovať samostatne.

Podrobné informácie o programe blahorečenia sú na webovej stránke www.tituszeman.sk

-----------------------------------------------------------------

Akreditácia na blahorečenie Titusa Zemana v Bratislave (31. augusta 2017)


Jedinečná udalosť blahorečenia sa udeje na Slovensku po 13 rokoch, už o mesiac v Bratislave. V sobotu 30. septembra bude blahorečenie slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana (1915-1969). Na začiatku komunizmu zachránil dve desiatky saleziánskych bohoslovcov a kňazov, keď ich tajne odviedol do Talianska. Komunistický režim ho za to prenasledoval, mučil a ponižoval vo viacerých väzniciach vtedajšieho Československa a zapríčinil jeho smrť. Rehabilitovali ho až po páde komunizmu. Upozorňujeme, že na monitorovanie hlavnej slávnostnej svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra je potrebná akreditácia. Zabezpečuje ju redakcia Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

-----------------------------------------------------------------

Milé kolegyne a kolegovia,


o mesiac v sobotu 30. septembra 2017 na priestranstve pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke uskutoční slávnosť blahorečenia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, mučeníka z obdobia komunistickej totality. Slovensko bude mať prvý raz blahoslaveného rímskokatolíckeho rehoľného kňaza. 


Presný program slávnosti je možné nájsť tu: tituszeman.sk/program-blahorecenia/

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že na monitorovanie hlavnej slávnostnej svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra je potrebná akreditácia. Zabezpečuje ju redakcia Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).


Akreditovať sa je treba do utorka 26. septembra 2017 do 12:00 h na emailovej adrese lipiak@kbs.sk (Michal Lipiak, zodpovedný za akreditáciu médií). Redakciám odporúčame dodržať termín akreditácie. Po tomto termíne už nebude možné prijať žiadosti o akreditáciu.


Požadované údaje ku akreditácii:
 názov média, meno a priezvisko, číslo OP, email a mobil kontakt. 

Akreditácia zabezpečí pre novinára vstupnú kartu (pool karta), na základe ktorej bude môcť využívať press centrum a zúčastniť sa na vybraných udalostiach; zároveň bude dostávať pripravené podklady a pozvanie na prípadné tlačové konferencie (alebo brífingy).


O termíne prípadnej tlačovej konferencie (či brífingu) Vás budeme informovať v samostatnom ozname.


Hovorcom celého podujatia je hovorca saleziánov, kontakt: Rastislav Hamráček, kontakt: hovorca@sdb.sk, 0903 825 148.

Osobitne žiadame televízie, ktoré by mali záujem prinášať priamy prenos zo svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra dopoludnia, aby čím skôr kontaktovali hovorcu saleziánov, v prípade, že ešte tak doteraz neurobili.


-----------------------------------------------------------------

Profil Titusa Zemana

Salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie.
Blahorečenie je v Rímskokatolíckej cirkvi prvým stupňom v procese vedúcemu ku svätorečeniu. Na Slovensku boli naposledy blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko. Ich blahorečenie vykonal pápež Ján Pavol II v roku 2003 v Petržalke.


-----------------------------------------------------------------

Zdroje: Saleziáni don Bosca / Bratislavská arcidiecéza( TK KBS, tze; ml ) 20170908021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1115 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola


(c) TK KBS 2003 - 2017