[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sekretár nunciatúry v Mjanmarsku: Návšteva pápeža vzbudzuje veľký záujem
P:3, 29. 08. 2017 08:10, ZAH

Vatikán/Mjanmarsko 29. augusta (RV) Pápež František navštívi Mjanmarsko ako posol mieru, aby povzbudil kresťanov a vyslovil univerzálnu výzvu k zmiereniu. Vysvetlil v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas sekretár apoštolskej nunciatúry v Mjanmarsku don Dario Paviša:

„V Rangúne dnes oznámili túto správu za prítomnosti mnohých novinárov približne o pol tretej popoludní. Mám dojem, že napriek tomu, že Mjanmarsko je budhistická krajina, vnímať silný záujem o pápežovu návštevu, lebo je to pre krajinu niečo celkom nové. Nielen pre Cirkev, ale aj pre vládu a celý národ, ktorý tak veľmi potrebuje pokoj a lásku, slová, ktoré sú tiež mottom tejto návštevy.

Aj biskupi počas oficiálneho vyhlásenia publikovali posolstvo adresované nielen katolíkom, ale celej spoločnosti a mjanmarskému národu, v ktorom potvrdili, že pápež príde ako posol mieru, aby povzbudil kresťanov, ale tiež aby sa snažil vydať univerzálne posolstvo pre zmierenie medzi rôznymi etnickými skupinami. Všetci veľmi dobre vieme, že v Mjanmarsku je osem hlavných skupín a ďalších 135 etnických menších, ktoré nepochybne potrebujú túto podporu zo strany Svätého Otca.“

Aké sú prvé reakcie katolíckej komunity v Mjanmarsku, ktorá tvorí menšinu? Prijali správu o príchode Svätého Otca s radosťou?

„Je to po prvýkrát, čo príde pápež do Mjanmarska. Katolícka komunita prijala túto správu s nadšením! Biskupská konferencia mala dnes dokonca stretnutie s mladými. Je to krásna vec a musím povedať, že pre nich je to predovšetkým niečo nové. Vidieť, že majú dobrú vôľu a tiež potrebu podpory a organizácie.

Myslím si, že Katolícka cirkev v Mjanmarsku už raz zakúsila veľkú udalosť a to vlani pri 500. výročí od príchodu katolíckej viery do krajiny. Táto pápežova návšteva je ešte väčším utvrdením v ich viere. A musím tiež povedať, že vzťahy sú skutočne veľmi pozitívne. Biskupi a tiež kňazi vo farnostiach sú spokojní, aspoň čo som mohol doteraz vidieť v Rangúne.“

Pápež František sa v nedeľu po modlitbe Anjel Pána zastal Rohingov, menšiny, ktorá je stále vylúčená a mnohí z nich sú prenasledovaní. Prečo si myslíte, že pápeža zaujímajú menšiny v Mjanmarsku?

„Slovo pápeža je vždy veľmi dobre prijaté, predovšetkým vtedy, keď hovorí o zmierení a mieri. To, čo by som rád ešte podčiarkol je, že v Mjanmarsku sú tiež ďalšie rôzne malé etnické skupiny, ktoré trpia rovnako ako Rohingovia. Je dôležité, aby sa tiež hovorilo o tomto utrpení. Odkedy som prišiel do Mjanmarska neprestajne o tom počuť.“

V polovici augusta nominoval pápež František prvého apoštolského nuncia Mjanmarska. Táto návšteva je teda dôležitá nielen z duchovného, ale tiež z politického hľadiska...

„Dňa 4. mája sa začali diplomatické vzťahy medzi Mjanmarskom a Svätou stolicou. Predchádzali im mnohé snahy, ktoré trvali aj niekoľko rokov. Keď sme dosiahli kontakt s vládou, jej predstavitelia naozaj prejavili radosť z toho, že následne Svätý Otec navštívi Mjanmarsko.

Počas príprav návštevy bol tiež nominovaný nuncius Mjanmarska, Jeho Excelencia Mons. Paul Tschang In-Nam, ktorý je prvým nunciom krajiny. Toto tiež napomáha práci Katolíckej cirkvi. Katolíci predstavujú v krajine menšinu: celkovo ich je približne 700-tisíc. Teda potrebujú oficiálny hlas, ktorý by vždy mohol hovoriť s vládou a vysvetliť im, kto sú katolíci, kto je Svätý Otec a Svätá stolica, v čom spočíva ich práca a poslanie, že Katolícka cirkev môže pomôcť tejto krajine napredovať.“

To znamená, že katolíci – ako menšina – môžu napomôcť budovať národné uzmierenie?

„Budhisti predstavujú náboženskú väčšinu, to už vieme, je ich približne 90%. Avšak bez menšín, akými sú katolíci, moslimovia, hinduisti, nie je možné dosiahnuť zmierenie. Teda, vo vnútri tohto procesu musia byť prítomní všetci. A predovšetkým Katolícka cirkev je pozvaná, povedal by som zvláštnym spôsobom, ponúknuť väčší hlas vo vzťahu k samotnému zmiereniu medzi rôznymi etnikami a náboženstvami.“

( TK KBS, RV ej; ml ) 20170829003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]